Türk Spor Ajansı

Muğlaspor’un Amatör BAL Ligi’ne düşüşünün hatırlattıkları…

A+
A-
13.05.2021
432
ABONE OL

Bu yıl Muğlaspor üçüncü profesyonel futbol liginden bir alt lig olan Bölgesel Amatör Futbol Ligi’ne düştü. Hepimiz çok üzüldük. Başta Marmaris, Bodrum ve Fethiye olmak üzere diğer ilçeleriyle beraber turizmde Dünyaya açılan kapısı olan ve Muğla’nın ismini taşıyan MUĞLASPOR’un profesyonel futbol liginden düşmesi hepimizi derinden üzdü. Muğlaspor’un amatör liglere düşmesi, bana 1981 yılında çok genç yaşımda İzmir’de bir anımı hatırlattı.

Atletizm’e başladığım yıllarda Muğla’da okul sporları dışında Atletizm müsabakaları yapılmadığı için zaman, zaman Muğla dışına koşulara gidiyordum. İzmir’e gittiğim zaman müsait olursa İzmirspor tesislerinde kalıyordum. 

9 Eylül 1981 Tarihinde İzmir’de yapılan 9 Eylül Yol Koşusuna katılmak için İzmir’e geldiğim zaman da İzmirspor tesislerinde kaldım. Bu sırada o tarihlerde İzmirspor’da Antrenör olarak çalışan rahmetli Halil Bıçakçı ile karşılaştım. Kendisi çok bilinçli bir futbol adamıydı. (Halil Bıçakçı bir dönem de Genç Milli Takım Teknik Direktörlüğü de yapmış)  

Halil Bıçakcı’ya Muğla’dan geldiğimi söyleyince bana 1970 yılında Muğlaspor ile ilgili bir anısını anlatmıştı: Muğlaspor 1970 yılında 3. ligdeydi. Ben de o yıl Muğlaspor ile Teknik Direktör olarak anlaştım ve Muğla’ya gittim. Muğlaspor’a ilk geldiğim zaman takımı hatırlayabildiğim kadarıyla Muğla Halkevinde topladım ve futbolculara genel anlamda bir konuşma yaptıktan sonra sahaya gittik. Futbolculardan bazılarında sporcu disiplini olmadığını gördüm. Antrenmanlarda futbolcuların spor ortamına yakışmayan tavırları devam ediyordu. Bu durumu o yılların yöneticilerine ısrarla anlatarak, sporda her şeyden önce disiplinli bir çalışmanın şart olduğunu ama takıma bu konuda söz geçiremediğini, bunun böyle devam etmesi halinde başarı elde edemeyiz dedim. Bana tamam dediler ama değişen bir şey olmadı.

Futbolcuların birçoğu Muğla dışından gelmişler ve Muğlalılık ruhunu taşımıyorlardı. Böyle bir ortam karşısında başarılı olamayacağımı gördüm. Çünkü yapılması gereken yapılmıyordu. Bunun üzerine ben de Muğlaspor’dan sezonun ortasında ayrıldım ve o sezon Muğlaspor çok başarısız olmuştu.”

Halil Bıçakçı özet olarak aynen böyle anlatıyordu. Muğlaspor daha önceki yıllarda da profesyonel futbol liglerinden amatör kümeye düşmüştü. Ama daha sonraki yıllarda verdiği mücadele ile yine profesyonel futbol liglerine yükseldi. Gelecek futbol sezonunda Muğlaspor’un vereceği mücadele ile yine yükseleceğine inanıyoruz.

e-mail:eroldolu1919@hotmail.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.