Türk Spor Ajansı

Öner Akgerman ve Çimentaş AAK

A+
A-
17.05.2022
213
ABONE OL

1980’li yıllarda Dünya ekonomilerindeki çalkantı Türkiye’de dev dalgalara dönüştü. Günümüzdekine benzer ekonomik sıkıntılar baş gösterdi. Tam bunların üzerine, yanlış hatırlamıyorsam bir gecede alınan ‘yemden vergi iadesinin kaldırılması’ gibi teknik bir karar, başta Yu-Pi olmak üzere sektördeki pek çok işletmenin ve kulübümüzün de sonunu getirdi ve rüyamız bitti.

Kapanmanın sonrası 4-5 ay oldukça sıkıntılı günler geçirdik. Antrenör ve sporcu maaşlarımızı ödeyemedik. Pek çok madalya ve derece aldığımız başarılarla dolu bir dönemin ardından başladığımız noktaya geri döndük.

Öner Akgerman

O günlerde Arman, kulüp için daha önceden de destek aldığımız Öner (Akgerman) Bey’den bir randevu aldı. Randevumuzda, Arman ile birlikte kulübümüzün yaşadığı ekonomik sıkıntılardan söz ettik. Öner Bey, bizleri büyük bir samimiyet ve ilgi ile dinledi.

Toplantıda, Çimentaş’ın sahip olduğu büyüklüğü, amatör bir spor kulübüne ismini verip destek olarak, anlamlı ve güzel bir sosyal projeyle taçlandırmasının yaratacağı etkiyi, dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık. Üstelik yeni yasalar, yapılacak masrafların bir kısmının gider olarak gösterilmesine de izin veriyordu.

Teklifimiz Öner Bey’in ilgisini çekti ve kısa bir süre sonra teknik konuları konuşmak için avukatlarıyla tekrar bir araya gelerek Çimentaş Amatör Atletizm Kulübü’nün ilk adımlarını attık.

Bir grup gönüllünün başarılı bir iş adamına devrettiği bayrak, şimdi Ege’nin bir başka sanayi devinin elinde çok daha yukarılara tırmanmak için yola çıkıyordu.

Öner Bey, ailesinin ve kendinin yarattığı, üzerinde ismini taşıyan değerlerin tümünde olduğu gibi spor kulübüne de büyük bir önem gösterdi. Verdiği talimatlar doğrultusunda grup bünyesindeki tüm idari ve teknik kadrolar kulübümüzün en ufak sıkıntısıyla bire bir ilgilendi, çözmek için büyük çaba gösterdi. Çimentaş’ın geniş mali olanakları ve son derece organize kurumsal yapısı 4-5 aydır sürüklenen kulübümüzü kısa sürede toparladı.

Kulüp müdürü olarak fabrikada bana tahsis edilen odadan, sporculara daha da yakın olmak için Mersinli’de satın alınan bir kulüp binasına taşındık. Atletizmin yanına son derece büyük başarılar kazandığımız Ritmik Jimnastik branşını da ekledik. Çimentaş Bayrağı ile sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da da pek çok başarı elde ettik, onlarca sporcumuzu Milli takımlarımıza göndererek gerçek anlamda bir ‘altın çağ’ yaşadık.

Tüm samimiyetimle söylüyorum ki, Çimentaş dönemi sadece atletizm branşında değil tüm amatör dallar için İzmir ve Türkiye sporunda, sponsorluğun en başarılı örneklerinden biridir. Bu başarının en büyük mimarı da daha birinci günden itibaren bu çalışma ortamını bizlere sağlayan Sn. Öner Akgerman’dır.

Aradan 25 yıla yakın bir zaman geçti. Her anlamda daha büyük olanaklar var: Daha kapsamlı bir sponsor yasası, daha geniş yetkileri ve bütçesi olan bir federasyon, daha iyi malzemeler, çok daha iyi tesisler, daha çok sporcuyu tarama olanağı, kısaca her anlamda daha çok fırsat… Üstelik dünyada atletizme olan ilgi hiç azalmadı, hatta ‘Diamond League’ gibi organizasyonlarla izleyici sayısı da arttı.

Ancak üzülerek görüyorum ki,  bir avuç insanın ideali ve cesareti ile yola çıkılan, çok daha anlamlı, büyük başarıları kazandığımız 25 yıl öncesinde bile değiliz.

Tüm bu yolculuğumuzda önümüzü açan ve birlikte yürüdüğümüz başta Öner Bey olmak üzere emeği geçen herkese Türk Atletizmi adına teşekkürü bir borç biliyorum. İzmir, sizi ve yaptıklarınızı hiç unutmayacak.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
20 Haziran 2022
8 Haziran 2022
2 Haziran 2022
26 Nisan 2022
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.