Türk Spor Ajansı

VEFATININ 9. YILINA DOĞRU PROFESÖR KURTHAN FİŞEK

A+
A-
13.09.2021
41
ABONE OL

17 Eylül 2012 Pazartesi günü akşam evde e-maillerime bakarken Ankara’da DSP Genel merkezinden gelen Basın Bülteninde DSP Genel Başkanı Masum Türker’in Başsağlığı mesajı başlığı ile bir e-mail vardı.

Mesajı aştığımda Gazeteci, Üniversite hocası ve aynı zamanda Atletizm Federasyonu eski Başkanlarından spor adamı Prof. Kurthan Fişek’in vefat ettiğini DSP Genel Başkanı Sayın Masum Türker’in Kurthan Fişek’in vefatı üzerine baş sağlığı mesajından öğrendim.

1978–1979 öğretim yılında Muğla Teknik Lises’inde öğrenciyken Atletizm’e başlamıştım.

O yıllarda Bülent Ecevit Hükümetinin, Gençlik ve Spor Bakanı CHP İzmir Milletvekili Yüksel Çakmur, Gençlik ve Spor Genel Müdürü (o yıllardaki ismi Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü) Fikret Ünlü ve Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı olarak da Prof. Kurthan Fişek görevdeydi.

Kurthan Fişek o tarihte aynı zamanda Ankara’da 19 Mayıs Gençlik ve Spor Akademisinin de başkanıydı. 1980–1983 yılları arasında Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesinde Dekan Yardımcılığı görevinde bulundu. 1983 yılında 1402 sayılı sıkıyönetim yasası gereğince buradaki görevinden uzaklaştırıldı.

1990 yılından sonra gazeteciliğe başladı. Hürriyet ve Sabah Gazetelerinde SIFIRCI HOCA Köşesinde yazılar yazdı. Sportmence Dergisinde de Amatör Sporcuların sosyal güvencesi üzerine yazdığı yazılarını da okumuştum.

Onun Atletizm Federasyonu Başkanı olduğu dönemde Türk Atletizmi Türkiye sınırlarından Balkan sınırlarına doğru başarıları büyümeye başlamış ve onun Ankara’da19 Mayıs Gençlik ve Spor Akademisinden öğrencisi olan Balkan ve Akdeniz oyunları Şampiyonu Milli Atletlerimizden benim de aktif olarak spor yaptığım dönemlerde beraber çalıştığım Sadık Salman ile beraber Prof. Kurthan Fişek üzerine sohbetlerimizi unutmuyorum.

Sadık Salman ile Kurthan Fişek’le ilgili anılarını konuşurduk. Kendisi Kurthan Fişek’in Atletizm Federasyonu Başkanlığı döneminde onunla beraber gittiği yurt için ve yurt dışında anılarını ona sevgi dolu duygularıyla anlatıyordu.

1978 yılında bir gün ülkede petrol sorunu olduğu günlerde Türkiye Üniversiteler arası Kros Şampiyonası için Ankara’dan Sakarya’ya Spor teşkilatının otobüsüyle gidiyorlar. Ama yolda mazotları azalıyor ve bir petrol istasyonuna uğruyorlar. O yıllarda Sadık abi Balkan ve Akdeniz Oyunları şampiyonu olmuş ve basında ismi tüm Türkiye’ye yansımıştı.

Kurthan Fişek, otobüste kendisine dönerek ‘Sadık git petrol istasyonununsahibine, kendini tanıt ve mazot iste bakalım’ demiş. Sadık Salman da arkasında TÜRKİYE yazılı eşofmanıyla ‘ben Balkan Şampiyonu Sadık Salman. Biz Sakarya’ya koşuya gidiyoruz, otobüsümüze mazot lazım’ demiş. Bunun üzerine Sadık Salman ismini duyan İstasyon sahibi sporcuların otobüsünün deposunu doldurarak onların Sakarya’ya kadar gitmesini sağlamış. Bunun üzerine Kurtan Fişek, ‘Aferim Sadık, senin Atletizm’de başarın bizim işimize yaradı’ diyerek kendisine takılmış.

Sadık Salman’ı çok seven Kurthan Fişek, her defasında ona takılır ve Sadık Salman Spor Akademisi bitirme sınavında Atletizmin tüm dallarını geçer ama yüksek atlamada başarısız olur. Bunun üzerine Kurthan Fişek arkasından ceketini çıkararak gelir, yüksek atlama minderine çıtayı düşürmeden atlayıp ‘yazın bu dereceyi Sadık’a’ diyerek Sadık Salman’ın Atletizm’in tüm dallarından başarıyla mezun olmasını sağlar.

Kurthan Fişek aynı zamanda esprileriyle de tanınan bir spor adamıydı.

Nur içinde yatsın.

e-mail: eroldolu1919@hotmail.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.