Türk Spor Ajansı

ŞENOL GÜNEŞ: ÜZGÜNÜZ

ŞENOL GÜNEŞ: ÜZGÜNÜZ
A+
A-
16.06.2021
267
ABONE OL

BAKÜ (TSA)-2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) A Grubu ikinci maçında Galler’e 2-0 yenilen A Millî Takım’ın Teknik Direktörü Şenol Güneş, İtalya maçında alınan kötü sonucun etkilerinin Galler maçına da yansıdığını söyledi. Güneş, Bakü Olimpiyat Stadı’nda oynanan karşılaşmanın ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Uzun süre hayaller kurduk, iyi bir sonuçla buradan çıkacağımızı düşünüyorduk. İlk maçtaki kötü başlangıç bu maçın başına da yansıdı, sonra oyuna ortak olduk. Defans arkasına atılan topla yediğimiz gol sonrası rakibin direnci arttı. İkinci yarı pozisyonlar bulduk, daha becerikli olmamız gerekiyordu. Rakibin atağa çıkmalarında sıkıntılarımız vardı, rakip soğuk kanlı ve sabırlı oynayarak 2-0’ı yakaladı. Top kayıplarımız, zaman zaman blokların kopması, rakibe büyük avantaj verdi. İlk maçın oyun şoku, bu maçta da özellikle ilk bölümde takım üzerinde baskı oluşturmuş. Bizim takım için bu kadar pas hatası olan iki maç oldu. Maalesef üzgünüz, bu turnuva önemliydi, daha iyi bir oyunla ve sonuçla çıkmamız gerekiyordu. Rakibimiz büyük avantaj yakaladı, biz kazanmayı düşünürken, berabere bile kalamadık. Son maça bir şansımız daha olabilirdi, diğer takımlara göre averaja da bakarsak zor gözüküyor. Rakibi tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.
BEKLENTİLERİN FARKINDAYDIK
Şenol Güneş, turnuva öncesinde takımdan beklentinin büyük olduğunun farkında olduklarını aktararak, “Beklentiniz büyüktü biliyorum o beklentiyi takım size verdi. İki maçta gol atamadık, puan alamadık tabi üzgün olacağız. Ama bu takım bundan daha iyisini oynayabildiği için bu tartışmalar oluyor. Buna tecrübesizliği de katabilirsiniz. Fizik gücünü kullanamama sıkıntısını da katabilirsiniz. Teknik taktik kadar fizik gücü de önemlidir, bunları kesik kullandık, ilk maçta rakip bizi baya hırpaladı, oyun ve skor olarak. Onun baskını ve şoku olduğunu düşünüyorum. İlk bölümde çok istekliydiler, isteklerini sahaya yansıtacak güçte oynayamadık. Rakip daha dengeli dağıldı, daha basit paslarla oynadı ve bizi kontrol etmeye çalıştı.” değerlendirmesinde bulundu.
DEFANSIMIZ SEYRETTİ

Resim

Güneş, “Galler Teknik Direktörü maç öncesinde ‘Türkiye için iyi bir planım var’ sözünü kullandı. Planın Bale’in Ramsey’e attığı savunma arkası paslar olduğunu gördük. Basit bir plan gibi gözüktü. Bunu üç kez denediler ve üçüncü de golü attılar. Üç kez aynı şeyi görüp nasıl engel olamadık?” sorusunu ise, “Futbolda o da var, araya top atmak da var. Onları biz de biliyoruz da sahada onu göremiyoruz. Ben 15 metre Ramsey’in koşusunu gördüm, iki stoperimiz duruyor, ortadaki oyuncumuz önünde kaldı, adam koşuya başladı, defansın arkasına 5-6 metre mesafe avantajı yakaladı, hiç devreye girmedik, bu hata. Aynı şekilde ikinci golde de.. Bizim takım bunları yapmadığı için başarılı oluyorduk. Görülüp görülmemesi değil, bunun çalışması da yapılıyor. Üç defans var ve iki ön libero var. Dört oyuncuya 5 oyuncu karşılıyoruz ama eylemde sıkıntı olduğunda bunu yaşadık. Biz de arkaya atmaya çalıştık ama yeteri kadar başarılı olamadık. İkiye birleri çok denedik, istedik, ama hep toplar ikinci üçüncü pastan sonra kesildi. Onları geçirseydik çok daha etkili olurduk. Bunları yapamadığımız için başarısız olduk.” şeklinde yanıtladı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.