Türk Spor Ajansı

KARATEDE TOKYO SEFERİ

KARATEDE TOKYO SEFERİ
A+
A-
12.06.2021
500
ABONE OL

Paris’te yapılan Tokyo 2020 Kalifikasyon Turnuvası’nda kadınlar katada Dilara Bozan, erkekler 67 kiloda Eray Şamdan kategorilerinde ilk sırayı alarak Olimpiyatlar’a katılmaya hak kazandı. Böylece Türkiye Tokyo’da karatedeki 8 kotanın 7’sinde madalya mücadelesi verecek.

PARİS (TSA)-Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Tokyo 2020 Kalifikasyon Turnuvası’nın ilk gününde Türk karatesi iki kota daha aldı. Kadınlar katada Dilara Bozan ve erkekler kumite 67 kiloda Eray Şamdan’ın Tokyo 2020 bileti daha almasıyla Türkiye sekiz kategorinin yedisinde mücadele etme hakkı kazandı.

PARİS’TE 2 KOTA DAHA

98 ülkeden 500’e yakın sporcunun tatamiye çıktığı organizasyonda, kadınlar katada ülkemizi temsil eden Dilara Bozan ilk turda grup birincisi olarak ikinci tura çıktıktan sonra ikinci turda da grup ikincisi olarak üçüncü tura yükseldi. Bozan, üçüncü turda 25.08 puanla grubunu ilk sırada tamamlayarak son dörde kaldı. Final grubunda İtalyan Alexandra Feracci, İranlı Fademeh Sadeghi ve Alman Jasmin Juettner’i arka arkaya yenen Dilara Bozan, Paris’teki turnuvada şampiyon olarak Tokyo 2020’ye katılma hakkını elde etti.

Erkekler kumite 67 kiloda ilk turu bay geçtikten sonra ikinci turda Faslı Oussama Edari’yi 5-1, üçüncü turda Polonyalı Milosz Sabiecki’yi 5-0 mağlup eden Şamdan, dördüncü turda da Malezyalı Kumar Prem Kumar’ı 5-0 geçerek grup finaline çıktı. Genç karateci grup finalinde de Ürdünlü Abdel Rahman Almasatfa’yı da 3-1 yenerek son dörde kaldı.

Eray Şamdan dörtlü final grubunda yaptığı ilk maçta Azeri Firdovsi Farzaliyev’i son saniyede aldığı puanla 1-0 yenerek avantaj yakaladı. Milli karateci ikinci maçta Ürdünlü Abdel Rahman Almasatfa ile berabere kaldı. Şamdan, son maçında Macar Martial Yves Tardissi’yi 4-2 mağlup ederek grubunda ilk sırayı aldı ve Tokyo Olimpiyatları’nda mücadele etmeye hak kazandı.

DAHA ÖNCE 5 KOTA ALMIŞTIK

Olimpiyat Oyunları programında ilk kez yer alacak karate branşında daha önce erkekler katada Ali Sofuoğlu, erkekler kumite +75 kiloda Uğur Aktaş, kadınlar kumite 55 kiloda Serap Özçelik Arapoğlu, kadınlar kumite 61 kiloda Merve Çoban ve kadınlar kumite +61 kiloda Meltem Hocaoğlu, Tokyo 2020 vizesi almıştı.

Paris’te bugün erkekler kumite 75 kiloda Erman Eltemur, ülkemize sekizinci kotayı kazandırmaya çalışacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.