Türk Spor Ajansı

AVRUPA ŞAMPİYONASI’NIN ARDINDAN

TSA Yayın Danışmanı
Mail: r.yilmaz50@gmail.com
1961 Bartın doğumlu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde okudu. Gazetecilik Mesleğine 1983 yılında Günaydın Gazetesi’nde başladı. TSA, Dünya Gazetesi, Akşam Gazetesi, Aydınlık Gazetesi, 24 TV ve TRT Spor’da çalıştı. TGC, TSYD ve TMOK Üyesi, Avrupa Fair Play Birliği (EFPM) Denetleme Kurulu Üyesi, TMOK Fair Play Komisyonu Başkan Yardımcısı Türk Spor Ajansı ve Hotel Gazetesi Yayın Danışmanı Değer Otizm Derneği gönüllüsü.
A+
A-
13.07.2021
477
ABONE OL

Euro 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası, İtalya’nın şampiyonluğu ile sonuçlandı. Bu şampiyona, uzun bir aradan sonra hem futbola doyurdu, hem de seyircinin tribünlere dönmesiyle, güzel bir futbol şöleni oldu.

Bugüne kadar izlediğimizi bu tür organizasyonlarda, hop oturup hop kalktığımız maç sayısı şampiyona boyunca bir elin parmaklarını geçmezdi. Ancak bu defa grup aşamasından başlayarak ta finale kadar oldukça heyecanlı karşılaşmalara sahne oldu.

Danimarkalı Christian Eriksen’in henüz ilk maçında geçirdiği kalp krizi, turnuvanın en üzücü olayıydı. Bu futbolcunun kendine gelişi ve sağlığına kavuşması, olayın tüm turnuvayı etkilemesini önledi. Nitekim moral olarak toparlanan Danimarka, turnuvada yarı finale kadar gelerek büyük bir sürprize imza attı. Daha önce plajdan toplanan futbolcularla Avrupa şampiyonu olan Danimarka yine benzer bir sürprize imza mı atacak derken, buna izin vermediler.

Kimi takımlar maçları mücadelesi ile, kimileri teknik direktörlerin müdahalesiyle, kimileri de organizasyonun yardımıyla kazandı. Örneğin İngiltere finale futbolundan çok, sağlanan ev sahibi olma avantajlarını kullanarak ve seyirci organizasyonu + penaltı ile Danimarka’yı eleyerek geldi. Bu da yıllar sonra hatırlanacak anekdotlar arasında yer alacak.

İngiliz futbolcuların, kupa töreninde boyunlarına takılan madalyaları anında çıkarmaları ne kadar sportmenliğe aykırı olsa da, kendilerine sağlanan onca avantaja rağmen ikinci olabilmelerinin üzüntüsüne bağlanıp affedilebilir belki. Ancak holiganların finali izlemeye gelen İtalyanlara grup grup saldırarak darp etmeleri acaba cezasız mı kalacak?

Türkiye için ise bu şampiyonanın en unutulmaz yanı, A Milli Takımın, Teknik Direktör Şenol Güneş de dahil olmak üzere sahadaki afyon yutmuş gibi görüntüleri ve uğradığımız büyük hayal kırıklığı olacak.

TV’lerde yorumcular, gazetelerin spor sayfalarında usta kalemler, sosyal medyada futbolseverler enine boyuna karşılaşmaları ve yaşanılanları tartıştılar.

Türk Spor Ajansı’nı takip edenler, EURO 2020’yi ve A Milli Takımı, hem bilimsel inceleme ve tespitler ışığında akademik yorumlar, hem de usta kalemlerin yorumlarıyla takip etme şansı buldular.

Türk Spor Ajansı olarak biz, usta yazarlarımız Lütfü Özel, Avni Küpeli ve Hamdi Askar ile değerlendirdik, Doç. Dr. Recep Cengiz hocamız da şampiyonayı ve A Milli Takımı akademik bir gözle inceleyerek, yine akademik tespitler ve çözüm önerileriyle değerlendirdi.

Yine Prof. Dr. Seyhan Hasırcı, şampiyonayı bilimsel tespit ve önerileriyle sütunlarına taşıdı.

Buradan, başta şampiyonayı her kademesini ayrı ayrı değerlendirerek bizlere bir sonraki kademe için yeni bakış açıları sağlayan yukarıda sözünü ettiğim yazarlarımıza teşekkür ederim.

Karşılaşmaların ana haberlerini ise hem TV’den izleyerek, hem UEFA’nın resmi sayfasındaki analizlerden, hem de TFF’nin bu şampiyona için hazırladığı özel linkten yararlanarak derlediğimiz haberlerle yansıtmaya çalıştık.

Şimdi sıra Olimpiyatlara geldi. 108 sporcuyla mücadele edeceğimiz Olimpiyatları da aynı sistemle takip ederek, sonuçları, farklı yönleri ile ele alarak sizlere sunmaya çalışacağız. Olimpiyatların ardından başlayacak Paralimpik Oyunları da (24 Ağustos – 5 Eylül 2021) yine gündemimizin ilk maddesi olacak.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.