Türk Spor Ajansı

Futbol, basketbol derken filede takım enflasyonu…

A+
A-
09.01.2022
131
ABONE OL

Genelde söylenen bir sözdür “Korkunun ecele faydası yoktur.”
Meslektaşlarımız yazılarında kötü günler geçiren spor kulüplerimizin takımları için bu sözü kullanır. Gerçekten de örnek hep doğrudur.
Şu anda “Acaba süper ligden düşerler mi?” diye korkulan Altay ve Göztepe ile 1. Ligdeki Altınordu, Manisa FK, Denizlispor, Balıkesirspor, 2. Ligde Uşakspor, Akhisarspor,  Turgutluspor, 3. Ligde Bergama Belediyespor, Karşıyaka, Kızılcabölükspor görülüyor.
Ege temsilcilerimiz için daha çok erken olabilir ancak tedbir için geç kalınmamalı.  
Tedbiri elden bırakmamanın yanı sıra korkmadan mücadele ederek, yelkenleri suya da indirmemek gerekir.
Mevlana’nın şu sözüne bayılıyorum: “Akıl sonradan ah çekmek için değil, düşünüp tedbir almak içindir.”
Takımlarımız mücadele şevkini kaybetmeden şartlar ne olursa olsun kazanmanın savaşı içinde olmalıdır. Yoksa düşecekleri çukurdan çıkmak o kadar kolay değil.
Bilenler çok iyi bilir.
Tarihin sayfalarında “düşüp de çıkamayan” çok kahramanlık destanı bulunmaktadır. Onlardan hep “Bir zamanlar…” diye söz edildiğini hatırlatmak isterim.
Derler ya; “bir deli kuyuya taş atar bin akıllı çıkaramaz” diye!.. Çıkması o kadar çok zor, anlatılmaz. Sadece yaşamak gerekir. Geçmişte bununla yüz yüze gelenler de çok iyi bilirler…  
Bugün “Korkulu rüya yaşayan” veya o sınırda olan kulüplerin başkan ve yöneticileri yola çıkarken, her şeyi çok iyi hesaplamışlardır. İyice düşünmüş, doğru yaptıklarında karar kılmışlar. Belki de iddiaya bile girmişlerdir. Sadece unuttukları Rene Descartes’in sözü olmuştur:  “İyi bir kafaya sahip olmak yetmez; mesele onu iyi kullanmaktır.”
Futbol ligleri derken, İzmir’in tarihi kulüplerini; hatta ülkemizde futbolda tarih yazmış pek çok kulübün futbol takımı şu anda BAL’da (Bölgesel Amatör Lig) yaşam kavgası içinde olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Bu takımlar için lig profesyonelliğe geçiş anlamını taşır. Çıkarsan, 3. Lig de yeniden profesyonellikle tanışacaksın. Düşersen de bir alt ligde iline göre süper veya 1. Amatör Kümeye boynu bükük, maziyle avuna avuna oynayacaksın!
Üstelik bir de karışık statülü BAL… Adeta Arap saçı misali!..
Bu ligde ne zaman, ne olacağı için inanın kâhin olmak gerekiyor. Elbette temennimiz tüm Ege takımlarının bir alt lige düşmesi değil, bir üst hatta en üst lige çıkarak ilini, ilçesini en iyi şekilde temsil etmesidir.
Elde olmayan ekonomik kriz, iyi yönetilememe, yanlış teknik adam ve futbolcu tercihleri, menajerlere teslimiyet futbol takımlarına kötü günler gösterince, kulüpler de ister istemez bir çıkmaza giriyor. Hele transfer yasağı olup da; borsa kendileri için kapanınca sahadaki güç dengesi bir anda bozuluyor.  O an da korku dağları aşıp, kulübü; kenti sarıyor… Karanlık tünelde ilerle ilerleyebilirsen!.. Önünü bile göremiyorsun!
Hz. Ali’nin dediği gibi “İşten önce tedbir, pişmanlığa yer bırakmaz.”
Elbette hep kötü düşünmemek gerekir. Güzellikleri kim sevmez?
Bir de zirve yarışında olanlar var…
1. Ligde Manisa FK sınırda. Geçmişteki istikrarlı yükselişini yakalarsa belki play off şansını yakalar.
2. Ligde Bucaspor, Nazillispor, Bodrumspor ve Somaspor play of şansını sonuna kadar zorlamalı.
3. Ligde Fethiyespor ilk devreyi en yakın takipçisinden 9 puan önde lider tamamladı. Kuşadası Gençlikspor zirvede tutunma şansını sonuna kadar sürdürmeli.
Kadınlar futbol liginin en üst liginde yer alan geçmiş yıllarda zaferden zafere koşan Konak Belediyespor lige beraberlikle giriş yaptı. Diğer grupta yer alan Altay ilk maçını kaybederek lige “Merhaba” derken üzüldü. İnşallah ligin sonunda sevinirler.
Futbol da durum böyle…
Basketbol liglerine bakacak olursak Pınar Karşıyaka iyi başladığı ligde bir ara tökezlendi. Toparlanacak ve zirvenin ortakları arasında varlığını yine hissettirecek, belki de bir kez daha o mutlu sona ulaşacaktır. Kadro derinliği buna müsait. Hele taraftarı… En büyük silahı!..
Bu ligdeki diğer İzmirli Aliağa Petkimspor’un son yıllardaki durumuna bakacak olursak, “iyi yönetilemiyor” kanısına varabiliriz. 13 maçta 2 galibiyetle son sıradaki fişi çekti, çekecek Afyon Belediyespor’un önünde sondan ikinci. Bu ligdeki Denizli temsilcisi Yukatel gibi ekonomik gücü arkasına alan, belediye ve üniversiteden destek gören Merkez Efendi Belediyespor ne yazık ki korku yaşayan ekiplerden. 13 maçta galibiyet sayısı 4.  
Bir alt lig olan TBL’de mücadele eden takımlarımızdan Manisa Büyükşehir Belediyespor 12 maçta 8, Bornova Belediyesi Karşıyaka 12 maçta 7 galibiyet aldı. Fethiyespor 5., Balıkesir 4 galibiyet elde ederek üst sıraları zorlamanın hesapları içindeler. Yıllardır istikrarsız çizgi içinde olan son iki yıl Akhisar Belediyesi tarafından yönetilen Akhisar Basketbol 12 maçta henüz galibiyetle tanışamadı ve son sıraya demir attı.
Türkiye Basketbol 2. Liginde yer alan Egelilerden A Grubunda Nazilli Belediyespor 6 maçta 4,  B Grubunda Çağdaş Bodrumspor 7 maçta 5, C Grubunda Karşıyaka Belediyespor 6 maçta 4, D Grubunda İzmir Gelişim Koleji 7 maçta 3 galibiyet alarak zikzaklı bir grafik çizmeye devam ediyor.
Kadın basketbolunda en üst ligde takımı bulunmayan Ege, bir alt ligde 4 takım ile temsil ediliyor. Ne yazık ki, hiç birinden iç açıcı sonuçlar gelmiyor. Çeşme 13 maçta 7 galibiyet, Turgutlu Belediyespor ile Karşıyaka Çarşı Koleji 13 maçta 5 galibiyet, Urla Belediyesi 13 maçta 4 galibiyet ve Bodrum Kayra 13 maçta bir galibiyet alabildi.
Diyeceksiniz ki, malzeme bu. Evet bir Çin Ata sözü var “Gül sunan bir elde daima bir miktar gül kokusu kalır” diye… Ne yazık ki biz de basketbol için bugün böyle bir his oluşmadı…
Futbol, basketbol derken voleybolu da es geçmeyelim ve bu spor branşımızda da kadın ve erkek takımlarımız ne durumda bir göz atalım.
Son yıllarda nedendir bilinmez (sebebi bilinse de) voleybol da bir takım/kulüp enflasyonu oldu. Özellikle kadın takımlarındaki sayı çığ gibi büyüdü… Ama bu üst liglere ne yazık ki yansımadı. Gelecek de bugün atılan tohumlar yeşerip de ürün alınacak mı?
Bir bilene sormak gerekir!
Voleybolda en üst ligde tek Egeli var. Sultanlar Liginde mücadele eden Aydın Büyükşehir Belediyespor 13 maçta 5 galibiyet ile 16 puan toplayıp, şu anda 8. Sırada.
Sigorta Shop Kadınlar 1. Voleybol Liginde genç oyuncularıyla mücadele eden Karşıyaka 11 maçta 9 galibiyetle 27 puan topladı ve liderin hemen ardından 2. Sırada. Edremit Belediyesi Altınoluk 11 maçta 8 galibiyet ile 22 puan, Göztepe 11 maçta 5 galibiyetle 12 puan etti. Fethiye Bahçeşehir Koleji 11 maçta 1 galibiyetle son sırada kalan bir başka Ege temsilcisi.
Kadınlar Voleybol 2. Liginde de takım enflasyonu yaşanıyor… Kimler yok ki… 
5. Grupta Ayvalıkgücü, Ayvalık Gençlik, Havranspor, 6. Grupta Denizli Merkez Efendi Belediyesi, Pamukkale Belediyesi, Bodrum Doğuş, Denizli Voleybol, 7. Grupta Bergama Belediyespor, İzmir DSİ, İzmirspor, Arkasspor, Karşıyaka, Özayspor, Okyanus Koleji Betaspor, Eforspor, 8. Grupta Özel Gelişim Koleji, Aydın Gençlik Hizmetleri, Aydın Büyükşehir Belediyespor, Forzaspor, Dostspor, Söke Voleybol, Gencelli İdmanyurdu, 9. grupta Salihli Belediyespor, Torbalı Belediyespor, Altekma Altınordu, Turgutlu Belediyespor, Rota Koleji, Akhisar Belediyesi, Turgutlu Seramiksan, Akhisargücü… 
File erkeklerde en üst lig olan Efeler Liginde son yıllarda İzmir voleyboluna damga vuran Arkasspor bu yıl zaman zaman eski günlerini arar oldu. Buna rağmen Arkaslı voleybolcular 13 maçta 8 galibiyet ile topladığı 25 puanla 4. Sıra kalmayı başardı. Diğer İzmir temsilcisi Altekma 13 maçta 4 galibiyet alabildi. 9 maçta yenildi ve topladığı 15 puanla 11. Sırada.
Erkekler Voleybol 1. Liginde Saint Joseph 11 maç 7 galibiyet 20 puan ile 4. Sırada bulunuyor. Aydın Büyükşehir 11 maç 7 galibiyet 19 puan ile 8., Milas Belediyespor 11 maç 4 galibiyet 13 puan ile 9, Jeopark Kula Belediyespor 11 maç 3 galibiyet 11 puanla 10. Sırada.
Voleybol Erkekler 2. Ligindeki Egeliler 2 grupta toplandı. Bunlar; Arkasspor, Nazilli Belediyespor, Altekma Altınordu, Yeşil Çivril Belediyespor.
Gördüğünüz gibi erkek takımlarına oranla kadın voleybolunda bir patlama söz konusu. İnşallah bu durum en üst lige yansır ve en kısa zamanda birkaç takımımız Sultanlar Liginde yer alır… Pek çok voleybolcu yetişir ve biz onları Milli Takımlarda alkışlama şansını yakalarız.
Diğer branşlar derseniz; sonrasında takım liglerinde hentbol var. Bizim için anlamlı olan Tekerlekli Sandalye Basketbol. İzmir Büyükşehir Belediyespor’u bu liglerde görebiliyoruz.
Bu haftalık da böyle olsun…  Asla unutmayın;  “Ağzında bal olan arının, kuyruğunda iğnesi vardır.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.