Türk Spor Ajansı

SAYIN ERDOĞAN ARIPINAR’IN ANLAMLI SORUSU ÜZERİNE…

SAYIN ERDOĞAN ARIPINAR’IN ANLAMLI SORUSU ÜZERİNE…
A+
A-
15.06.2021
266
ABONE OL

TSA Genel Yayın Yönetmeni Erdoğan Arıpınar’ın geçen hafta yazdığı “Ülke gençliğinin spora eğilim anketi neden yok?” başlıklı yazısına, akademisyenlerden destek geldi. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi, Prof. Dr. İbrahim Yıldıran, kaleme aldığı bir makale ile Arıpınar’ın yazısında sorduğu soru ve değindiği konuda haklılığını örneklerle anlattı. İşte o yazı…

Bazen en basit soru, en derin, en geniş ve en anlamlı yanıtı verir. O soru her gün baktığımız yerdedir de göremeyiz. Oysaki aradığınız çözümün yanıtı çoğu kez o basit sorunun içindedir. O soru sorulmadığında attığınız adımın isabetinden, sağlığından emin olamazsınız. Eski şartların sorularıyla da yeni şartların yanıtını bulamazsınız.

On beş yıl kadar önceydi. Spor Bilimleri Derneğinin Antalya’daki Uluslararası Spor Bilimleri kongrelerinden birinde, hatırladığım kadarıyla Yeni Zelandalı genç bir bilim adamı, gençlerin spor ilgileri ve yerel yönetimlerin buna yönelik algılarına ilişkin bir bildiri sunmuştu. Spora büyük değer ve öncelik veren yaşadığı kentin yerel yönetimi birçok yeni tesis inşa ettiği halde gençlerin ilgisini çekememiş; tesisler atıl kalmıştı.

Neredeydi bu gençler?

Bilim insanları araştırmaya karar verirler. Çocuk ve gençlere, “okul çıkışında arkadaşlarınıza ‘orada buluşalım!’ dediğiniz yer neresidir ve niçin?” sorusunu sorarlar. 

Yanıtlar değerlendirildiğinde ortaya çıkan eğilim sıralaması, yerel yönetimin klasik eğilim sıralamasından tamamen farklıdır. İlk sırada açık ara “Kaykay” vardır.

Yerel yönetim ya bu eğilimi fark edemediğinden ya da basit bir sokak oyunu olarak gördüğünden doğal olarak şehirde bir Kaykay parkı yoktur. Çocuklar ve gençler boş zamanlarında kaykaylarını alıp şehrin meydanlarında, merdivenlerinde, merdiven korkuluklarında Kaykay yapmaktadır. Tesis planlamaları isabetsiz yapılmıştır.

Tüm dünyada yaygınlaşan ve caddeden özel park ve pistlere taşınan Kaykay, bu yıl gerçekleşecek “Tokyo Olimpiyat Oyunları”nda ilk kez yer alıyor. Tokyo’da sahne almaya hazırlananlar, eğilimi erken belirleyip gençlerine standart kaykay park, pist ve parkurlarında çalışma fırsatı yaratan ülkeler değil midir?

Şimdi, ülkemiz için de, basit fakat en anlamlı soruyu, uhdesinde, her birinin üstesinden akıl almaz bir enerjiyle mükemmelen geldiği çok sayıda ulusal ve uluslararası görev ve unvan bulunan Sayın Erdoğan ARIPINAR Türk Spor Ajansı’nda soruyor (https://turksporajansi.com/2021/06/07/ulke-gencliginin-spora-egilim-anketi-neden-yok/):

Türk gençliğinin aktüel spor eğilimi nedir?

Spor bilimcilere ve sporun planlayıcılarına düşen görev, bu sorunun sağlıklı yanıtını mümkün olan en geniş örneklemden almak olmalıdır.

Yeni spor eğilimini siz de merak etmiyor musunuz?

İbrahim Yıldıran

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.