Türk Spor Ajansı

Türk Sporunun Uygarlık Kalesi ‘Amatör Sporcular’

A+
A-
26.04.2021
422
ABONE OL

Spor ortamlarına baktığımız zaman, bir tarafta maddi ve manevi gücü ile bolluk içerisinde varlığını sürdüren profesyonel futbolcular, diğer tarafta her şeyi ile zor şartlar altında tamam mı devam mı mücadelesi yaparak spor yapan amatör sporcuları görüyoruz. Bu şartlarda amatör sporcular, spor yapma uğruna başarılı olmak için alın teriyle beş metre taş duvar örmek için çalışmaktadırlar. İşte Amatör Sporcuların alın terindeki verimlilik spor adına üretime böyle yönelmektedir.

Amatör sporcular verimli ortamları spor adına yaratmak için dağlara taşlara kafa tutarlar. Zaten sporun toplumdaki yeri de amatör spora verilen değere bağlıdır. Bunun bilimsel tanımlaması budur.

Amatör Sporcular, spor yaparken, kayaya dişlerini geçirerek alın terleri ile spor ortamlarını şiirleştirip, insan emeğini verimlilik adına spor ortamlarına aktarmaktadırlar. İŞTE BU TÜRK SPORUNUN UYGARLIK KALESİ OLAN AMATÖR SPORUN YARATICI GÜCÜDÜR.

Bizim sporda eleştirimiz, sporun sadece futbol olarak gösterilmesidir. Yoksa futbolu spor ortamlarından yok saymamız mümkün değildir. Amatör sporcuların duyguları Ferhat ile Şirin’i kucaklaştıran duygulardır. Bu azimden dolayıdır ki amatör sporcular spor adına dağlara, taşlara tırmanmaktan yorulmazlar. Amatör sporcular, spor uğruna dağları yararcasına hedefe doğru gitmeleri, duygularının topluma yansımasından kaynaklanır.

Amatör sporcular için ‘Çamurun üstünde hep biz olduk, yine biz varız. Çamurla suyun dostluğunda da bizim bedenlerimiz var. Ama bu bedenlerden spor adına güçlü yürekler çıkmaktadır. Bu görüntülerin dünyasında başarı için yayılıyor amatörsporcularınduyguları.’Çünkü spor adına yollarını dozerlerle, greyderlerle değil, 23 Şubat 1923 tarihinde İzmir’de toplanan İktisat Kongresinde ülke ekonomisine yön veren kararlardan birisi olan İmece usulü kararlarda olduğu gibi, kazma ile kürek ile yapmaktadırlar.

Sporun güzelliği de, çilesi de bu ortamlarda yazın sıcağında veya kışın soğuğunda amatör sporcuların titreme ile terlemeyi aynı anda yaşadığının bilinmesi gerekir.

‘Kaderi mi onun yağmur, çamur, ilgisizlik? Tabi ki hayır. Amatör sıfatlı sporcular, her gün yağmur çamur demeden tamam mı, devam mı mücadelesi veriyorlar. Koşuyorlar spor aşkıyla devam diyorlar yine, hem de diken söküp güller dikerek. Spor yapmak için spor ortamlarında alınlarından akıttıkların terlerin başarıya ulaşması için çabalıyorlar.

Spordan yana duygularla amatör sporcular ve amatör spor kulüplerimiz spor ortamlarında hak ettikleri yerlerini almalıdırlar. Amatör spor ortamlarına duyarsızlığı bir tarafa itip, sporcularımıza bir bütünlük içerisinde sahip çıkılmalıdır.

Bu duyguları amatör spor ortamlarında ter dökenler yaşamaktadır. Burada bu duyguların dile getirilmesi Türk sporu adına gerçeklere dayanmaktadır. Bazı ferdi spor dallarında, örneğin güreş sporunda Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonu olmuş sporcularımıza olanaklar tanınmaktadır. Bunları da söylemek lazım. Ama genelde ferdi olarak yapılan spor dallarında ve bazı amatör spor kulüplerimizin desteğe ihtiyaçları vardır.

İşte Türkiye’de amatör sıfatlı sporcuların spor hikâyeleri böyle olmaktadır.  Ama yine de amatör sporcularımızın birçoğu ferdi gayretleriyle başarıları çıkarmasını da biliyorlar.

e-mail: eroldolu1919@hotmail.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.