Türk Spor Ajansı

TOPER: “SINIFI GEÇECEĞİMİZDEN EMİNİZ!”

TOPER: “SINIFI GEÇECEĞİMİZDEN EMİNİZ!”
A+
A-
24.09.2022
419
ABONE OL

ÇANAKKALE (TSA)İstanbul Offroad Kulübü tarafından Major İş Geliştirme AŞ. Ana sponsorluğunda, Çanakkale’de düzenlenen Uluslararası Baja Troia Türkiye’de heyecan tüm hızıyla devam ediyor.  İstanbul Offroad Kulübü Sportif Direktörü, Baja Troia Türkiye Etap sorumlusu Selahattin Toper ile Çanakkale’de tüm hızıyla süren yarışlar hakkında, görev başında iken bilgi aldık..

HERHANGİ BİR ENDİŞEMİZ YOK

2017 yılından bu yana düzenlenen ve bu yıl FIA Cross-Country Bajas European Cup Aday Yarış statüsüne alınan Uluslararası BAJA TROIA TÜRKİYE’de heyecan bu nedenle biraz daha üst seviyedeydi. Ancak yılların tecrübesi Selahattin Toper’e bu konuda beklentilerini sorduğumuzda, oldukça emindi. “Tüm hazırlıklar, son derece titiz bir çalışma ile FIA’nın kurallarına uygun bir şekilde yapıldı. Tüm detaylar kontrol edilerek start verildi ve şimdiye kadar, bu konuda bizi endişeye sevk edecek olumsuzluk yaşanmadı. Biz yılların deneyimi ile gelecek yıl bu yarışı Avrupa şampiyonasının bir ayağı olarak düzenleyeceğimizden eminiz.” dedi.

ÜLKEMİZİ EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL EDİYORUZ

Selahattin Toper’e etapları sorduğumuzda ise şu bilgileri aldık: “Sıralama Turlarının ardından, Çanakkale Truva Atının önünden Seremonik Start ile başlayan yarışta sonraki 3 gün içinde Bayramiç, Terziler, Kuşçayırı, Karapınar ve Salihler köyleri çevresinde 550 km uzunluğunda toplam 8 Özel Etap koşuluyor. Sürücüler toplam 900 km’yi kat edecekler. Etaplar oluşturulurken, İSOFF’un Uluslararası alanda Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edebilmesi ve yarışmacılara Çanakkale’nin harika doğal dokusu ve efsanevi tarihi geçmişi içinde unutulmaz bir yarış deneyimi yaşatmak için çaba sarfettik. Avrupa ülkelerinden katılan yarışmacılardan bu konuda olumlu görüşler alıyoruz.”

GÜVENLİK HAD SAFHADA

Baja Troia Türkiye Etap sorumlusu Selahattin Toper, güvenlik önlemleri hakkında ise şu bilgileri verdi: “Yarışın tamamı araçlara takılan GPS cihazları ile online izleniyor. Bu takip cihazları sayesinde farklı sinyallerle duran, kaputu açılan araçlar takip ediliyor. Kaza durumunda acil yardım düğmesi ile araçlara anında ulaşım sağlanıyor. Etap içlerinde Kurtarıcı araçları, iletişimin kesintisiz işlemesi için SOS ekipleri, 4×4 Ambulans ve İtfaiye araçları ve acil durumlar için helikopter desteği yer alıyor.”

OFFROAD VE FAİR PLAY

Selahattin Toper, bu sene yarışlara eklenen Fair Play kupası ile ilgili olarak da şunları söyledi. “Bu yarış aslında her ne kadar rekabet düzeyi yüksek ve sert bir spor olsa da aynı zamanda doğal olarak fair play örneklerine çok sık rastladığımız bir spor. Çünkü olası bir kazada veya yolda kalmada size ilk yardım edecek kişi rakibiniz oluyor. Bu nedenle böyle bir kupanın eklenmesi de bu konuda duyarlılığı daha üst seviyeye taşıyacak olması bakımından önemli. Ayrıca genel anlamda yaygınlaşmasına da katkı sağlayacağından şüphe yok.”   

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.