Türk Spor Ajansı

ÜLKEMİZDE YASALARA UYGUN BİR DERNEK ÖRNEĞİ: TMOK

A+
A-
28.03.2022
194
ABONE OL

                    

Sporumuza çekidüzen vermesini beklediğimiz yeni spor kanunu tasarısı komisyondan geçti. Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. Ülkemizdeki spor kulüplerinin adları kamu yararına olsa da, olmasa da, iyi niyetlere rağmen, tam kamu yararına çalıştıkları tartışmaya açıktır. Tarihi, saygıdeğer kulüplerin bile kongrelerinde bütçelerinin dengesi, başkanların yasa dışı karar ve davranışları günlerce konuşuluyor. Peki, ülkede örnek gösterilecek hiç kuruluş yok mu? Tabii var. Amma; az ve seyrek. Örnek gerekirse; yıllardır içinde olduğum Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’ni göstermek hakşinaslık olur.  TMOK tüzüğü gereği her yıl mart ayında genel kurulunu yapar, her dört yıl sonunda da seçimli genel kurul gerçekleştirilir. Her yıl yapılan genel kurullarda üyelere her konuda hesap verilir, eleştirilere açık toplantıda herkese söz hakkı tanınır, eleştirilere detaylı cevap verilir. Mali duruma gelince: TMOK örnek gösterilecek bir yapıya sahiptir. TMOK’un tüm hesapları Denetle Kurulundan sonra, yıllar önce alınan karar uyarınca, sözleşme yapılan Uluslararası, bağımsız bir denetleme şirketi (halen BakerTilly-GÜRELİ) tarafından denetlenir. Bu yılki 2021 Faaliyet raporu “Birlikte Güçlüyüz” sloganı ile yayınladı. TMOK bağımsız olarak faaliyet gösterir, üyelerinin, sponsorlarının ve IOC’nin (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) mali destekleri ile çalışır.

TMOK’un bu yılki rapor kitabı, ülkede sporu, olimpiyatları, gençlik ve Fair Play için çalışmalarını görmek isteyenler için bir belgedir. TMOK Kurumsal İletişim Direktörü Uğur Korkmaz tarafından özenle hazırlanan ve editörlüğünü spor konusunda uzman TMOK Genel Sekreter Yardımcısı Yalçın Aksoy’un üstlendiği bu rapor, Türk spor kitaplığına hediye edilmiş bir belge ve eserdir. Tüm kulüplere örnek olması gerekir diye düşünüyor ve emeği geçenleri kutluyorum.

TMOK Faaliyet Raporu için fotoğrafa tıklayınız

SPORUN GENERALİNE RAHMET OLSUN

Hafta biterken üzücü bir haber ulaştı. General Yılmaz Tokatlıyı Kaybetmişiz. Güvencemiz Türk ordusundan yetişen, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığına kadar yükselen Tuğgeneral Tokatlı, iyi bir insan, dürüst bir Türk milliyetçisi, tam bir spor adamı idi. Tokatlı TMOK’un üyesi idi, Futbol Federasyonu’na canla başla çalışıp, başkanlık yapmıştı. Fair Play ödüllerinin son toplantısında, onu Olimpiyatevi’nde tekerlekli sandalye ile şeref kürsüsüne çıkarıp, tüm salonca ayağa kalkarak Fair Play ödülü için alkışlamıştık. Tanrı ondan rahmetini esirgemesin, nur içinde yatsın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.