Türk Spor Ajansı

MUAMMA!

A+
A-
29.07.2021
104
ABONE OL

Futbol Federasyonu Olağan Mali Genel Kurulu yapıldı.

Özerk olduğu günden beri bütün toplantıları izledim. Genellikle bir buçuk saatte tamamlayıp uçaklarına koşarlar. Dün bir az farklıydı. 11’00’de başlayıp 15’00’de bitti. 14.45’e kadar 21 maddelik gündemin 8 maddesi geçilmişti. 15 dakikada tamamı bitti.

Çok enteresan işler yaşandı aslında. Tamamını yazmaya kalksam tefrikaya döner. Ben en hayati kısmını dillendireceğim.

Malum Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararına dayanarak başlattığı “Federasyona bağlı kurulların seçimle gelmesi” meselesi gündeme getirildi ve oylandı, kabul gördü.

Gelişmeler şöyle yaşandı:

Bir gün öncesinden Federasyon ve Kulüpler Birliği arasında çok yoğun pazarlıklar yaşandı. Sabahın erken saatlerine kadar süren görüşmeler sonunda görüş birliği sağlandı ve gündemin 16. maddesi olarak iş salona geldi. Uzatmayalım; önce anlaşıldı ki imza eksikliği var, önerge çekildi. Yeniden hazırlandı. Bu arada Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç’un başını çektiği manevrayla kurulların seçimle gelmesine ilişkin uygulamanın başlangıç tarihiyle ilgili “oyun” yapılmaya çalışıldı ama o da püskürtüldü ve önerge salona geldi.

Divan Başkanı çok açık bir biçimde “bu önemli bir statü değişikliği olacağı için üçte iki çoğunluk gerekiyor. Gerekirse salonda bulunan misafirlerimizi dışarı alarak tek tek oy sayımı yapmamız gerekir” dedi.

Bu arada konuyla ilgili Galatasaraylı yönetici kısa bir açıklama yaptı ve bir anda Başkan oylamaya geçtiğini açıkladı. Kabul edenler, etmeyenler dedikten sonra değişikliğin oy birliğiyle gerçekleştiğini söyledi.

Yani, Profesyonel Disiplin Kurulu, Tahkim Kurulu ve Uyuşmazlık Çözüm Kurulu (UÇK) artık SEÇİMLE gerçekleşecek. Bu gelecek yıl yapılacak Genel Kurul’da RESMİYET kazanacak.

Ama soru işareti şu:

Oylamanın selameti için kimse salondan çıkarılmadı. DELEGE SAYIMI YAPILMADI! Kullanılan kabul oyları sayılmadı. Üçte iki oy 210 kişiye tekabül ediyordu. Hoppala karar 1 dakika 30 saniyede geçti. Çok kongre izledim. İddia ediyorum 210 delege salonda var mıydı acaba???

Futbol için çok hayati olan bu konuyla ilgili kimse tek kelime etmedi.

Bir kişi çıkıp “hop sayı yeterli sayımız var mı sayalım” demedi!

Çok iddialı söylüyorum. Böyle bir topluluğa ne yapsanız azdır. Federasyona tek kelime etmem. Hep böyleydi zaten. Bodrum uçağına yetişmek isteyenler, geç kalmadan yazlığına ulaşma peşinde olan, bir gece beş yıldızlı otelde kalıp yeme içme derdine düşenlerin çoğunlukta olduğu bir topluluğa her şey müstehaktır. Yahu çıkıp bir kelime edin. Daha vahimi “sayı yeterli olmayabilir, bir kontrol edin” deyin!

Böyle başa böyle tıraş, işte!

Şöyle kapatayım; Naklen yayın ihalesine doğrudan girebilmek için Kulüpler Birliği artık AŞ olacakmış. Bu konuda da anlaşma sağlanmış. Merak ediyorum yaklaşık 15 milyar lira borcu olan bir kuruma Anonim Şirket kurma izni verilir mi? Normalde gülerler adama! Ayrıca Spor Yasası dahil pek çok düzenleme gerekiyor. 2015’den beri olacak diye beklenen iş bu yılın sonuna kadar yetişir mi? Takip edelim bakalım!

Artık üzülemiyoruz bile!

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
1 Eylül 2021
14 Ağustos 2021
22 Temmuz 2021
16 Temmuz 2021
12 Temmuz 2021
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.