Türk Spor Ajansı

TBMM, Meclis Futbol Takımı

A+
A-
20.04.2021
364
ABONE OL

23 Nisan 1920 tarihi önemli bir dönüm noktasının da başlangıcı ve bizim açımızdan da çok büyük anlamı vardır. Çünkü 23 Nisan 1920 tarihinde TBMM açıldı.

Türkiye Cumhuriyeti alın teri göz nuru dökülerek verilen bir mücadele ile kuruldu. Bin dokuz yüz yirmi yılında bir taraftan Anadolu’da her türlü olanaksızlıklar içerisinde işgal güçlerine karşı mücadele verilirken, diğer taraftan yeni bir devletin temellerinin atılması için çalışılıyordu.

Bağımsızlığımıza giden yolda başarılı olmak için, 23 Nisan 1920 tarihinde Anadolu’nun birçok bölgesinden gelen ŞALVARLI, ÇARIKLI, SARIKLI YURTSEVER İNSANLAR,Ankara’da Mustafa Kemal’in etrafında toplanarak beraber hareket edip, Ankara Ulus’ta bulunan HACI BAYRAM CAMİİNDE CUMA NAMAZINI KILDIKTAN SONRA İLK TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNİN kuruluşunu gerçekleştirdiler.

Ankara’ya gelen Milletvekilleri Birinci Büyük Millet Meclisi binasında, OKULLARDAN GETİRİLEN TAHTA SIRALARDA OTURARAK, GAZ LAMBALARI ALTINDA YERİNE GÖRE UYUMADAN SABAHLARA KADAR ÇALIŞIP, KARAVANALARDAN TAHTA KAŞIKLARLA YEMEK YİYİP KARINLARINI DOYURARAK ÇALIŞIYORLARDI.

Ülkemiz çok zor şartlardan bu günlere geldi. O zor şartlarda çalışan Birinci Büyük Millet Meclisi’nin yaratıcı gücü, Kurtuluş Savaşının da başarıya ulaşmasına en büyük desteği verdi.

Birinci Büyük Millet Meclisi ASKERİ SAVAŞIN ESERİ DEĞİL, AKSİNE ASKERİ SAVAŞIN BAŞARISI, Birinci Büyük Millet Meclisinin BAŞARISIYDI.

İnsanlar siyasi düşüncesi ne olursa olsun, tüm toplumun birleştiği tek bir nokta spor ortamlarıdır. Bundan dolayı Türkiye Büyük Millet Meclisinde de (TBMM) Milletvekillerimiz her türlü konuda aralarında tartışmalar olsa da spor ortamlarında hep beraber oluyorlar. Ayrıca ben de zaman, zaman Ankara’ya gittiğimde TBMM’ne uğruyorum ve orada tüm partilerden milletvekillerinin birbirleriyle olan medeni ilişkilerine şahit oluyorum.

09-10 Ocak 2019 tarihlerinde Ankara’daydım. TBMM’sine uğradığımda MECLİS KÜTÜPHANESİNE gittim. Meclis Kütüphanesinde spor ile ilgili araştırma yaparken Mayıs 1997 tarihinde Meclis bünyesinde TBMM Meclis Futbol Takımının kurulduğunu gördüm. Meclis futbol takımında parti ayrımı yapmaksızın her partiden milletvekilleri yer almışlar.

Meclis Futbol takımının o yıllarda kimlerle maç yaptıklarına baktığımız zaman KKTC Cumhuriyet Meclisi, Balkanlarda, Romanya, Bosna Hersek, Azerbaycan ve Almanya parlamentosuyla dostluk maçları yaptıklarını TBMM Basın Bültenlerinden öğreniyoruz. En son Meclis futbol takımı 25 Aralık 2018 tarihinde Antalya’da Kenya parlamentosuyla yaptı. Bu maçı TRT SPOR Kanalından da canlı izlemiştim.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.