Türk Spor Ajansı

O bayrak Fenerbahçe’ye çok yakıştı

TSA Yayın Danışmanı
Mail: r.yilmaz50@gmail.com
1961 Bartın doğumlu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde okudu. Gazetecilik Mesleğine 1983 yılında Günaydın Gazetesi’nde başladı. TSA, Dünya Gazetesi, Akşam Gazetesi, Aydınlık Gazetesi, 24 TV ve TRT Spor’da çalıştı. TGC, TSYD ve TMOK Üyesi, Avrupa Fair Play Birliği (EFPM) Denetleme Kurulu Üyesi, TMOK Fair Play Komisyonu Başkan Yardımcısı Türk Spor Ajansı ve Hotel Gazetesi Yayın Danışmanı Değer Otizm Derneği gönüllüsü.
A+
A-
26.04.2022
201
ABONE OL

TMOK Fair Play Komisyonu olarak Fenerbahçe kulübüne bir ödül verdik. Türkiye’de bir spor kulübüne ilk kez verilen bir ödüldü. Fair Play Şeref Bayrağı.

Statüsünü çok değerli Gazi Üniversitesi SBF öğretim üyeleri, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa SBF yöneticileri ile birlikte hazırladık.

Araştırma ve aday belirleme çalışmalarını da yine profesör düzeyinde akademisyenlerle birlikte yürüttük. Sonuç olarak binin üzerinde kulüp arasından eleye eleye 17’e indirip, bu kulüpler arasından jüri seçimini yaptı.. İttifakla Fenerbahçe seçildi.

Bu organizasyonun töreni ve sonraki yansımaları gösterdi ki bu ödül hak eden kulübe gitti. Çünkü rakamlar öyle diyor. Olimpik milli takımlara en fazla oyuncu veren kulübün Fenerbahçe olmasını, yıllardır uluslararası alanda olimpik branşlarda kulüp olarak alınan başarıları bir kenara bırakalım, sadece bu sezonu ele alalım. Erkek Basketbolunda, kadın basketbolunda, erkek voleybolunda kadın voleybolunda en iddialı takımlar hangileri ve bu takımları zorlayacak takımın renkleri ne?

Genel anlamda, kürekte, boksta, yüzmede, atletizmde, yelkende hangi kulübün daha çok adı geçiyor, hangi kulüp bu dallardaki milli takımlara daha çok sporcu gönderiyor.

Son yapılan ülke çapında önemli bir araştırmaya göre (Bilyoner’in araştırması) Türkiye’de “spor” denilince akla ilk gelen futbol, “spor kulübü” denilince Fenerbahçe. Bu anlamda Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor Fenerbahçe’yi takip ediyor.

Türkiye’de 600’ü kadın toplam 1.200 kişinin katılımıyla yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de en çok ilgilenilen spor dalında yüzde 86 ile futbol ilk sıraya yerleşirken, yüzde 62 ile basketbol ikinci sırada, yüzde 51 ile voleybol ise üçüncü sırada yer alıyor. Bu üç branşı tenis (yüzde 32), masa tenisi (yüzde 21), hentbol ve buz hokeyi (yüzde 15), snooker (yüzde 9) ve yüzde 3 diğer spor branşları takip ediyor.

“Spor kulübü” denilince akla gelen ilk kulüp yüzde 32 ile Fenerbahçe oluyor. Sarı-Lacivertli kulübün ardından yüzde 29 ile Galatasaray, yüzde 22 ile Beşiktaş, yüzde 3 ile Trabzonspor geliyor.

Bizim yaptığımız incelemenin sokağa yansımasının sonuçları da bu araştırmanın verilerinden rahatlıkla anlaşılıyor. Yani bu ödül çoğunluğunu akademisyenlerin oluşturduğu jüri yerine halka sorulmuş olsaydı, yine kazanan Fenerbahçe olacaktı.

Dünya geneline baktığınızda da bu konuda Fenerbahçe’nin zirvede olma olasılığı yüksek. Özellikle Fenerbahçe’nin 2011 yılındaki şampiyonluğunun ardından bu konu gündeme gelmiş ve epey tartışılmıştı. Çünkü o yıl Fenerbahçe futbolda Trabzonspor ile girdiği amansız mücadeleyi kazanıp şampiyon olmuş, voleybol kadın-erkek, basketbol kadın- erkek olmak üzere 5 ana branşı zirvede tamamlamıştı. Fenerbahçe’nin kadın voleybolundaki dünya şampiyonluğu, ardından basketbolda ilk Euroleague şampiyonluğu, kadın basketbolundaki Euroleague finalleri, çok fazla araştırma yapmadan spor kulübü denince ilk akla gelen kulüp olmasının en önemli nedeni.

Fair Play Şeref Bayrağı Ödülünün de temelinde zaten bu yatıyor. Ancak sonuç, yapılan uzun süreli tarama, inceleme ve araştırma sonucunda ortaya çıkıyor.

TMOK Fair Play Komisyonu yıllardır fair play alanında yaptığı çalışmalar nedeniyle Dünya Fair Play Konseyi CIFP ve Avrupa Fair Play Birliği EFPM’den ödüller kazandı. Son olarak EFPM, bizim düzenlediğimiz Fair Play konulu fotoğraf yarışmasını örnek alarak uygulamaya koydu ve Avrupa çapında Fair play konulu fotoğraf yarışması başlattı.

Gelecek yıllarda Fair Play Şeref Bayrağı uygulamasının da Avrupa’ya örnek alınacağından şüphemiz yok.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.