Türk Spor Ajansı

Arda Güler’se Türk Futbolunun Yüzü Güler!

TSA Yayın Danışmanı
Mail: r.yilmaz50@gmail.com
1961 Bartın doğumlu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde okudu. Gazetecilik Mesleğine 1983 yılında Günaydın Gazetesi’nde başladı. TSA, Dünya Gazetesi, Akşam Gazetesi, Aydınlık Gazetesi, 24 TV ve TRT Spor’da çalıştı. TGC, TSYD ve TMOK Üyesi, Avrupa Fair Play Birliği (EFPM) Denetleme Kurulu Üyesi, TMOK Fair Play Komisyonu Başkan Yardımcısı Türk Spor Ajansı ve Hotel Gazetesi Yayın Danışmanı Değer Otizm Derneği gönüllüsü.
A+
A-
21.02.2022
313
ABONE OL

Fenerbahçe Atakaş Hatayspor’u 2-0 yendi. Ancak burada galibiyetten daha önemlisi iki genç futbolcuyu, dahası birçok genç futbolcuyu kazandı.

Nasıl mı?

Fenerbahçe tarihinde altyapıdan gelip A takımın değişmezi olmuş kaç oyuncu var diye biri size sorsa nasıl yanıt verirdiniz?

Beşiktaş’ta bunun örnekleri oldukça fazladır. Geçen sene şampiyon olan takımda birkaç oyuncunun ismi hemen aklımıza gelir. Galatasaray’da da bunun örnekleri oldukça fazladır. Trabzonspor’da ise yıllar önce şampiyonluklar yaşayan o efsane kadronun neredeyse tamamı kendi özkaynaklarından yetişmiştir. Buna takımı şampiyonluğa taşıyan teknik direktörlerini de dahil edebiliriz.

Peki bu Fenerbahçe’de neden olmuyor?

Bu sezonun başında Muhammet Gümüşkaya, bazı maçlarda ilk11’de başladı. Güzel işler de yaptı. Mesela takımını Helsinki maçında gol atarak tur kapısını araladı. Hatta bazı maçlarda son dakikalarda Pereira Arda’yı da sahaya sürünce, bizleri umutlandırdı, geçen sezon Beşiktaş’ın yaptığını bu sezon Fenerbahçe yapacak düşüncesiyle sevindik. Sonra ne olduysa, bu çocuklar unutuldu. Takım kaybetmeye başlayınca gündemden de düştüler.

Son darbeyi ise kararı kim verdiyse o Türk futbolunun geleceğinin ümidi olan gençler adına benim gibi birçok insanı üzen olay yaşandı. Muhammet Gümüşkaya GZT Giresunspor’a kiralandı. Bu, Fenerbahçe altyapısında oynayan futbolcuların “bir gün benim de sıram gelecek” hayalinin suya düşmesi demekti.

En azından benim için öyleydi. Düşündüm, eğer bu kadar a takımında oynamaya hazır bir oyuncu bile kiraya veriliyorsa, diğerleri nasıl ümidini koruyacaktı?

Ayrıca Fenerbahçe’nin neredeyse sezona dair tüm hedeflerin sona erdiği bu kadar kötü geçen bir sezonda bile bu çocuklar forma şansı bulamıyorlarsa ne zaman bulacaklardı ki? Bu formayı giyme hayali bile olmayan Fenerbahçe altyapısındaki oyuncular, kendilerini nasıl geliştireceklerdi?

Belki çaresizlikten, belki başka bir sebepten, İsmail Kartal, Atakaş Hatayspor maçında U19 takımından iki oyuncuyu ilk 11’de sahaya sürdü. Bu iki oyuncudan sol bekte oynayan Çağtay Kurukalıp, iki kritik hata yaptı. İkisinde de kaleci Altay golü önledi. Onun hataları golle sonuçlansa, belki de Çağtay’ın da bir daha bu formayı giyme şansı olmayacaktı.

Ancak 16 yaşındaki Arda Güler, gerek hırsı, gerek tekniği ve gerekse kritik müdahaleleriyle galibiyette Serdar’dan sonra en çok katkısı olan isim oldu. İlk kazanılan penaltıda topu rakipten kapıp, ortalayan o. Maçın hemen başında attığı driplingin ardından az farkla dışarı giden şutu, özgüveninin yeterli olduğunu da gösterdi.

Fenerbahçe’de hemen hemen tüm oyuncular önüne biri geldiğinde, çalımlamak yerine pas verecek birini bulamazlarsa geri dönüp, belki de takımın golle sonuçlanabilecek bir atağının başlamadan bitmesine neden olabiliyorlar. Örneğin 73. Dakikada Arda’nın yerine giren Mert Hakan Yandaş, kendisine atılan bir topla sol kanatta buluştu. Önüne gelen ilk rakibini geçse, pozisyon tehlikeli hale gelecek. Ama o zorlamak, denemek yerine geriye döndü, arkasındaki adama attı topu. Belli ki özgüven eksikliği tüm takımı etkisi altına almış. Bir tek Ferdi Kadıoğlu bu tip pozisyonlarda zorlama yolunu seçiyor, bazen de Osayi Samuel. Hatay maçında Ferdi de olmayınca Arda imdadımıza yetişti, birkaç hareketiyle futbol adına içimizi ısıttı.

Sözün özü, Arda Güler’in bu maçta sahada olması, onun durumundaki tüm genç oyuncuların umutlarını artırdı. Eğer Arda, bu takımda formayı kapacak şansı bulursa, gençler için umut olacaktır.

Başarırsa hem kendisinin yüzü gülecektir, hem de Fenerbahçe’nin.. Sonrasında da Türk futbolunun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.