Türk Spor Ajansı

Arşivlerimden Sadık Salman’ın Türk Atletizmine önerileri

A+
A-
30.05.2021
783
ABONE OL

Sadık Salman ismi, Türk Atletizminde bin dokuz yüz yetmişlerin sonlarından, bin dokuz yüz doksanların başlarına kadar ulusal ve uluslar arası alanda altın harflerle geçti. Balkan ve Akdeniz oyunları şampiyonluğu var. Bundan ayrı birçok uluslararası şampiyonada Türkiye’yi başarıyla temsil etti. Kendisi Ağrı bölgesi sporcusu olup, ismi de Ağrı ili ile özdeşleşmişti. O yıllarda Türkiye’de Atletizm deyince Ağrı, Ağrı deyince de aklımıza Sadık Salman ismi geliyordu. Sadık Salman aktif sporculuk yaşamı sonunda 1997 yılından sonra Ağrı’ya Gençlik ve Spor İl Müdürü olarak atandı. Ağrı’ya çok büyük Atletizm tesisleri yapıldı ve bu tesislerde başarılı sporcular yetişti. Bana her zaman söylediği bir sözü var: ‘Erol yöneticilerimizin bizlere spor yaşamımız sonunda duyarsız olması beni çok üzüyor’ diyordu.

Evimde bulunan kütüphanemde spor yayınlarını karıştırıyordum. Spor yayınları arasında bulunan Spor Yorum Dergilerine baktım, bu derginin 1993 Ekim sayısını okuyordum. O tarihte Atletizm Federasyonu Antalya’da’ ATLETİZMİ NASIL KURTARIRIZ’ diye bir panel düzenliyor ve panelde konuşmacının birisi de, Ağrı Gençlik ve Spor İl Müdürü olan Sadık Salman. Sadık Salman’ın bu panelde yaptığı konuşmasını aktarıyorum:

“Sayın Genel Müdürüm, siz daha önce İl Müdürleri toplantısında önemli bir konuya değindiniz. Ben spor il müdürlerimle varım. Bu sözünüzü gerçekten gururla karşıladım. Demek oluyor ki siz, Türk sporuna bu kadar önem veriyorsunuz. Biz de sizin bir parçanız olarak, size ve Türk sporuna layık olmaya çalışacağız. Bu bizim görevimiz, bunu yapmak zorundayız. Bunu yapmadığımız müddetçe bir yerlere varamayız. Şu konuyu üzülerek dile getirmek istiyorum. Atletizm sempozyumu düzenleniyor ama ne yazık ki bugün teşkilatın görkemini oluşturan antrenörlerimiz yoktur… Peki soruyorum Sayın Genel Müdürüm, antrenörler olmayınca sporcu olur mu acaba… Sayın Genel Müdürüm, Atletizmi kitlelere yaygınlaştıracağız, ama nasıl yaygınlaştıracağız.. Oturarak değil, il bazında değil, ilçe bazında değil, köylerimizden, kırsal kesimden biz bu sporcuyu temin edebiliriz. Ağrı’da biz üç yüz tane köyü taradık ve başarılı olan sporcuların hepsini Ağrı merkeze getirdik, kamp merkezinde barındırıyoruz. Bugün Ağrı’da binlere varan bir Atletizm seli koşuyor. Biz Atletizmi ancak böyle geliştirebiliriz. Burada nutuk atmak iyi, önemli olan sporcularımıza teşkilat olarak layık olmalıyız. Ben Gençlik ve Spor İl Müdürüyüm, sporcunun ayağına gitmem, ben okula gitmem dediğiniz takdirde,  Atletizmin sorunlarına çözüm getiremeyiz…

Bugün ne yazık ki Ağrı gibi yıllardır Türkiye’yi gururla temsil eden bir ilde Atletizm antrenörü yok. Sadık Salman saat 5’de kışın kar fırtınada kalkacak, atletini çalıştıracak… Çalıştırayım gurur duyarım. Ama ben bunu yaptığım zaman dairenin bütün işleri aksıyor…İmkan benim babamın imkanı değil.. Bütün imkânları sporcularımızın, gençlerimizin emrine verelim…”

İşte Sadık Salman’ın spor ortamlarına damga vuran düşünceleri. Böyle düşüncelere Türkiye’de spor yönetiminin en üst düzeyinde görev verilmesiyle sporumuz da başarıya ulaşacaktır.

eroldolu1919@hotmail.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.