sporgüncel spor haberlerifenerbahçegalatasaraybeşiktaştrabzonspor
DOLAR
31,0907
EURO
33,7054
ALTIN
2.025,14
BIST
9.361,59
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
18°C
İstanbul
18°C
Açık
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Az Bulutlu
15°C
Pazartesi Az Bulutlu
14°C
Salı Az Bulutlu
16°C

Bahri VRESKALA

bahrivreskala@gmail.com İstanbul-İzmir Gençlik ve Spor e. İl Müdürü, TMOK Konsey Üyesi, İzmir Kulüpler Birliği Kurucu ve Danışma Kurulu Üyesi, Türkiye Futbol Adamları Derneği İzmir Şube Başkanı, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi, Ege Tenis Eğitim Vakfı Kurucu Üye ve Başkanı, Atletizm, Futbol, Masa Tenisi, e. Hakemi, Atletizm, Sualtı Yüzme Federasyonları e. Üyesi.

Sporun Birleştirici Gücü

27.11.2023
0
A+
A-

Spor nedir, amacı nedir? Spor insanlar tarafından, oyun veya rekabet amacıyla gerçekleştirilen tüm fiziksel hareketler için kullanılan bir ortak terimdir. Önceden belirlenmiş kurallara göre bireysel veya takım halinde, genellikle işten uzaklaşma, eğlence ve dinlenme amacıyla yapılan etkinlik ve rekabete dayalı yapılan yarışmadır. Kişisel eğlence veya sağlıklı olmak için yapılan fiziksel veya zihinsel hareketlerdir. En basit tanımı ile enerjiyi harcamak için vücudun hareket etmesi, ettirilmesidir. Spor aynı zamanda kişinin kendi dar dünyasından kurtulmasını ve başka ortamlarda, başka insanlarla görüş alışverişinde bulunmasını, onlardan etkilenmesini veya onları etkilemesini sağlar. Modern toplum yaratmada çok etkin bir sosyal olgudur. Sporun, kişisel fayda ve görevleri yanında, sosyal yönden de çok önemli görevleri vardır. Temel amacı insanın bedenen, ruhen ve sosyal yönden gelişmesine katkı sağlamaktır. Devamında kişilerin sosyal yaşamları içinde yaşanan sorunların daha kolay giderilmesine de katkıda bulunmaktadır. Sistemli ve bilinçli yapılan spor, her yaşta insanların sağlıklı, başarılı, kendiyle barışık, güçlü ve sağlıklı bir kişiliği olmasını sağlar, yardımcı olur.  Bunların dışında, insanın temel sosyal ihtiyaçlarından biri olan aidiyet hissini, bir gruba, bir takıma bağlanma duygusunu beraberinde getirir. Aidiyet duygusu aynı zamanda sporun temelini oluşturmaktadır. Günümüzde spor sadece insanların fiziki, sağlık,  eğlence ve güçlenmeleri için yapılan bir faaliyet olmaktan çıkmış, her alanda görülmeye başlamıştır. Ayrıca sporda var olan hırs, tutku, saygı gibi değerler de “sporun birleştirici gücünü” arttırır. Bu güç hem kişinin ruh sağlığına, hem de beden sağlığına iyi gelir. Sporun birleştirici gücü sadece takım oyunlarıyla sınırlı değildir. Bireysel spor dallarında da insanlar kendi sınırlarını zorlayarak kendilerini geliştirme yolunda ilerlerken, diğer sporcularla olan rekabet sayesinde birbirlerini anlayıp saygı içinde de bağ kurabilirler. Sporcular arasındaki rekabetin sağlıklı olabilmesi için sporcunun rakibine her koşulda Fair- Play anlayışıyla saygı göstermesi en önemli noktalardan biridir.

Sporun birleştirici gücünü her alanda, her olayda görebiliyoruz. Öyle ki; 6.Şubat.2023 tarihinde Ülkemizde meydana gelen depremde sporumuzun her paydaşı depremlerin sebep olduğu yaraların sarılması için tüm güçleri ile çalıştılar. Spor Federasyonları, kulüpler, yöneticiler, sporcular ve taraftarlar. Sporun paydaşları, Kahramanmaraş merkezli 10 ilimizden maddi ve manevi desteğini esirgemediler. Depremden sonra İstanbul’da Süper Ligde oynanan Beşiktaş – Antalyaspor futbol karşılaşmasında hakemin kronometresi 4:17’yi gösterdiğinde, belki de en duygusal dayanışma örneklerinden biri gerçekleşti. Tribünlerindeki binlerce taraftar, depremzede çocuklar için aldığı peluş oyuncakları sahaya yolladı, ortaya çıkan görüntü futbolcuları da ağlattı. Oyuncakların atıldığı esnada stat hoparlöründen “Bir başkadır benim memleketim” şarkısı çalınırken, skorbord’da da depremin yaşandığı 11 ilin plaka kodları gösterildi. Deprem bölgesindeki çocuklara gönderilmek üzere, iki takımın yedek kulübesindeki oyuncular görevlilerle birlikte sahaya atılan oyuncakların toplanmasına yardımcı oldu. Tribünlerde bazı taraftarların ve sahadaki bazı futbolcuların da gözleri yaşardı. Zira bu karşılaşmada göz yaşartan, duygulu bir dayanışma sergilendi. Bu anlamlı destek spor gücünün futboldaki göstergesidir.

Her alanda gördüğümüz sporun birleştirici gücünü siyaset alanında da görüyoruz. Dünya siyasetindeki yalnızlığından kurtulmak, gücünü kanıtlamak ve Japonya’ya karşı üstünlük sağlamak isteyen Çin Halk Cumhuriyeti, dış politikada yumuşama siyaseti izlemeye başladı. Henüz dağılmamış olan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB)  ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında olabilecek bir yakınlaşmayı, ittifakı önlemek isteyen Amerika Birleşik Devletleri de (ABD) Çin Halk Cumhuriyetine karşı yakınlaşma siyasetini benimsemeye başladı. İzlenen bu yeni dış politika değişimi ile iki ülke arasındaki ilişkiler farklı bir yola girmiş oldu. 20.Ocak.1969 tarihinde Richard Nixon’ın ABD Başkanı seçilmesiyle Çin ile ilişkiler ciddi olarak hayata geçirildi. Amerika Birleşik Devletleri ilk olarak Güney Vietnam’dan askerlerini geri çekti, daha sonra da Çin Halk Cumhuriyeti ile olan ticari ilişkilerini hızlandırma kararı aldı. ABD’nin olumlu yaklaşımı ile görüşmeler başladı. Amerika’nın bu siyasetine karşı Çin Halk Cumhuriyeti yönetimi de dünya Masa Tenisi şampiyonası için Japonya’da bulunan Amerika Masa Tenisi Takımını (ping pong), 1 Nisan 1971 tarihinde ülkelerine davet etti. 14 Nisanda gerçekleşen davette gösteri karşılamaları yapıldı. Bu davet ile Çin Yönetimi, çoğunluğu Amerikalı olan Batılı gazetecilere de vize hakkı tanıyarak ülkeye girmelerine izin verdi. Amerikan Masa Tenisi Takımına ülke gezdirildikten sonra 14 Nisan 1971 tarihinde Çin Başbakan Chov En-Lai tarafından kabul edildi. Aynı gün içerisinde Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Richard Nixon da Çin’e karşı yaklaşık 20 yıldır uygulanan ticari ambargoları kaldırdı. Devamında Amerika’ya gelmek isteyen Çin Vatandaşlarına vize verilebileceğini açıkladı. Daha sonraki günlerde,1972 de, Richard Nixon Çin’i ziyaret etmiştir. Bu ziyaretinde Çin  Devlet Başkanı Mao Zedong ile yapılan görüşme, soğuk savaş döneminde, ABD ile Çin arasındaki ilişkilerin normale dönmesi için atılan ilk resmi adımdır. Zira ilk defa bir ABD Başkanı Çin’i ziyaret etmiş oldu. 1972 yılında yapılan bu ziyarette ABD Başkanı Richard Nixon, 21 Şubat’tan 28 Şubat’a kadar sekiz gün gibi oldukça uzun bir süre kalarak, Pekin, Hangzhou ve Şangay’ı gezdi. Bu ziyarette geleneksel konular yerine, daha çok iki ülkenin çıkarları ve işbirliği konuşulmuştu. Soğuk Savaş sonrasında başlayan yumuşama döneminde gerçekleşen bu yakınlaşma ile iki ülke arasındaki gerilim azalmıştır. Devamında 1979 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Jimmy Carter de Çin’i ziyaret ederek Devlet Başkanı Deng Xiaoping ile görüşmüştür. Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında başlayan yakınlaşma, gerilimi azaltma siyaseti, Amerika Masa Tenisi Takımının 1971 yılında Çin’i ziyaret etmesi ile başlamış oldu. Bu ziyaret iki ülke arasındaki ilişkileri ciddi olarak etkilemiş ve diplomasi tarihine de “Ping – pong diplomasisi” olarak geçmiş  oldu. Bu önemli ve anlamlı ziyaret, spor’un her alanda olduğu gibi siyaset alanındaki gücü ’nün en açık göstergesidir.

Görüldüğü üzere spor, “Ping-pong diplomasisi ” sayesinde sorumluluk ve iş birliği eğilimi ile dünya barışının tesis edilmesine vesile olmuştur. Barışın kurulmasında etkili olmuş, düzenin  sağlanmasında özelliğini ortaya çıkarmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, spor hakkındaki düşüncelerini; “Spor, yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılamaz; idrak ve ahlak da bu işe yardım eder. Zeka ve kavrayışı kısa olan kuvvetliler, zeka ve kavrayışı yerinde olan az kuvvetlilerle başa çıkamazlar. Ben sporcunun zeki çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim.” sözleri ile ifade etmiş, insanların kişilik gelişimleri açısından sporun ne derece önemli olduğunu vurgulamıştır. Devamında, bu düşüncelerle Vatanımızı güvendiği gençlerimize emanet etmiştir.

Başka alanlara baktığımızda sporu yöneten  Gençlik ve Spor Bakanlığının kendi hizmetleri ile birlikte, diğer bir çok Bakanlığın görevini de üstlendiğini ve  yaptığını görebiliriz. Şöyle ki; Spor yapan gençler başarılı olabilmek için düzenli ve disiplinli bir hayatı sürdürdüklerinden eğitimlerinde işlerinde ve her ortamda daha başarılı olurlar. Spor yapan eğitimli bir genç asla yasal olmayan işlere karışmaz. İçki, sigara, uyuşturucu ve benzeri kötü alışkanlıklardan uzak durur. Okulda daha başarılı olur. Spor sayesinde hasta olmaz veya çok az olur. Sporcularımız  yurt dışında katıldıkları yarışmalarda Ülkemizi temsil ederek göndere bayrağımızı çektirir, istiklal marşımızı dinletir, Ülkemizin reklamını yaparlar. Bütün bunları değerlendirdiğimizde Gençlik ve Spor Bakanlığının; İçişleri , Dışişleri, Turizm, Sağlık ve  Milli Eğitim Bakanlıklarının da işlerini yaptığını, azalttığını görebiliriz. Dikkatli bakıldığında bu alanlarda da  “Sporun birleştirici gücünü” rahatlıkla görürüz.

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.