Türk Spor Ajansı

TÜRKİYE’NİN FAİR PLAY BAŞARISI

TÜRKİYE’NİN FAİR PLAY BAŞARISI
A+
A-
02.07.2021
346
ABONE OL

İSTANBUL (TSA)- Avrupa Fair Play Birliği EFPM’nin, 7 Eylül Dünya Fair Play Günü kutlamaları kapsamında başlattığı 100 Days For Fair Play Yarışmasına başvurular 30 Haziran’da sona erdi. Türkiye’den toplam 10 takım katıldığı yarışmada takımların 5’er kişiden oluşması nedeniyle Türkiye’den 50 kişi yarışmaya iştirak etti. 30 Haziran’a kadar kaydını yaptırmış olanlar, Dünya Fair Play Günü olan 7 Eylül’e kadar etkinliklerine devam edecekler.

Sadece verilen mesafeyi (1275 km) erken bitirmenin kazanmak için yeterli olmadığı yarışmada, Türk takımlarından “Gentlemen of Mülkiye”, en erken bitiren takımlar arasında yer aldı. Yüzme, bisiklet, koşu ve yürüyüş sporları ile yarışmaya devam eden Gentlemen of Mülkiye sporcuları, bu arada güç ve dayanıklılık kazanmak için crossfit yapıyorlar. Yarışmanın diğer bir koşulu da Fair Play ruhuna katkı sağlamak. Türk takımları bu amaçla “to sport is to be fair play for humanity (Spor yapmak fair play ve insanlık içindir), friendship (dostluk), solidarity (Dayanışma), sense of responsibility (Sorumluluk duygusu), intelligence (Zeka), tactful (Düşünce), natüre (Doğa), animal (Hayvan), health (Sağlık)” gibi sloganlarıyla da dikkat çekiyorlar.

AMAÇ FAİR PLAY’İ YAYGINLAŞTIRMAK

Projenin Türkiye Sorumlusu Doç. Dr. Sevim Güllü, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu grup üyeleri aslında birer amatör sporcu ve bireysel bazda koşu, triathlon gibi etkinliklerde bulunuyorlar, sosyal sorumluluk kapsamında projelere katılıyorlar, zaman zaman Mülkiye öğrencilerine burs sağlama amaçlı olarak yarışıyorlar. Diğer 9 Türk takımı da yarışmaya aktif olarak devam ediyor. Etkinlikleri ve sloganlarını zaman zaman EFPM Facebook sayfasında paylaşıyorlar. Aralarında çok hızlı ilerleyenler de var, yavaş olanlar da.. Ancak bu yarışmanın aslında bir sosyal sorumluluk projesi olduğu da unutulmamalı, çünkü fiziksel aktivite ve fair playi ne kadar yaygınlaştırabilirsek projeye o kadar katkı sağlamış olacağız…”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.