Türk Spor Ajansı

Spor Bilimleri Kongresi’nin Ardından

A+
A-
14.11.2021
473
ABONE OL

Mesleğimi gerçekten çok seviyorum. Akademisyenlik aslında bir yaşam tarzı. Çok fazla çalışmayı gerektirmesi gibi fedakarlık isteyen bir iş olmasına rağmen; hem eğitim-öğretim faaliyetleri içerisinde olup öğrencilerle bir arada olmak müthiş keyifli, hem de araştırmalar yapmak ve sürekli güncel kalma fırsatına sahip olmak çok anlamlı. Bizler ulusal ve uluslararası çapta düzenlenen kongrelerde alanla ilgili araştırmaları dinleriz, sunumlarımızı yaparız; bilimsel araştırmamızın sonuçlarını diğer dinleyiciler ile paylaşırız, 3-4 gün süren kongrelerde karşılıklı etkileşimin yarattığı kazanımlarla döneriz.

Spor Bilimleri Derneği’nin her yıl düzenlediği Uluslararası Spor Bilimleri Kongresi, alanımızın ülke çapında en büyük kongrelerinden birisi. Pandemi nedeniyle geçen yıl online olarak yapılmıştı, bu sene koşullar daha elverişli olduğu için yüz yüze yapıldı. Bu yıl 19.su düzenlenen, 11 Kasım’da Antalya’da başlayan ve 4 gün süren kongrede bulunmak birçok meslektaşım gibi beni de mutlu etti. Katılım geçmiş yıllara göre daha azdı, bunun en önemli nedenlerinden birisi pandemi koşullarında araştırmacıların bir kısmının yeterince veri toplayamaması ve bu nedenle araştırmalarını ertelemek zorunda kalması idi.

Kongre boyunca birçok oturuma katılıp, alanımızda yapılmış bilimsel araştırmaları dinledim, Spor Tarihi-Olimpizm konulu bir oturuma başkanlık yaptım, ayrıca bir öğrencimle beraber yaptığımız “Antrenörlerin Meslek Eğitine Uyma Davranışlarının İncelenmesi” başlıklı araştırmamızı sundum. Bunların yanı sıra kendilerinden çok şey öğrendiğim hocalarıma mini ziyaretlerde bulunma; meslektaşlarım ve farklı araştırmacılarla görüş alışverişi yapma ve öğrencilerle bir araya gelme fırsatım oldu.

Araştırmamızı yaptığımız antrenör grubunun etik anlayışının ortalamanın üzerinde çıkması, sevindirici bir sonuç oldu. Sunumum bittiğinde bir dinleyici, etik anlayışı nasıl yerleştirebiliriz diye sordu. Ben de hem bir akademisyen, hem TMOK Fair Play Komisyonu Üyesi, hem de aslında sade bir vatandaş olarak çok inandığım bir şey söyledim. Bütün toplumların, tüm meslek gruplarının, hepimizin ne iş yaparsak yapalım mutlaka ihtiyaç duyduğumuz ortak şey “etik” tir. Bunun için küçük yaşlardan itibaren neyin doğru neyin yanlış olduğunun öğretilmesi gerekir.

Etik dışı davranışların bireysel ve toplumsal bazda sonuçları geniş boyutlarıyla öğrencilere anlatılmalıdır. Üniversitelerde ise her meslek grubunun kendi alanında etik kodları gösterilmelidir; etik/ahlak/fair play temalı bir ders mutlaka açılmalı ve zorunlu ders olarak okutulmalıdır. Ne kadar çok bilirsek o kadar çok bilinçleniriz. Çünkü, insanlar etik dışı davranışlarda her zaman çıkarları gereği veya kötü niyetle değil, bazen de farkında olmadan, sonuçlarını öngöremeden bulunabiliyorlar. O nedenle etik konusunda eğitim verilmesi zorunluluklarımızdan birisi bana göre…

Kongrede önemli bir gelişmeden de söz etmek isterim. Kongrenin ilk günü 900 civarında üyesi bulunan Spor Bilimleri Derneği’nin başkanlık seçimi yapıldı. Spor bilimleri alanının en önemli hocalarından birisi olan, alanımızda birçok hocanın yetişmesinde katkısı bulunan, TMOK Fair Play Komisyonu’nda beraber çalıştığımız Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Yıldıran Hocamız, derneğin yeni başkanı olarak seçildi. Hocamızın seçim sonrası konuşması son derece etkileyici idi. Başkanlığı süresince kapsayıcı ve kucaklayıcı bir yaklaşımla davranacağını vurgulaması; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hayatta en hakiki yol gösterici bilimdir” sözünü rehber edinerek spor bilimlerini geliştirmeye dönük çalışmalara devam edeceğini söylemesi bir dernek üyesi olarak beni de çok mutlu etti ve heyecanlandırdı.

Kongrede hem görevimizi yaptık hem de bilimsel ve sosyal anlamda birçok kazanım edindik. Antalya’nın mis gibi güzel ve güneşli havasını da aldık… Bir sonraki kongre için hazırlıklara başlama zamanı…

Doç.Dr. Sevim GÜLLÜ
İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölüm Başkanı,
TMOK Fair Play Komisyon Üyesi

YORUMLAR

  1. Erol Dolu dedi ki:

    Sevim hocam merhaba. Ben Muğla Fethiye ilçesindenim. 11 Kasım 2021 tarihinden başlayarak 4 gün süren Antalya’da yapılan Spor Bilimleri semineri yapıldığını sizin bu yazınızdan öğrendi. Haberim olsaydın seminere ben de gelirdim.