Türk Spor Ajansı

TOKYO YAZ OLİMPİYAT OYUNLARINDA 2. VE SON HAFTAYA GİRERKEN

A+
A-
02.08.2021
132
ABONE OL

Geçen haftaki yazımda da belirtmiştim; Bu olimpiyat oyunlarına 2012 Londradan sonra en kalabalık sporcu kafilesi ve binbir umutlarla katıldık. Yine geçen haftaki yazımda iki önemli konuya değinmiştim ve tekrar hatırlatmakta yarar görmekteyim; Bunlardan birincisi; Yöneticilerimizin her Olimpiyat Oyunları sonrası başarısızlık durumunda bunu savunmak za da kapatmak için, bu olimpiyatta yapamadıklarımızı inşallah bir sontaki olimpiyat oyunlarda (dört yıl sonra) telafi edeceğiz diyeceklerinden kuşku duyuyorum! İkinci konu ise, yöneticilerimiz artık sporun bir bilim dalı olduğunu ve bilimsel çalışmalar yapmadan ezbere sonuca gidilemiyeceğini gönül rahatlığı ile bir kez daha hatırlatmıştım.

Şimdi de bir üçüncü hatırlatmayı yapmadan geçemiyeceğim; Olimpiyat Şampiyonu olmak için ciddi bir hazırlık gerekiyor. Sporcu altyapısı için küçük yaştan itibaren alınması gereken birçok eğitim sözkonusudur. Eğer bunları yerine getirebilirseniz, Olimpiyatta bireysel Şampiyonluğa ulaşabilirsiniz. Bu bağlamda; Olimpiyat oyunları çok ciddi hazırlıklar isteyen önemli bir organizasyondur ve buraya katılacak kişilerin sadece kendilerini değil aynı zamanda temsil ettikleri ülkeyide bağlamaktadır. Buraya katılan sporcularımızın ülkemizi en güzel şekilde temsil edeceklerinden hiçbir kuşkum yok! Ancak sporumuzu yönetenlerin, yine aynı sözlerle bizleri dört yıl daha oyalamalarının da hiçbir geçerli yolu olmadığını bildirmek isterim, yani biz bu filmi daha önce izlemiştik dedirtmesinler artık, daha farklı şeylere ihtiyacımız var! Diye tekrar, tekrar belirtmek istiyorum!

Bugüne kadar yapılan müsabakalara baktığımızda; Güreş ve Atletizmde hayal kırıklığı yaşadığımızı ifade etmek isterim! Özellikle Güreşte Altın madalya beklentimiz, ağır sıklette yıllardır Dünya şampyonluğu kazanan sporcumuz Rıza Kayaalp, Kübalı rakibine yenilerek bizleri üzdü ve altın madalyaya çok erkenden veda etti. Ancak birçok branşta yarışmalar devam edeiyor, umuyor ve diliyoru ki bu sefer daha fazla madalya ile döneriz.

Türkiye, Tokyo 2020 Olimpiyatları’ndaki ilk bronz madalyasını milli tekvandocu Hakan Reçber ile kazandı. Olimpiyatlarda kazandığımız ikinci bronz madalya ise yine tekvando dalında, kadınlar 57 kilogram ilk tur karşılaşmasında Hatice Kübra İlgün’den geldi. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın 8. gününde klasik yay bireysel finalinde milli okçumuz ve Nişantaşı Üniversitesi BESYO’da öğrencimiz olan Mete Gazoz, altın madalya kazanarak yüzümüzü güldüren sporcularımız oldular.

Beklentimiz ve arzumuz özellikle Cimnastik sporunda Alet finallerine kalan sporcularımızın iyi yarışmalar çıkararak madalya kazanmalarıdır. Umarım cimnastikçilerimizde yüzümüzü güldürürler. Ne varki bu tür organizasyonlarda madalya alabilmenin çok ama çok zor olduğunuda buradan hatırlatmak isterim! Bunun birçok nedeni var! Öncelikle sporcularımızın mental olarak çok iyi ve hata yapmadan yarışma yapmaları ve ikinci olarakta o branşla ilgili dünya çapında iyi bir lobinizin olması gerekir. Ben ve benim gibi birkaç arkadaşım, yıllardır Dünya ve Avrupa cimnastiğinin içerisinde olan kişiler olarak bunun nasıl yapılması konusunda oldukça geniş bilgi ve deneyime dolayısı ile birikime sahip olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim! Bir önemli hatırlatmayı da buradan yapmadan geçemiyeceğim;

Cimnastikçilerimizin buraya kadar aldıkları dereceler ve ilk kez Olimpiyat Oyunlarına katılmaları son derece gurur vericiydi ancak gerek toplum olarak ve gerekse sporcu olarak beklentilerimizi yüksek tutmamız ve madalya beklentisi içerisinde olmamız! Alet finallerinde yarışan sporcularımızı maalesef olumsuz etkilemiştir, bu durumu yönetememiz en fazla üzücü olanıydı!!!!

Cimnastikten sonra Voleybol kadın milli takımımıza değinmek isterim, Antrenörleri Giovanni Gudetti hakikaten dünya çapında değerli bir antrenör kısa bir dönemde olsa birlikte çalışma imkanım oldu  ve sporcularımız oldukça yetenekli, yetenekli oldukları kadar başarıyada odaklı çocuklarımız, başarılı müsabakalar çıkartarak bizleri mutlu ettiler. Bu spor dalında ülkemizde faliyet gösteren tüm kulüplerimizi antrenörlerimizi ve milli takımımızı dolayısı ile hocamız Giovanni Gudetti’yi buradan kutlamak istiyorum.

Olimpiyat oyunlarında ülkelerin bugüne kadarki madalya sıralamasına baktığımızda ilk beşte hep aynı ülkeler; Çin, ABD, Japonya, Avusturalya ve Rusya’yı görmekteyiz. Şu ana kadar Türkiye 5 madalya ile 44. Durumdadır. Sizlerle Olimpiyat Oyunları bittikten sonra yine buluşmak üzere derken sporcularımıza bir kez daha bol şanslar diliyor herkese saygılar sunuyorum.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.