Türk Spor Ajansı

Prof. Dr. Uğur Erdener’in büyük başarısı

A+
A-
18.10.2021
62
ABONE OL

Bilindiği üzere spor,  geçtiğimiz yüz yılda etkileri giderek artan, tüm ülkeleri kapsayan, etkileyen  en önemli olgulardan biridir.  İlk zamanlarda sadece yerel anlamda ve çok küçük bir azınlık tarafından gerçekleştirilen spor faaliyetleri, önce Olimpiyat oyunlarının ve daha sonra başta futbol olmak üzere diğer branşlar organizasyonlarının  da yapılmasıyla tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Günümüzde tüm dünyada çok yaygın olan spor  organizasyonları sayesinde, ülkelerde spor ekonomisi oluşmakta, canlı TV  yayınları ile Ülkelerin ciddi anlamda tanıtımı yapılmaktadır. Yapılan spor organizasyonları her kesimin, hatta ülkelerin faydalandığı önemli bir araçtır.

Günümüzde ülkeler, tüm dünyada çok yaygın bir şekilde yapılan ve yapılacak olan büyük spor  organizasyonlarını, dünya şampiyonluklarını, olimpiyatları ve benzer büyük spor karşılaşmalarının ülkelerinde yapılabilmesi için bir birileri ile yarışmakta ve kulis yapmaktadırlar. Bunu sağlamak için de kurumlar arasında çeşitli işbirliği anlaşmaları yapılmaktadır.

Organizasyonların gerçekleşmesinde, sporcuların hazırlanmasında, katılımların sağlanmasında, ülkelerin  ilgili federasyonlarına, sorumlu  spor yöneticilerine büyük görevler düşmektedir. Bununla birlikte organizasyonların programını yapacak, uygulayacak, yönetecek spor kurullarında görev alan ve alacak kişilerin önemi ve sorumlulukları çoktur. Uluslararası kurullarda görev almak, uzun yıllar bu görevi sürdürmek büyük bir başarıdır. Seçilen kişi, ülkesinin dünyada öne çıkmasını ve çok geniş anlamda tanıtımının yapılmasını sağlamaktadır ki, bu durum çok büyük avantajları beraberinde getirir.

Uluslararası spor kuruluşlarında, bazı branşlarda zaman içinde spor yöneticilerimiz görev aldılar ve halen almaktadırlar. Ulusal ve uluslararası bir çok önemli kurulda görev almış,  tüm görevlerini başarılı bir şekilde yapmış  ve halen yapmakta olan,  Amerika Birleşik Devletlerinde Yankton’da düzenlenen 54. Dünya Okçuluk Federasyonu Kongresi’nde 191 oydan 190’ını alarak 5. Kez Dünya Okçuluk Federasyonu Başkanlığına seçilerek Ülkemizi gururla temsil eden, Tıp Profesörlüğü yanında sporcu, spor yöneticisi, TMOK – Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Sayın Prof. Dr. Uğur ERDENER’den bahsetmek istiyorum.

1950 yılında Trabzon’da doğdu. 1977 yılında Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İhtisasını aynı Üniversitenin Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda tamamladı ve Üyesi oldu. Hacettepe Üniversitesi’nde hem doktor hem de akademisyen olarak görev aldı. 1996 yılında Doçent, 2001 yılında ise Profesör unvanını kazandı. Hacettepe Üniversitesi Hastanelerinde Genel Müdür ve CEO görevlerinde bulunduktan sonra 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi rektörü olarak seçildi ve 2011 yılına kadar bu görevi başarıyla sürdürdü. Prof. Dr. Uğur Erdener, 40 yıl boyunca akademisyen olarak hizmet verdiği Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda yerel ve uluslararası yayınlarda 70’in üzerinde makale yayınladı.

Spora Atletizm ile başladı, basketbol ile devam etti. Uzun yıllar Basketbol Antrenörü olarak görev yaptı, Basketbol Milli Antrenör Lisansı aldı. Hacettepe Üniversitesi Spor Kulübü’nde amatör branşlar Başkanlığı görevi ile başlayan spor yöneticiliği hayatında, profesyonel futbol kulüpleri de dahil pek çok branşta yöneticilik yaptı. 1982’de Atıcılık – Okçuluk Federasyonunda Asbaşkan olarak okçulukla tanıştı ve  1983 yılında Okçuluk Federasyonu Başkanı seçildi. 1982 yılından bu yana Türk okçuluğunda sorumluluklar alan Prof. Dr. Uğur Erdener, 1983′ ten 2005’e kadar olan 23 yıllık süre boyunca Türkiye Okçuluk Federasyonu Başkanı olarak sporumuza aralıksız hizmet etti. Sporumuza yaptığı katkılardan dolayı ilgili organizasyonlar tarafından birçok kez ödüle layık görüldü. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda Bakanlık Danışmanı olarak görev yaptı. Avrupa ve Akdeniz ülkeleri Okçuluk Birliği (EMAU) Başkanı olarak 5 yıl görev yaptı ve daha sonra 2005 yılında, 142 ülkenin üye olduğu, merkezi Lozan’da bulunan Uluslararası Okçuluk Federasyonu (FITA) Başkanlığına seçildi.  Devamında Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin 7 Ağustos 2008 tarihinde Pekin’de yapılan genel kurul toplantısında IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) üyeliğine seçildi. Olimpik bir spor dalında uluslararası federasyon başkanlığına seçilen ilk Türk spor adamı olmayı başaran Prof. Dr. Uğur Erdener, 2005 yılında seçildiği Dünya Okçuluk Federasyonu Başkanlığına 2009 yılında ikinci kez, 2013 yılında üçüncü kez, 2017 yılında da dördüncü kez ve Eylül 2021’de de 5. kez seçilmiştir. 2005 yılında Uluslararası Okçuluk Federasyonu Başkanlığına seçilerek olimpik spor dalında dünya Başkanlığına seçilen ve devamında arka arkaya 5. Kez seçilen ilk ve tek Türk Spor Adamıdır. Bu olay Prof. Dr. Uğur Erdener için büyük bir başarı, Ülkemiz için onur vericidir.

2011 yılından bu yana Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı, 2008 yılından bu yana da Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyesi olan Prof. Dr. Uğur Erdener 2014 yılında IOC – Uluslararası Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi, 2016 yılında IOC Asbaşkanı seçilmiş ve Asbaşkanlık görevini 2020 yılına dek sürdürmüştür. Halen IOC Tıp ve Bilim Komisyonu ile Gençlik Olimpiyat Oyunları Danışma Komitesi’ne başkanlık yapmaktadır. Ayrıca Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) ve WADA Vakfı Yönetim Kurulları üyesi olan Erdener aynı zamanda WADA’nın Sağlık, Tıp ve Araştırma (HMR) Komitesi’ne başkanlık yapmaktadır. 2014 yılında Uluslararası Olimpik Yaz Sporları Federasyonları Birliği (ASOIF) Konsey üyesi olan Erdener 2017’de ASOIF Başkan Yardımcısı seçildi. Haziran 2021 de çevrim içi gerçekleştirilen Genel Kurulda yapılan seçimde ASOIF Yönetim Kuruluna dört yıl süre ile yeniden seçildi. Erdener 2017 yılından bu yana Uluslararası Doping Kontrolü Kuruluşu (ITA) Yönetim Kurulu’nda IOC – Uluslararası Olimpiyat Komitesi Temsilcisi olarak da görev yapmaktadır.

Dünyadaki tüm spor organizasyonlarında yetkili kurumlar, federasyonlar Doping ile mücadele etmektedir. Doping ile ilgili çalışmalarda devamlı yenilikler yapılıyor ve en üst düzey teknikler geliştiriliyor. Hatırlanacağı üzere 2008 Pekin ve 2012 Londra Olimpiyatları arasında sporculardan alınan numunelerde tekrar testler yapıldı ve iki organizasyon arasında yüzde on oranında dopingli sporcu çıkmış ve madalyaları geri alınmıştı. Ülkemizde de 2011 yılına kadar Doping ile ilgili ciddi sıkıntılar vardı. 2011 yılında TMOK – Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanlığına seçilen Prof. Dr. Uğur Erdener’in girişimleri ile Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında Dopingin önlenmesi ile ilgili anlaşmalar yapılmış, sporcular sürekli izlenmeye alınmış, yarışma içi ve dışında periyodik numuneler alınarak devamlı kontrol sağlanmıştır. Bu olumlu çalışmalar aynı zamanda Tıp Doktoru olan Prof. Dr. Uğur Erdener’in ısrarlı ve ciddi takibi ile gerçekleşmiştir.

Prof. Dr. Uğur Erdener, 23 yıl aralıksız devam eden Türkiye Okçuluk Federasyonu Başkanlığına seçildiği ilk yıllarda Ülkemizde okçuluk yok denilecek bir düzeyde idi. Bu durum üzerine ilk olarak ünlü İtalyan Antrenör Mario Codispoti göreve getirildi. Okçuluk branşı yeniden düzenlenerek büyük aşama kaydedildi. Bu süreç içinde okçulukta Dünya ve Avrupa şampiyonları, olimpiyat sporcuları çıktı. Sürekliliğin olduğu yerde her zaman başarının olacağına inanan ve bunu devamlı uygulayan Prof. Dr. Uğur Erdener, Uluslararası organizasyonlarda  başarının, uzun soluklu mücadeleye bağlı olduğunu, Türk pasaportuyla sporcu olarak başarılı olamazsınız söylemlerinin çok yanlış olduğunu ısrarla belirtmektedir. Uluslararası karşılaşmalarda hiç kimse sizi elinizden tutup bir yere getirmez. Türk genci olarak Türk pasaportuyla önce siz ne yaptınız, ne kadar çalıştınız, ne kadar hizmet ettiniz önce bunu sorgulamalısınız diyerek gençlerimizin başarılı olacaklarına inanmaktadır. Bu düşünce iledir ki okçulukta başarılı olduk ve son olarak Covid 19 nedeniyle 2021 de Tokyo’da “ertelemeli”  yapılan 2020 Tokyo Olimpiyatlarında Milli Okçumuz Mete Gazoz altın madalya aldı.

1931’de kurulan Uluslararası Okçuluk Federasyonu “FITA” okçuluk sporunda en büyük otoritedir. Prof. Dr. Uğur Erdener’in Uluslararası Okçuluk Federasyonu Başkanlığı sırasında 2011 yılında üye ülkelerin okçuluk federasyonlarından gelen talepler üzerine “Yeni strateji planlaması doğrultusunda” okçuluğun daha da yaygınlaşması ve bilinirliğinin artması için daha sade ve anlaşılır bir isim ve logo belirlenerek, Uluslararası Okçuluk Federasyonu “FITA” yerine , Dünya Okçuluk Federasyonu “ WAF “ olarak değişti. 2011’de alınan karar 01.Nisan.2012 de uygulamaya konuldu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.