Türk Spor Ajansı

Vefatının Üçüncü Yılı Anısına, Spor Adamı, Gazeteci Ali Abalı’nın Kaleminden TMOK

A+
A-
25.05.2021
398
ABONE OL

Ali Abalı, Türk basınının ve Türk sporunun Muğla / Fethiye’den çıkardığı en önemli isimlerden birisidir. Kendisi hem Basın ortamında, hem de spor ortamına damgasını vuran önemli bir gazetecidir. 25 Mayıs 2018 tarihinde Ankara’da vefat etti. Ben de kendisini çok yakından tanıyordum. Fethiye’ye geldiği zaman görüşüyorduk. Ankara’ya gittiğim zaman muhakkak yanına uğruyordum.

Kendisiyle en son 2016 yılında 23 Nisan haftası dolayısıyla Ankara’da TBMM’sinde karşılaşmıştım.

Ali Abalı, Türkiye’nin önemli gazetecilerinden birisi olup, aynı zamanda Türkiye’de spor kamuoyunda tanınan önemli bir spor adamıdır. 15 yıl Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Başkanlığı yaptı. Daha önceleri Gençlik ve Spor Bakanlığında Basın Müşavirliği görevinde bulundu. Cumhuriyet Gazetesi başta olmak üzere çeşitli gazetelerde çalıştı. İki binli yıllarda tekrar Cumhuriyet gazetesinde Çarşamba günleri spor sayfasında GÖZLEM SPOR köşesinde spor yazarlığı yaptı. Ben hemşerimiz, ağabeyimiz Ali Abalı’nın yazılarını vefat edene kadar yakından takip ettim. Birçok yazısını gazeteden keserek arşivime almıştım.

Ali Abalı’nın arşivlerimde bulunan yazılardan birisi olan 4 Temmuz 2007 tarihinde yazmış olduğu ‘SELİM SIRRI TARCAN’DAN BUGÜNLERE’ başlıklı yazısını tekrar okudum ve çok dikkatimi çekti. Ben de hemşerimiz ağabeyimiz Ali Abalı yazısını Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’ne ayırmış ve bilimsel olarak konuyu anlatmış. Ali Abalı ağabeyimizin bu yazıdan bazı bölümleri anlamını hiç değiştirmeden aktarıyorum.

“Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi önümüzdeki yıl 2008’de 100. yılını kutluyor… TMOK sporu sevenlerin kurduğu ve aynı şekilde Türk sporuna koşulsuz ve çıkar gözetmeden omuz verenlerin yer aldığı bir ulvi kuruluştur… TMOK Türk sporuna her zaman öncülük etti, yol gösterdi. Bir gün gelecek, devlet spordan elini çekecektir. İşte o zaman sporumuza lokomotif edecek kuruluş bu komite olacaktır. TMOK artık bu güçtedir… Hasbelkader TMOK’nin en eski ayakta kalan 4–5 üyelerinden birisiyim.  Şöyle arkama baktığım zaman 45 yılın geçtiğini, vaktiyle medya kuruluşlarından görev almaya çalışırken, rahmetli hocamız Burhan Felek üstadımız beni TMOK’ne üye olarak aldı ve spor konusuna ağırlık vermemi, TMOK’ne yardımcı olmamı öğütlemişti. O günlerden bu günlere geliş elbette ki inişli çıkışlı oldu. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin bazı genel kurulları Şişli’de apartmanların bodrum katlarında, komşulardan toplanan taburelerde tüneyerek gerçekleştirdiğimizi dün gibi, içim burkularak hatırlıyorum. Bu nedenle sevgili arkadaşımız Togay Bayatlı’dan önceki başkan merhum Sinan Erdem’in kazandırdığı bugünkü tesislerde TMOK gerçek itibarına kavuştu… Selim Sırrı Tarcan’dan başlayan rüzgâr, bizleri mutlu edecek sonuçlara mutlaka ulaşacaktır.”

Muğla / Fethiyeli hemşerimiz ağabeyimiz duayen gazeteci ve spor adamı Ali Abalı’nın büyük anlam ifade eden bu yazısından ana bölümleri aynen aktardım.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin en eski üyelerinden birisi de Sayın Ali Abalı’dır.  Ali Abalı ağabeyimiz gerçekten yazdığı yazıda TMOK’sini çok iyi anlatmış.

Ali Abalı’yı vefatının üçüncü yılında saygıyla rahmetle anıyoruz.

e-mail: eroldolu1919@hotmail.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.