Türk Spor Ajansı

SPOR FEDERASYONLARI OLİMPİYATEVİ’NDE TOPLANDI

SPOR FEDERASYONLARI OLİMPİYATEVİ’NDE TOPLANDI
A+
A-
04.11.2022
58
ABONE OL

Spor Kuruluşlarında Yenilikçi Yönetimlere Giden Yol (RINGS) Projesi Çalışma Toplantısı 28 Olimpik Federasyonun Katılımı ile Olimpiyatevi’nde Yapıldı

İSTANBUL (TSA)-Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin (TMOK) 10 Avrupa Ulusal Olimpiyat Komitesi ile birlikte partner olduğu, Avrupa Birliği’nin (AB) Erasmus + Sports programı finansmanıyla Avrupa Olimpiyat Komiteleri (EOC) Avrupa Birliği Bürosu (EU Office) önderliğinde yönetilen “Spor Kuruluşlarında Yenilikçi Yönetimlere Giden Yol (RINGS) Projesi kapsamında 3 Kasım 2022 Perşembe günü Olimpiyatevi’nde Türkiye’deki 28 Olimpik spor federasyonunun katılımıyla çalışma toplantısı düzenlendi.

BİRBİRİMİZDEN ÖĞRENEREK HIZLI VE KOLAY ÇÖZÜMLER ÜRETEBİLİRİZ

Ulusal spor federasyonları başta olmak üzere spor kuruluşlarında stratejik planlama, değişim yönetimi ve önümüzdeki zorluklar konularına odaklı toplantının açılış konuşmasını yapan TMOK Genel Sekreteri Neşe Gündoğan “RINGS projesi Türkiye, Belçika, Bosna Hersek, Danimarka, Hollanda, İtalya, Lihtenştayn, Litvanya, Kıbrıs, Slovakya ve Yunanistan Olimpiyat Komiteleri ile 2 yıldan bu yana sürdürülmekte. Sürekli ve hızlı bir değişimin yaşandığı günümüzde, spor kuruluşlarının ancak yenilikçi stratejik yönetim ilkelerini benimseyip uygulayarak sürdürülebilir kalabileceklerine inanıyorum. Bilimsel çalışmalar kapsamında elde edilen verilerden oluşturulan çıktılar önümüzdeki Aralık ayı içerisinde tüm spor kuruluşlarının ücretsiz olarak yararlanabileceği şekilde çevrimiçi bir platformda yayınlanacak. Ancak bir araya gelerek, ortak fikirler oluşturarak, birbirimizden öğrenerek çok daha hızlı ve kolay çözümler üretebiliriz.” dedi
Gündoğan’ın ardından EOC AB Ofisi adına Eva Rebmann yaptığı sunum ile katılımcılara RINGS projesinin genel hatlarını, Stratejik Yönetim El Kitabı, Halkla İlişkiler Kılavuzu, Paydaş Aracı ve çevrim içi platformunu tanıttı.
Rebmann’ın sunumundan sonra Prof. Dr. Holger Preuss “Olimpik Spor Federasyonlarının Stratejik Yönetimi Rehberi” ve “Stratejik Planlamanın Önemi / Değişim Yönetimi ve Zorluklar” sunumları ile katılımcılara RINGS projesi kapsamında toplanan bilimsel verilerden yola çıkarak elde edilen araçların nasıl kullanılacağını, kılavuz ve el kitabının spor kuruluşlarına nasıl yardımcı olacağını, strateji oluştururken dikkat edilmesi gerekenleri, değişim yönetimi ve bu süreçte karşılaşılabilecek riskleri ve alınması gereken önlemleri anlattı. Prof. Preuss sunum içerisinde sosyal değişim, politika, küresel ısınma, mülteci sorunu, pandemi, savaşlar, yapay zeka, dijital dünya ve sağlık gibi konulardaki değişim ve gelişmelerin küresel spora olacak etkilerini interaktif olarak federasyonlar ile birlikte tartıştı.
“KULLANIM KILAVUZU OLARAK GÖRÜN”
Sunumun ardından katılımcı federasyon temsilcilerinin sorularını yanıtlayan Prof Preuss konuşmasında “Hem bir akademisyen olarak teorik çalışmalara, hem de pratik olarak IOC ve uluslararası federasyonlardaki süreçlere çok defa katıldım. Bugün yaptığımız çalışmayı dinlemeniz gereken bir seminer olarak değil, üzerine düşünmeniz gereken bir kullanım kılavuzu olarak görmelisiniz” dedi. Aksiyon almanın en az strateji belirlemek kadar önemli olduğunu belirten Preuss konuşmasını şu sözler ile sonlandırdı: “Raflarda ve masalarda bekleyen stratejik planlamaların, risk planlamalarının hiçbir önemi yok. Spor dünyası değişimlere açık ve biz de bunlara uyum sağlamalıyız. Aslında sizler buraya gelerek bu değişimi başlattınız.”

Çalışma sonrası Prof. Preuss birebir olarak da federasyon temsilcilerinin sorularını, sorunlarını dinleyerek RINGS projesinin sonucunda oluşturulacak “Stratejik Yönetim”, “Stratejik Değişim Yönetimi”, “Kriz Yönetimi” ve “Halkla İlişkiler” kılavuzları ve “Paydaş Dahiliyeti Aracı” ile bu sorunlara çözüm üretmek için nasıl bir yol izleyebileceklerini aktardı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.