Türk Spor Ajansı

AKDENİZ OYUNLARI TÖRENLE AÇILDI!

AKDENİZ OYUNLARI TÖRENLE AÇILDI!
A+
A-
26.06.2022
71
ABONE OL

ORAN (TSA)-Cezayir’in Oran şehrinde 25 Haziran – 6 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan 19. Akdeniz Oyunları Oran 2022, Oran Olimpik Stadyumu’nda yapılan görkemli bir tören ile başladı. Törende Türk Bayrağı’nı Olimpiyat Şampiyonu boksörümüz Busenaz Sürmeneli ve Olimpiyat üçüncüsü cimnastikçimiz Ferhat Arıcan taşıdı.

Törendeki görsel şovda Cezayir’in tarihi ve Oran’ın kültürüne dair danslar, drone, lazer ve ışık gösterileri yer aldı. Ayrıca Organizasyon Komitesi tarafından 504 dansçı arasından seçilen dansçılar izleyicilere unutamayacakları bir gösteri sundu.

Ülkelerin bayrak geçişi geleneksel olarak Yunanistan ile başlarken, Cezayir alfabesi uyarınca Törene Türkiye 8. giriş yapan ülke oldu. Ülkemizin ilk Olimpiyat Şampiyonu kadın boksörü Busenaz Sürmeneli ve Ülkemizin ilk Olimpiyat madalyalı cimnastikçisi Ferhat Arıcan Törende bayrağımızı birlikte taşıdılar.
Törende açılış konuşmasını Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun yaparken hemen ardından iki Olimpiyat altın madalyası sahibi, Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi (CIJM) Başkanı M. Davide Tizzano konuşma yaparak oyunlara gösterdikleri ilgi için Cezayir halkına, katılımcı 26 ülkenin Olimpiyat Komiteleri’ne ve destekleri için Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne (IOC) teşekkür etti.

19. Akdeniz Oyunları’nda toplam 26 Akdeniz ülkesinden 3390 sporcu yarışacak. Türkiye ise Oyunlara 319 sporcu ile katılıyor.

Akdeniz Oyunları tarihinin en başarılı ülkeleri arasında yer alan Türkiye, toplamda 862 madalya ile İtalya, Fransa ve İspanya’nın ardından 29 ülke arasında 4. sırada bulunuyor.

İlk olarak 1951 yılında Mısır’ın İskenderiye kentinde düzenlenen Akdeniz Oyunları’na Türkiye İzmir’de 1971, Mersin’de 2013 yıllarında ev sahipliği yaptı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.