Türk Spor Ajansı

SERBEST GÜREŞTE İKİ ŞAMPİYONLUK BİRDEN

SERBEST GÜREŞTE İKİ ŞAMPİYONLUK BİRDEN
A+
A-
20.05.2021
433
ABONE OL

Türkiye U23 Avrupa Güreş Şampiyonasında 3 altın 3 bronz olmak üzere toplam 6 madalya kazanarak Avrupa ikincisi oldu

ÜSKÜP (TSA)-Makedonya’nın Başkenti Üsküp’te düzenlenen U23 Avrupa güreş şampiyonasında Türkiye rüzgarı esti. Serbest stil müsabakaları dün yapılan finallere sona ererken Türkiye 3 altın 3 bronz olmak üzere toplam 6 madalya kazanarak tarihi bir başarı elde etti. 150 puan toplayan Milliler takım halinde Avrupa ikincisi oldu. Şampiyonada Rusya 196 puanla birinci olurken, Azerbaycan 140 puanla üçüncü oldu. Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın “Türk Güreşi Geleceğini garanti altına almıştır” dedi.

BİR GÜNDE İKİ AVRUPA ŞAMPİYONLUĞU
Serbest Stilde yapılan müsabakalarda İstanbul BŞB Güreşçisi 92 kg Erhan yaylacı İsrailli, Moldovalı ve Gürcü rakiplerini yenerek çıktığı finalde güçlü rakibi Avrupa 3.sü Azerbaycanlı Osman Nurmagemedov’u zorlu bir mücadele sonunda (4-3) yenerek Avrupa Şampiyonu oldu.
Kahramanmaraş BŞB Güreşçisi Ağır sıkletimiz 125 kg Anıl Berkan Kılıçsallayan, Arnavut, Bulgar ve Azerbaycanlı Vahit Galayev’i yenerek yükseldiği finalde güçlü Rus rakibi Atsamaz Tebloev’i (7-2) öndeyken tuşla yenerek Aaltın Madalya kazandı. Ankara ASKİ Spor Güreşçisi 61 kg Emrah Ormanoğlu’da Ukraynalı rakibi Artem Kryvenko’yu (13-8) yenerek Bronz Madalya kazandı. Ankara ASKİ Spor Güreşçisi 86 kg Emre ÇİFTÇİ ise Repesajda önce Avrupa 2.si Macar rakibi Patrik Szurovszki’yi (2-1) ve Moldovalı Andrian Grosul’u da (4-1) yenerek Bronz Madalyanın sahibi oldu. Bronz Madalya maçında İsa Demir Yunanlı Georgios Kougioumtsidis’e son dakikasına (9-8) önde girdiği müsabakada son anlarda verdiği puanlarla yenildi ve Avrupa 5.cisi oldu.
Böylece U23 Avrupa Güreş Şampiyonasında Serbest Stilde ; Ramazan SARI, Erhan Yaylacı ve Anıl Berkan Kılıçsallayan ile altın, Cavit Acar, Emrah Ormanoğlu ve Emre Çiftçi ile Bronz olmak üzere toplam 6 Madalya kazandık. Milliler takım halinde Rusya’nın ardından Avrupa 2.liğini kazandı. Takım Sıralamasında Rusya 196 puan’la birinci, Türkiye 150 puanla ikinci, Azerbaycan ise 140 puanla Üçüncü oldu.
Türkiye Avrupa Şampiyonasında Serbest Stilde ilk kez 3 Altın Madalya ve toplamda 6 Madalya kazanmış oldu. Daha önce 2017 Avrupa U23 Şampiyonasında Süleyman Atlı ve Murat Ertürk ile iki Altın Madalya kazanmıştık.
MUSA AYDIN :TÜRK GÜREŞİ GELECEĞİNİ GARANTİ ALTINA ALMIŞTIR

MUSA AYDIN & ÖZGEÇMİŞ | Türkiye Güreş Federasyonu

Alınan sonuçlardan dolayı son derece memnun olduğunu belirten Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın “Türk güreşine yeni isimler kazandırmak için gece gündüz çalışıyoruz. Üsküp’te alınan tarihi sonuçlar Türk güreşinin iyi yolda olduğunu ve geleceğini garanti altına aldığını göstermiştir. Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu önderliğinde yeni şampiyonlar çıkarmaya ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz. Burada başarılı olan Güreşçilerimiz bizleri ilerleyen yıllarda Olimpiyatlarda temsil edecekler. Üsküp’de bu büyük başarıyı elde eden tüm güreşçi kardeşlerimizi ve teknik heyetimizi yürekten kutluyorum” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.