Türk Spor Ajansı

Türkiye Masterler Atletizm Federasyonu kurulmalı

A+
A-
07.05.2021
610
ABONE OL

Covid 19 salgını nedeniyle Portekiz’de kalan İzmirli Master Atlet Nursel Gülay Master Atletlere öneride bulundu.

Nursel Gülay yıllarca İzmir bölgesine, Türkiye’ye ve uluslararası alanda da Türk Atletizm’inin başarılı olması için hizmet etmiş birisi. Portekiz’de kızının yanına gitmiş. Ama Pandemi dolayısıyla kısıtlamadan dolayı İzmir’e henüz dönememiş. Corona aşılarının ikisini de orada olmuş. Temmuz ayından sonra tekrar İzmir’e gelecek.  Türk Halk Müziğinde sanatçılarımızın yetişmesinde Dünya çapında tanınan Halk Müziği Sanatçımız Arif Sağ, sanatçılarımıza nasıl destek olmuş ise, İzmir’den yetişen milli sporcularımızın tamamına da Nursel Gülay yardımcı olmuştur. Daha önceki yıllarda Nursel Gülay, Atletizm Milli takımında da yönetici olarak görev yaptı.

Master sporcu demek aktif sporcuların 35 yaş üzerinden sonra da spor yaşamlarının devam etmesi için yapılan organizasyonlarda 35 yaş üzerinde her beş yaş gurubunda kendi aralarında yarışmasına olanak sağlanması demektir. Atletizm’de Masterler kategorisi spor faaliyetleri Avrupa’da yıllar önceden başladı. Türkiye’de ise ilk Masterler Atletizm Kulübü İzmir’de İZMİR MASTERLER ATLETİZM KULÜBÜ adıyla 1988 yılında kuruldu. İzmir Masterler Atletizm Kulübünün ilk kurucu üyelerinden birisi de NURSEL GÜLAY. Daha sonraları İstanbul ve Ankara başta olmak üzere, bazı illerimizde de Masterler Atletizm Kulüpleri kuruldu ve Atletizm sporunda sporcuları kulüplerinin bünyelerinde bulunduruyorlar. Kulübü olmayan bölgelerimizde de ferdi olarak çalışan sporcular da var. Bunlardan bazıları Masterler Atletizm Kulüplerine üye olarak müsabakalara katılıyorlar. Türkiye’de Türkiye Atletizm Federasyonu bünyesinde Masterler Atletizm Komitesi var.

Nursel Gülay, Türk Spor Ajansı’ndan yazılarımızı internet üzerinden takip ediyor ve zaman, zaman bana da e-mail ile düşüncelerini gönderiyor. 05 Mayıs 2021 tarihinde Türkiye’de Masterler Atletizm Federasyonu kurulması için önerisinin yer aldığı bir e-mail göndermiş. “TÜRKİYE’DE ÜÇ MASTER ATLETİZM KULÜBÜNÜN GENEL KURULLARINDA TÜRKİYE MASTERLER ATLETİZM FEDERASYONU KURULMASI İÇİN KARAR ALIRLARSA, Türkiye Masterler Atletizm Federasyonu kurulur. Bu onların kendi, teknik organizasyon yönetim komitelerinin teşkilinin oluşmasını sağlar. Ödül ve Masterler kategorisinde milli takım teşkili gibi ulusal ve uluslararası yarışmalarda bütçesi belli federasyona daha işlevsellik kazandıracaktır. Ayrıca performansı olup ama maddi nedenlerden dolayı yarışmalara katılamayan sporculara imkan da sağlayacaktır” diye belirtiyor.

Türkiye’de  Masterler Atletizm yönetimi açısından bu durum çok önemli. Ben de zaman, zaman Masterler Atletizm müsabakaları için yurt içi ve yurt dışına müsabakalar gidiyorum. Müsabakalara gelen bazı ülkelerde sporcu – atlet arkadaşlarımızla konuşuyoruz. Atletizm Federasyonlarından ayrı, Masterler Atletizm Federasyonları var. Nursel Gülay hocamız Atletizm’e geçmişte hem sporcu olarak, hem de antrenör ve yönetici olarak hizmet etmiş birisi. Bir ara spor basınında da görev yaptığını ve Türkiye’nin ilk bayan spor muhabiri olduğunu da söylemişti. Türkiye’de Üç kulübün üzerinde Masterler Atletizm Kulübü olduğu biliyoruz. Nursel Gülay’ın da dediği gibi Masterler Atletizm Kulüpleri genel kurullarında TÜRKİYE MASTERLER ATLETİZM FEDERASYONU BAŞKANLIĞI kurulması için birer karar çıkartarak yeni bir spor federasyonu kurulmasını sağlayabilirler.

e-mail: eroldolu1919@hotmail.com

YORUMLAR

  1. Veli Ballı dedi ki:

    Destekliyorum