Türk Spor Ajansı

ATLETİZME 6 OLİMPİYAT KOTASI DAHA

ATLETİZME 6 OLİMPİYAT KOTASI DAHA
A+
A-
01.07.2021
305
ABONE OL

Dünya Atletizm Birliği (World Athletics), Tokyo 2020 kota sürecinin tamamlanmasıyla listeleri incelemeyi tamamladı ve katılım listelerini açıkladı. Buna göre Türkiye, baraj geçen 17 sporcusuna dünya sıralamasından beş bireysel bir bayrak takımı da ekleyerek, toplam 25 kişiye ulaştı.

TOKYO (TSA)-Atletizmde Tokyo Olimpiyat Oyunları için yaklaşık üç yıl süren zorlu vize alma süreci 29 Haziran günü itibariyle tamamlandı. World Athletics, listenin kapanmasından sonra iki gün süren incelemeyi tamamladı ve katılım listelerini açıkladı. Buna göre Türkiye, Olimpiyat Oyunları’nda 25 atletle temsil edilecek.

Daha önce baraj geçerek kota alan milli atletlere, sıralamadan beş isim ve bir bayrak takımı eklendi. Yapılan açıklamayla dünya sıralamasındaki yerlerine göre Jak Ali Harvey ve Emre Zafer Barnes 100 metre, Evin Demir, Şahin Şenoduncu ve Abdülselam İmuk  20 kilometre yürüyüşe katılma hakkını elde etti. Ayrıca Avrupa ikincisi 4×100 takımı da adını üst üste ikinci kez Olimpiyat Oyunları’na yazdırdı.

ÇİNTİMAR: MÜCADELEMİZİ SONUNA KADAR SÜRDÜRDÜK

TAF Başkanı Fatih Çintimar, zorlu bir süresin sonuna geldiklerini vurgulayarak, “Bugün listeler kesinleşti. Maratonda üç kişi sınırlaması yüzünden takıma giremeyen Mert Girmalegesse ve Yasemin Can, Jak Ali Harvey ve Emre Zafer Barnes’in çifte katılımını hesap edersek, temsil anlamında 29’a ulaştık. Tabii bir de sıralamadan beklediğimiz, ama bir iki sırayla vize alamayan atletlerimiz oldu. Mikdat Sevler, Tuğba Danışmaz, Kıvılcım Kaya, Özlem Becerek, Alperen Acet, Özlem Kaya gibi atletlerimiz son ana kadar şanslarını zorladılar, az farkla Olimpiyatlar’a gidemediler. Aynı şekilde mix ve 4×400 erkek takımımız da son anda bu şansı kaçırdı” diye konuştu.

Sürecin tamamen bitmediğini belirten Çintimar, 5 Temmuz gününe kadar çekilen ve gidemeyen olursa yeni eklemeler yapılabileceğini ve başvuru yapmak için nihai listeyi bekleyeceklerini açıkladı. Başkan Çintimar, önümüzdeki hafta takımı bir araya toplayarak bir değerlendirme yapacaklarını ifade etti.

Türkiye’nin Tokyo 2020’de yer alacak olan Atletizm takımı şu şekilde:

ERKEKLER

100 metre: Jak Ali Harvey, Emre Zafer Barnes
200 metre: Ramil Guliyev
400m engelli: Yasmani Copello
20km yürüyüş: Salih Korkmaz, Şahin Şenoduncu, Abdülselam İmuk
Sırıkla atlama: Ersu Şaşma
Çekiç atma: Özkan Baltacı, Eşref Apak
Maraton: Polat Kemboi Arıkan, Kaan Kigen Özbilen, Yavuz Ağralı
Üç adım atlama: Necati Er
4×100 takımı: 5 atlet (Kesin kadro önümüzdeki günlerde ilan edilecek)

KADINLAR
5000-10000m: Yasemin Can
Maraton: Meryem Erdoğan
Gülle atma: Emel Dereli
Cirit atma: Eda Tuğsuz
Çekiç atma: Tuğçe Şahutoğlu
20 km yürüyüş: Meryem Bekmez, Ayşe Tekdal, Evin Demir

Kaynak: Türkiye Atletizm Federasyonu

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.