Türk Spor Ajansı

150 bin kişilik uyku tulumu

A+
A-
14.05.2022
78
ABONE OL

Eski Atletizm Federasyonu ve Spor Akademisi Başkanı Prof. Kurthan Fişek’in “Spor Yönetimi” kitabı sizi etkileyecektir.
İspanya eski Devlet Başkanı Franco’nun “bana 150 bin kişilik bir uyku tulumu yapın” emri günümüzde de güncellenerek kullanılmaktadır.
Portekiz eski Devlet Başkanı Salazar’ın “Portekiz’i kırk yıl 3 F ile; Fiesta, Fado ve Futbolla yönettim” sözleri örnek olarak verilebilir.
Spor başarıyı genişletme ve yarışmada üstün gelme amacı için gösterilen çabayı, bedensel bakımdan daha yetenekli olanların seçilmesini ve seçilenlerin sürekli yoğun bir eğitimle yetiştirilmesini gerektirir.
Spor; sanat, bilim, felsefe gibi sosyolojik kültürün vazgeçilmez unsurudur. Ayrıca spor hareketlerinin belirli gereksinimleri doyurması, yapılan hareketlerin belli bir amacının olması ve hareketin gönüllülük esasına dayanması şarttır.
İnsan içinde yaşadığı doğayı değiştirmeye yeteneklidir. Bu bir savaşımı ifade eder.
Çünkü doğa insan varlığını tehdit eden tehlikelerle doludur. İnsan varlığını korumak için alet yapar.
Hayvanlar kendilerini korumak için aletlerini bedenlerinde taşırlar. Tavşanın toprağı kazmak için pençeleri, aslanın avını parçalamak için pençe ve dişleri, çoğu hayvanın kendisini soğuktan koruyan kürkleri vardır. Kaplumbağa ise evini sırtında taşır.
İlk insanlar dev mamutu avlamak için mızrak ve ok yapmıştır. Bir eşyayı nehrin kıyısından karşıya geçirebilmek için sal ve kayık yapmıştır.
Bu bakımdan ilk insanların kaçmak için koşması, bir nehri geçmek için yüzmesi, yiyeceğini sağlamak için alet kullanması bugünün spor dallarını oluşturan hareketlerin temeli olmuştur.
Bu arada bir kedinin ağaca tırmanması, köpeğin denizde yüzmesi, bir kirpinin oklarını fırlatması sportif hareketlere benzetilebilir.
Fakat bu hayvanların spor yaptığını göstermez. Çünkü hayvanlarda belli bir bilinç yoktur.
İlk insanlarda bütün faaliyetleri zorunluluklar oluşturuyordu.
Günümüzde serbest zaman etkinliği sayılan; avlanmak, yüzmek, koşmak, ata binmek, el sanatları gibi uğraşlar yaşamın bir parçasıdır.
İnsan, sporda başarı ile bir kimlik elde eder. Spor önemli ölçüde bir sınıf atlama aracı olarak görülmektedir.
Her alanda uzmanlaşma modern sporda gittikçe güçlenmektedir.
Kurthan hocamızın kitabı sporu temelden alarak günümüze taşıyan etkili örneklerle dolu.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.