sporgüncel spor haberlerifenerbahçegalatasaraybeşiktaştrabzonspor
DOLAR
31,0898
EURO
33,7017
ALTIN
2.023,23
BIST
9.396,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
18°C
İstanbul
18°C
Açık
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Az Bulutlu
15°C
Pazartesi Az Bulutlu
14°C
Salı Az Bulutlu
16°C

SPOR BİLİMLERİ KONGRESİ TAMAMLANDI

SPOR BİLİMLERİ KONGRESİ TAMAMLANDI
30.11.2023
0
A+
A-

Spor Bilimleri Derneğinin düzenlediği 21. Uluslararası Spor Bilimleri Kongresi Antalya/Kemer’de gerçekleştirildi. Kongre, bilimsel etkinliklerin çeşitliliği ve yüksek bilimsel düzeyi ile göz doldurdu. Kongrede toplanan Spor Bilimleri Derneği Genel Kurulunda Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Yıldıran oybirliğiyle yeniden başkanlığa getirildi.

21. Uluslararası Spor Bilimleri Kongresi, 11-14 Kasım 2023 tarihlerinde Kemer/Antalya’da, Amara Premiere Palace’da “Fit for Life” temasıyla gerçekleştirildi. Cumhuriyet’in 100. Yıldönümüne denk gelen kongrede, Cumhuriyetin spor birikimine özel önem atfedildi. Spor bilimleri ile ilgili akademik ve idari çevrelerin büyük ilgi gösterdiği, resmi ve özel çok sayıda kurum ve kuruluşun destek verdiği kongreye 57 Üniversiteden toplam 180 bildiri sunulurken, ABD, Arjantin, Almanya, Avustralya, Belçika, Galler, İngiltere, İran, Kanada ve Kosova adresli 16 bildiri gönderildi. Çekya, İspanya, Güney Afrika, Belçika, ABD, Hong Kong, İngiltere ve Almanya’dan, alanlarında dünyanın en saygın isimlerinden olan 11 yabancı konuşmacı, yerli, yetkin davetli konuşmacılar ve katılımcıların nitelikli bildirileri kongreyi bir bilgi şölenine çevirdi. 22’si yabancı, 12’si yerli olmak üzer toplam 34 ana ya da davetli konuşma oturumu, 3 kurs ve iki güne yayılan akreditasyon çalıştayı gerçekleştirildi. Özellikle geçen yılki kongreden etkilenerek bu yıl beş doktora öğrencisiyle kongreye gelen Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesinden Prof. Dr. Holger Preuss’un Türk doktora öğrencilerinin de katıldığı sekiz oturumluk doktora seminerler dizisi büyük yankı uyandırdı. Japonya’dan iki spor bilimleri profesörünün yabancı davetli bilim insanlarının konuşmalarını izlemek için kongreye gelmeleri de anlamlıydı.

Kongre Başkanı Dr. İbrahim Yıldıran, spor Bilimleri Derneğine tescilli uluslararası spor bilimleri kongresinin ayrıcalıklı konumunu korumak ve saygınlığını daha da artırmak için çaba gösterdiklerini vurgulayarak, “Kongre ya da benzer bilimsel ortamların, bildiri sunma, tartışmaya açma ve geliştirici geribildirimler alma fırsatları yanında, bilimsel, sosyal ve kültürel etkileşim merkezleri oldukları da bilinmektedir. Bu anlamda yüksek bir faydanın sağlanabilmesi, bilimsel düzeyin azami ölçüde yükseltilebilmesi amacıyla, spor bilimlerinin tüm alanlarında, uzmanlıkları genel kabul gören yerli ve yabancı spor-bilim insanlarını gençlerimizle buluşturmayı bir görev biliyoruz. Amacımız, Türkiye’de spor bilimlerinde mükemmelliği teşvik etmek ve kalite düzeyini sürdürülebilir kılmaktır.” dedi.

Kongre, Ankara Devlet Konservatuvarı, Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı Öğretim Görevlisi Yeliz Özkaya Arslan’ın Cumhuriyetin 100’üncü yılı ruhuna uygun bir repertuarla verdiği viyola dinletisiyle açıldı.

Kongre açış konuşmasında Dr. Yıldıran, yurtiçi ve yurtdışından gelerek kongreyi zenginleştiren bilim insanlarına, kongre sürecinde çeşitli kurul ya da sekretarya görevlerinde katkı sağlayanlara ve en önemlisi bildiriyle katılan genç akademisyen ve öğrencilere teşekkür etti. Mevcut koşullar altında kongrenin yüksek düzeyde gerçekleşmesini mümkün kılan yardımları esirgemeyen Gençlik ve Spor Bakanlığı, HİS Federasyonu, TÜBİTAK, TMOK, TDMK, ELSA, HARDLINE, EBSCO, SPOR YAYINEVİ, BRAVOMED ve GLORIA SPORTS ARENA’ya minnettar olduğunu söyledi.

ATATÜRK VE CUMHURİYET SPOR POLİTİKALARIYLA ANILDI

Kongre açılış konuşmalarının ardından, Cumhuriyetin 100. Yılı münasebetiyle düzenlenen bilimsel etkinliklerin ilki olarak Prof. Dr. İbrahim Yıldıran “Atatürk Dönemi Spor Politikaları” konulu açılış konferansını verdi. Konuşmasına, bizzat başlattığı kurtuluş mücadelesi sonucunda, dağılmış bir imparatorluğun kurtarılan toprakları üzerinde ilan ettiği Cumhuriyetin 100’üncü, aramızdan maddi olarak ayrılışının 85’inci yıldönümünde, manevi varlığının, aklı ve bilimi önceleyen fikirlerinin ebediyete kadar yaşayacağına olan inancımla bir bilim kongresinde Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün spor politikalarından bahsedebilme fırsatı bulduğum için mutluyum, diyerek başladı. Yıldıran, sağlıklı toplum, yurt savunması ve karakter terbiyesi temel esaslarına dayalı Atatürk dönemi spor politikalarının Meşrutiyetten devralınan düşünsel ve yapısal mirasa nasıl eklemlendiğini, okul içi ve okul dışı gençlikle, köylü ve kentli bedenlerinin eğitimi için başlatılan yasal düzenleme ve uygulamaları, sporun uluslararası barışı ve Cumhuriyetin yeni insan formatını tanıtım aracı olarak kullanımını, kadının kamusal alana çıkışında spora yüklenen rolü, gençlik ve spor örgütlenmelerinde yaşanılan sorunlar ve nedenlerini dönemden örneklerle açıkladı.

Cumhuriyetimizin 100. Yıldönümü münasebetiyle kongrenin üçüncü günü düzenlenen ve moderatörlüğünü Gazi Üniversitesi SBF Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. A. Azmi Yetim’in üstlendiği “Cumhuriyet ve Spor” sempozyumunda, Fenerbahçe Üniversitesi SBF Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Esra Erturan Öğüt “Cumhuriyetin 100 yılında sporun ideolojik inşası” başlıklı konuşmasında, son yüz yılda çeşitli sosyo-politik dönemlerin baskın ideolojilerinin spor ve gençliğe ilişkin teşkilatlanmalar ile spora ilişkin olayları nasıl etkilediğini açıkladı. “Türkiye’de Kadın Sporunun 100 yılı” başlıklı konuşmada ise Çukurova Üniversitesi SBF Öğretim Üyesi Doç. Dr. İrem Kavasoğlu, Cumhuriyetin kadın sporcularının başarılarını anmanın ve kuşaktan kuşağa aktarmanın önemine ve kadın sporcular tarihinin aynı zamanda ülkenin modernleşme politikalarının ve laik bir hukuk devleti oluşunun önemli bir göstergesi olduğuna dikkat çekti.

KONGRE TEMASI: “FIT FOR LIFE” 

Kongrenin ana teması, “Fit for Life”, “Yaşam için zinde kal!” olarak benimsenmişti. Haziran 2023’te Bakü’de yapılan UNESCO VII. Spor Bakanları toplantısında Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Dr. Osman Aşkın Bak’ın da bir konuşmayla desteklediği  ve oy birliği ile onaylanan “Fit for Life” girişimi, UNESCO’nun COVID-19 sonrası toparlanmayı hızlandırmak, kapsayıcı ve entegre politika yapımını desteklemek ve dünya çapında gençlerin refahını artırmak için tasarlanmış spor temelli bir projedir. İstihdam, eşitlik ve diğer sürdürülebilir kalkınma öncelikleri de dahil olmak üzere sporu, kaliteli beden eğitimini ve fiziksel aktiviteyi refahın itici gücü olarak bütün potansiyelleri ile kullanmayı amaçlamaktadır. Bu çerçevede Azerbaycan başta olmak üzere Türk Cumhuriyetleri ile birlikte “Fit for Life” kapsamında ortak projeler ve çalışma grupları oluşturulmasında 21. Uluslararası Spor Bilimleri Kongresi kapsamında yapılacak tanıtımın iyi bir fırsat yaratacağını düşünüldü.

Kongrenin açılış konuşmasında SBD ve Kongre Başkanı, UNESCO Beden Eğitimi ve Spor İzleme Grubu üyesi Dr. İbrahim Yıldıran “fit for life” girişimine yüklenen ‘sporu kapsayıcı ve saygılı toplumlara ulaşmak için bir araç olarak kullanma’ hedefinin, sosyal ve düşünsel kabul alanlarının genişletilmesine yönelik bir çaba olarak anlaşılması gerektiğine dikkat çekerken, UNESCO Beden Eğitimi ve Spor İzleme Grubu Başkanı Dr. Haydar Demirel yaptığı sunumda, kronik hastalıkların  sadece hareketsiz yaşam nedeni ile oluşan kısmı için ülkemizin 2013 yılında 678,420.00 ABD Doları harcadığına ve çocukluk çağından itibaren hareketli bir yaşamı içselleştirmenin önemine değinerek “yaşam için zinde kal” ya da ” fit for life” girişiminin önemini vurguladı.

Kongrenin bilimsel etkinlikleri kapsamında davet edilen bazı yabancı bilim insanlarının konuşmaları doğal olarak “Fit for Life” temasını destekleyici olarak fiziksel aktivite ve sağlık ilişkisi etrafında gerçekleşirken, toplumun tüm kesimlerinde spora ve egzersize katılımın artırılması, fiziksel aktivitenin yaygınlaştırılması misyonu nedeni ile “yasam için zinde kal” girişiminin Gençlik ve Spor Bakanlığındaki ana sorumlularından olan Herkes İçin Spor Federasyonu, 21. Uluslararası Spor Bilimleri Kongresinin en güçlü destekleyicilerinden oldu.

Egzersiz İyi İlaçtır!

21. Uluslararası Spor Bilimleri Kongresinde “Exercise is good medicine” (Egzersiz iyi ilaçtır!) başlıklı bir konuşma yapan Amerikan Spor Hekimliği Koleji (ACSM) Eski Başkan Yardımcısı, Stetson Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Scott Powers, düzenli egzersizlerin özellikle kardiyak patolojilerin önlenmesindeki rolünü çeşitli hücresel ve moleküler mekanizmalarla ortaya koyarak, neden egzersizin günlük yaşamın bir parçası olması gerektiğini bilimsel kanıtları ile dile getirdi. WADA Sağlık, Tıp ve Araştırma Komitesi Üyesi, Avrupa Tıpta Egzersiz Girişimi Lideri Prof. Dr. Jürgen Steinacker de, “The Global Challenge of Physical Activity Promotion” hakkında yaptığı konuşmada, kurucusu olduğu “Fiziksel aktivite için Küresel İttifak: Hamburg Deklarasyonu” girişiminin ulusal ve uluslararası politika yapıcılarını, büyük halk kitleleri düzeyinde ve sağlık hizmetleri ortamlarında günlük fiziksel aktivite ve egzersizi teşvik etmek için somut adımlar atmaya çağırdığını açıklayarak, sağlıklı bir yaşamın sürdürülmesinde politikacılar, belediyeler, şehir planlamacıları ve bilim insanlarının fiziksel aktivite egzersizlerin günlük yaşama entegre edilmesinde ortak çalışma yürütmeleri ve işbirliğinin önemini vurguladı.

EGZERSİZ BİLİMLERİ ÜZERİNE KONUŞMALAR VE UYGULAMALAR

Kongre ana konuşmacılarından Dr. Scott Powers, “Redox signaling in endurance exercise-induced adaptation” başlıklı sunumunda, egzersizin mitokondri kaynaklı serbest radikal artışına yol açtığının bilindiğini, serbest radikallerin bir yandan DNA, protein ve lipid yapısında hasara yol açarken bir yandan da sinyal molekülü olarak vücudun egzersize adaptasyonunda rol oynadığını belirtti, dayanıklılık antrenmanına adaptasyonda serbest radikallerin redoks dengesi üzerinden nasıl bir rol oynadığını, bu rolde görev alan kilit molekülleri deney hayvanları modellerinde elde ettikleri sonuçlar ve literatür bulguları üzerinden tartıştı.

Medicine & Science in Sports & Exercise Baş Editörü Prof. Dr. Andrew Jones (University of Exeter), “VO2: It’s not just about the ‘max’” konulu ana konuşmasında, Maksimal O2 kullanım düzeyi ve egzersizlerde bu düzeye karşılık gelen egzersiz şiddetiyle ilgili olarak doğru kabul edilen pek çok konuya kuşkuyla yaklaşılması gerektiğini ve maksVO2’yi sağlayan eşsiz bir egzersiz şiddetinin varlığının bu gün itibariyle kabul edilemeyeceğini ileri sürdü.

Güney Afrika North-West Üniversitesinden, Uluslararası Kinantropometri Derneği Eski Başkanı Prof. Dr. Hans de Ridder, “Modern Athletes: Faster, Higher, Smarter, Stronger – What are the Health Consequences?” sorusuna dayalı sunumunda, mottoları daha hızlı, daha yüksek, daha akıllı ve daha güçlü olan çağımız sporcularını sağlık açısından bekleyen sonuçları tartıştı.

Hür Brüksel Üniversitesi (Université Libre De Bruxelles, ULB), Nörobilim Enstitüsü, Hareket Bilimleri Fakültesi Öğr. Üyesi Dr. Mathieu Bourguignon,Brain–peripheral couplings: functional role and future opportunities” konusunda yaptığı online sunumda, hareketin gerçekleşmesi sırasında beynin sensorimotor bölgelerindeki aktivasyon ile hareket kinematiği (kortikokinematik eşleşme) veya kas aktivasyonu (kortikomusküler eşleşme) arasındaki senkronizasyonların ne anlama geldiği, hangi alanlarda kullanılabildiği/kullanılabileceği ve gelecekte başka nasıl ve hangi alanlarda anlamlı olabileceği hakkında açıklamalar yaptı.

Uydu Sempozyumlar ve Kurslar

21. Spor Uluslararası Spor Bilimleri Kongresi sponsorlarından ELSA uydu sempozyumda, “Dayanıklılık Performansının Bileşenleri ve Değerlendirme Yöntemleri” teorik ve uygulamalı olarak aktarıldı. Dayanıklılık performansının bileşenleri olarak maksimal oksijen tüketimi Ege Üniversitesi SBF Öğr. Üyesi Prof. Dr. Özgür Özkaya, solunumsal eşik aynı üniversiteden Dr. Görkem Aybars Balcı, koşu ekonomisi Hacettepe Üniversitesi SBF Dekanı Prof. Dr. Tahir Hazır ve koşu ekonomisinde cinsiyet farklılığı aynı üniversiteden Prof. Dr. Ayşe Kin İşler tarafından anlatıldı. Ardından bisiklette uygulamaya geçilerek maksimal oksijen tüketimi ve solunumsal eşiğin nasıl belirlendiği gösterildi.

Kongre sponsorlarından HARDLINE’ın düzenlediği “İskelet Kası Hipertrofisi: Sağlıktan Performansa” oturumu büyük ilgi gördü. Dr. Haydar Demirel’in moderatörlüğünde, İnönü Üniversitesi SBF Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Emin Kafkas, “İskelet Kası Hipertrofisi: 5N1K”, Uludağ Üniversitesi SBF Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerife Vatansever, “Protein Alımı ve Egzersize Bağlı İskelet Kası Hipertrofisi” ve Hacettepe Üniversitesi SBF Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şenay Akın, “İskelet kas kütlesini belirleyen moleküler mekanizmalar: Sarkopeni” konulu çalışmalarını sundular. Egzersize ve inaktiviteye kassal uyumların ele alındığı sempozyumda, iskelet kası hipertrofisi ve atrofisine ilişkin mekanizmalar tartışılarak, sarkopeninin önlenmesi için gerekli yaklaşımlar ele alındı.

Kongrenin ilk gün programları kurslarla başladı. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sümer Alvurdu’nun eğitmenliğinde gerçekleştirilen teorik ve uygulamalı Sporcu Performans Takip Sistemleri ve Antrenman Yükü Yönetimi kursunda, güncel sporcu performans takip sistemleri (LPS – GPS – IMU), sporcu monitörizasyonunda teknoloji kullanımı, takım ve bireysel sporlara özgü performans metrikleri ve analizi ile GPS ile sahada aksiyon alma uygulamaları ele alındı.

Eğitmenliklerini Dr. Özgür Özkaya ve Dr. Görkem Aybars Balcı’nın yaptığı “Sporda Performans Testleri” kursunda egzersiz alanları ve dayandığı fizyolojik temeller, aerobik ve anaerobik eşik ve şiddetli egzersiz alanının üst sınırını belirlemede kullanılan yöntemler yine teorik ve uygulamalı olarak gösterildi.

ABD’den Chris Morgan’ın verdiği, “Blood Flow Restriction Training” (Kan akımı kısıtlaması antrenmanları) kursunda ise, kan kısıtlayıcı antrenmanın sporcu performansı ve sağlık üzerine fizyolojik etkileri anlatıldı, bu alanda yapılmış çalışmaların sonuçları aktarıldı ve elektro uyarımla birlikte kan kısıtlayıcı antrenman uygulamaları yapıldı.

SPORDA MEŞRUİYET VE ADİL SPOR TARTIŞMALARI

Kongre ana konuşmacılarından IOC Tıp ve Bilim Komisyonu Üyesi, Uluslararası Spor Hekimliği Federasyonu (FIMS) Bilim Komisyonu Başkanı, Hong Kong Baptist Üniversitesinden Prof. Dr. Yannis Pitsiladis, sporda doping maddeleriyle savaş çoklu-omik, büyük veri ve yapay zeka kullanılarak nasıl kazanılacak? sorusundan hareket ettiği “How the war on drugs in sport will be won using multi-omics, big data, and artificial intelligence” başlıklı sunumunda, sporda dopingin önlenmesi ve temiz sporcuların haklarının korunması için transkriptomik, proteomik ve metabolomik gibi omik teknolojilerinden yararlanılmasının önemini vurguladı. Dayanıklılık sporcularında kullanıldığında hemoglobin düzeyini artırarak iskelet kaslarına daha fazla oksijen taşınmasını ve dolayısıyla daha fazla enerji üretilmesini sağlayan Eritropoetin kullanımına ilişkin örnekten yola çıkan Dr. Pitsiladis, günümüzde eritropoetinin kan ve idrar örneklerinden saptanmasının mümkün olduğunu ancak saptanma aralığının kısa olduğunu, bu sporcularda biyolojik belirteçlerden yola çıkılarak geliştirilen sporcu biyolojik pasaportu yöntemi ile söz konusu yasaklı maddenin kullanıldığının belirlenmesinin de, özellikle çok küçük dozların kullanıldığı koşullarda mümkün olamayabileceğini dile getirdi. Sporcular üzerinde yaptıkları bir çalışmada ister tam ister mikrodoz kullanılsın, alınan örneklerde 4 genin ifadesinde artış gördüklerini, dolayısıyla bu teknolojilerin yasaklı maddeyi suistimal edenlerin saptanmasında ciddi avantaj sunduğunu belirtti.

Dopingle Mücadele Sempozyumu

Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu ve Hacettepe Üniversitesi Doping Kontrol Laboratuvarının düzenlediği, moderatörlüğünü Dr. Tahir Hazır’ın yaptığı Anabolik steroidler konulu Dopingle Mücadele Sempozyumu’nda, Tedavi Amaçlı Kullanım İstisnası (TAKİ) Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ali Murat Zergeroğlu, “Anabolik Steroidlerin Sağlık Üzerine Etkileri”, Doping Kontrol Merkezi Müdürü Prof. Dr. Emirhan Nemutlu, “Anabolik Steroidlerin Laboratuvar Analizleri ile Saptanması”, Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu (TDMK) Genel Direktörü Prof. Dr. Rüştü Güner, “Sporcu Biyolojik Pasaportu Steroid Modülü” ve Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu Genel Direktör Yardımcısı Av. Mehmet Yoğurtçuoğlu, “Anabolik Steroid Kullanımının Sporda Hukuki Sonuçları” başlıkları altında dünyada doping amacıyla en fazla suistimal edilen ilaçlar olan anabolik steroidlerin sporcu sağlığı üzerine olumsuz etkilerini, bu maddelerin laboratuvarlarda nasıl tespit edildiğini ve anabolik steroid kullanan sporcuları bekleyen cezai işlemleri tartıştılar.

Transgender Sporcular Sorunsalı

21. Kongre kapsamında bir ilk gerçekleştirilerek transgender atletler sorunsalı çok yönlü olarak ele alındı. Dr. Yannis Pitsiladis, “Integrating Transwomen and Female Athletes with DSD into Elite Competition” adlı sunumunda, konunun eşitlik ve adil olmak ekseninde değil, özellikle “omik” teknolojiler kullanılarak transseksüel ve interseks sporcuların özellikle geçmişte yüksek testosteron seviyelerine sahip oluşlarının, onların sonraki cinsel tercihleriyle spora katılımında biyolojik açıdan onlara haksız bir avantaj sağlayıp sağlamadığı açılarından da tartışılması gerektiğinin altını çizdi. Disiplinlerarası Uygulamalı Etikte Öğretme ve Öğrenmede Ulusal Mükemmeliyet Merkezi Direktör Yardımcısı, Britanya Olimpik Akademisi Kurucu Direktörü, Çekya Charles Üniversitesinden Prof. Dr. Jim Parry, “The Participation of Transgender Athletes in Sports” başlıklı konuşmasında, transgender atletler konusunun hak temelli olarak ele alınması gerektiğini belirterek, belirli branşlarda belirli fiziksel ve fizyolojik özelliklerde olan sporcuların avantajlı olduğunu ama onlara ilişkin bir sınırlama getirilmesinin hiçbir zaman düşünülmediğini ifade etti. Basketbol örneğini veren Dr. Parry, boy uzunluğunun ciddi bir avantaj oluşturduğu net olarak bilinse de, kimsenin boyu belirli bir uzunluğun üzerinde olanlar basketbol takımlarında yer almasın diye bir yaklaşım içinde olamayacağını dile getirerek, transgender sporcuların da müsabakalara katılmalarında bir sınırlama getirilmesinin adil olmayacağı görüşüne yer verdi. Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Bülent Okan Yıldız, “PCOS and Excess Androgen as a Model of Athletic Performance in Women” konulu sunumunda, Polikistik Over Sendromunun kadınlarda normalden daha fazla testosteron sentezlenmesine neden olduğu ve transgender sporcularda testosteron seviyelerinin performans artışında oynayacağı rolün değerlendirilmesinde bu gruptan elde edilen verilerin önemli bir ışık tutacağını belirtti. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Arş. Gör. Dr. Umutcan Kayıkçı, “The perspective of an obstetrician and gynecologist on transgender athletes” başlıklı konuşmasında, bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının transseksüel sporculara bakış açısını değerlendirdi.

KURAMDAN UYGULAMAYA EGZERSİZ VE SPOR PSİKOLOJİSİ

Kongrede Egzersiz ve Spor Psikolojisi sempozyumu bu yıl “Spor Psikolojisinde Kuram ve Uygulama” başlığıyla gerçekleştirildi. ODTÜ Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadettin Kirazcı’nın yönettiği oturumda, “Uygulamalı Spor Psikolojisinde Biyolojik Geribildirim” başlıklı sunumunda Akdeniz Üniversitesi SBF Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Aktop, biyolojik geribildirimin sporcularda performansı artırmak için nasıl kullanılabileceğine odaklandı ve özellikle biofeedback ve nörofeedback’in sporcularda duygusal kontrol, odaklanma ve motivasyon gibi psikolojik faktörler üzerindeki etkilerini detaylandırdı. Uludağ Üniversitesi SBF Öğretim Üyesi Doç. Dr. Recep Görgülü, “Kuramdan Uygulamaya Performans Psikolojisi: Baskı Altında Zihinsel Kontrolün Psikofizyolojik Boyutları” üzerine yaptığı konuşmada, baskı altında zihinsel kontrolün spor performansına etkisini ve psikolojik faktörlerin fiziksel performansa yansımalarını analiz etti. “Takım Sporlarında Psikolojik Güvenliğin Sosyal Bileşenleri: Antrenör Davranışları ve Antrenör Sporcu İlişkisi” konulu sunumunda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi SBF Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ender Şenel, takım sporlarında psikolojik güvenliğin oluşturulmasındaki antrenör-sporcu ilişkisi ve takım ortamının önemine odaklandı. Tüm konuşmacıların sunumları, spor psikolojisinin teorik temellerini pratiğe dönüştürerek sporcuların performansını artırmak ve psikolojik dayanıklılığı geliştirmek için önemli bir temel oluşturdu.

GENÇ ARAŞTIRMACILARI DESTEK OTURUMLARI

EBSCO Spor Bilimlerinde Literatür Tarama ve İpuçları Semineri

21. Uluslararası Spor Bilimleri Kongresini destekleyen, akademik dergileri elektronik olarak sunan bir araştırma veritabanı olan EBSCO’nun kongre kapsamında verdiği “Spor Bilimleri Alanında Literatür Tarama ve İpuçları” konulu seminer katılımcıların yoğun ilgisini çekti. Bünyesindeki 650’den fazla tam metin spor bilimleri dergisi ile dünyanın en kapsamlı spor bilimleri kaynağı olan SPORTDiscus’un ve tam metin versiyonu SPORTDiscus with Full Text veri tabanının etkili kullanım yöntemlerinin gösterildiği ve Uğurcan Özkan’ın verdiği seminerde, spor bilimleri alanında yapılacak araştırmaları kolaylaştıracak ve zenginleştirecek literatür tarama ve ipuçlarına dair bilgiler aktarıldı.

TÜBİTAK Proje Deneyim Paylaşımları Forumu

Spor Bilimleri Derneğinin düzenlediği “TÜBİTAK Proje Deneyim Paylaşımları Forumu”nda da, spor bilimlerinin farklı alanlarında yürütülen ya da tamamlanmış çeşitli TÜBİTAK projelerine ilişkin deneyimler paylaşılarak tartışıldı ve yeni başlayacak projelerde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında ipuçları verildi.

Kongrede Bir İlk: Uluslararası Doktora Öğrencileri Semineri

Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesinden, IOC Miras ve Sürdürülebilirlik Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Holger Preuss’un, 21. Uluslararası Spor Bilimleri Kongresi için beraberinde getirdiği 5 doktora öğrencisi ile Türkiye’den spor yöneticiliği doktora öğrencileri ve öğretim elemanlarının katılımıyla gerçekleştirdiği sekiz oturumluk seminerler dizisi alanında bir ilk olması bakımından dikkat çekti. Seminer, bir yandan uluslararası öğrenciler ve bilim insanları ile tanışmak ve ileride olabilecek işbirlikleri için dostluklar geliştirmek, diğer yandan da kendi tez konuları ile ilgili olarak farklı bakış açıları edinebilmek için katılımcılara önemli fırsatlar sundu. Kapsamında Olimpik vaka çalışması yarışması, sözlük yazımı projesi, odaklanmış tez sunumları, senaryo yazımı metodolojisi, editörden yayınlama ve yayıncılık stratejileri, karar verme süreçlerine ve geleceğin kestirimine ilişkin bilimsel yöntemlerden Futures Wheel (Gelecek Çarkı), Delphi yöntemi ve araştırmalarda yanlılık üzerine bilimsel bilgi aktarımları ve tartışmaların bulunduğu doktora öğrencileri seminerinin önümüzdeki yıl da tekrarlanması bekleniyor.

SPORA FELSEFİ YAKLAŞIMLAR

Kongrede, “The Future of Sport” başlıklı ana konuşmasında sporun geleceğini teknoloji, sürdürebilirlik ve değişen toplumsal kuşaklar gibi çeşitli unsurlar ile değerlendiren Dr. Holger Preuss, geleceğin kestirilmesinde bilimsel metotların kullanımındaki güçlüklere değinirken, çeşitli senaryoların ve olası trendlerin değerlendirildiği bilimsel yöntemleri açıklayarak sporun gelecekte alabileceği olası senaryolar üzerinde durdu. Konferansın sonunda seyircilerden gelen sorular ile sporun geleceğine ilişkin çeşitli olasılıklar ve değişimlerin felsefi açılımları tartışıldı.

“The Nature of Nature Sports” başlıklı konferansında Dr. Jim Parry, doğa sporlarının Olimpik sporlara atfedilen “spor” tanımı kapsamında değerlendirildiğinde ne ölçüde spor kabul edilebileceğini tartıştı. Epistemolojik bir yaklaşımla sporun ilkelerini açıkladıktan sonra, doğa sporlarının rekabet içermemesi nedeniyle spor kabul edilemeyeceğini ifade etti. Parry, doğa sporlarındaki rekabet olmadığını, ancak bir mücadele olduğunu çeşitli yönleriyle açıkladı.

Dr. Irena Martinkova, “Unisex sport: How to tackle the binary?” başlıklı ilginç sunumunda, geleneksel olarak çoğu sporun merkezinde yer alan kadın/erkek ikili ayrımıyla ilgili olarak ortaya çıkan bazı sorunları ele aldı ve bununla başa çıkma stratejilerinden birinin ikili sistemi kaldırmak ve farklı cinsiyetten sporcuların birlikte yarışmasına izin vermek olduğunun altını çizdi.

REKREASYONA TARİHSEL VE GÜNCEL YAKLAŞIMLAR

Kongre ana konuşmacısı North Carolina Devlet Üniversitesi Park, Rekreasyon ve Turizm Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rasul Mowatt, “The Historical Foundations of Leisure” konulu sunumunda, serbest zaman kavramının Antik Yunan’dan günümüze kadar uzanan sürede gerek felsefi bakış açısı gerekse “serbest zamanın anlamı” olarak birtakım değişimlere uğradığı, bu değişimin yansımalarının serbest zaman çalışmalarının merkezi sayılan başta ABD ve Kanada olmak üzere farklı kültürlerde görüldüğü tezinden hareketle, öncelikle Amerika’da serbest zamanın evrimini irdeledi; özellikle ABD’de park yönetimi ile serbest zaman davranışı arasındaki ilişkiye dikkat çekti. 

Rekreasyon Sempozyumu

Rekreasyonda Güncel Konular sempozyumunda, rekreasyon alanının turizm, kentsel rekreasyon ve sıkılma algısı gibi çeşitli aktüel çalışma alanları, mevcut durum, sorunlar, çözüm yolları ve geliştirme perspektifleri bakımından değerlendirildi. Moderatörlüğünü Ankara Üniversitesi SBF Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Gürbüz’ün yaptığı oturumda, Geçmişten Geleceğe (Gizli) Açık Kapı: Rekreasyonel Spor Turizm Potansiyelimiz” başlıklı konuşmasında Alanya Alaattin Keykubat Üniversitesi SBF Dekanı Prof. Dr. Hamdi Alper Güngörmüş, Türkiye’nin yaz/kış rekreasyonel spor turizm potansiyeline ve başlıca sorunlarına değinerek, başarılı örnek projeler etrafında çözüm önerilerinde bulundu. Gazi Üniversitesi SBF Rekreasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Beyza Merve Akgül, “Kent Planlamalarında Kentsel Dönüşüm ve Rekreasyon Uygulamaları” üzerinde durduğu sunumunda, rekreasyon eksenli kentsel dönüşüm uygulamalarına bakıldığında kent imajını ve kent kimliğini desteklemek amacıyla birçok yeni alanın değişime girdiğini, kent parkları ve tema parklarının artması, kamp-karavan alanlarının gelişmesi ve alışveriş merkezlerinin rekreasyon merkezleri gibi dönüşüme uğramasının bunun göstergesi olduğunu vurguladı. Kırıkkale Üniversitesi SBF Rekreasyon Bölümü Başkanı Doç. Dr. Feyza Meryem Kara ise, “Serbest Zamanlarda Sıkılma Algısını Anlamak: Fiziksel Aktivitenin Rolü” başlıklı sunumunda, fiziksel aktivitenin, insanların kültürel olarak belirli alanlar ve bağlamlar içinde hareket etmesini, eylemde bulunmasını ve performans sergilemesini içerdiğini, covid-19’a bağlı sosyal izolasyon esnasında sıkılma algısının üstesinden gelmede de önemli bir faktör olduğunu belirtti.

BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ÖĞRETİMİNDE GÜNCEL YAKLAŞIMLAR

Kongre davetli konuşmacılarından İspanya Oviedo Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. F. Javier Fernandez, “Understanding students’ motivation in Physical Education” (Beden eğitiminde öğrenci motivasyonunu anlamak) üzerine yaptığı konuşmada, model temelli uygulamaların nasıl uygulandığına bağlı olarak öğrencilerin motivasyonunu destekleyebilir veya engelleyebilir olduğuna ve beden eğitimini tüm çocuklara gerçekten anlamlı kılmak için Model Temelli Uygulamanın kabul edilmesi gereken parlak ve karanlık tarafları bulunduğuna dikkat çekti.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Sempozyumu

Spor bilimleri kongrelerinde her zaman ilgi çeken Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi sempozyumu bu yıl “Beden Eğitimi ve Spor Öğretiminde Güncel Yaklaşımlar” başlığı altında ele alındı. Hacettepe Üniversitesi SBF Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gıyasettin DEMİRHAN moderatörlüğünde sürdürülen oturumun ilk konuşmacısı ODTÜ Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Levent İnce, “Öğretmen ve Antrenör Mesleki Gelişim Politikalarını Kanıta Dayalı Desteklemede Bir Araştırmacının Deneyimleri” başlıklı ilginç bir sunum gerçekleştirdi. Ardından kürsüye çıkan Gazi Üniversitesi SBF Öğretim Üyesi ve TMOK Fair Play Komisyonu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Gülfem Sezen Balçıkanlı, “Fair Play Eğitiminde Yaratıcılık: Fair Play Materyalleri” üzerine yaptığı konuşmasında eğitimci-yaratıcılık ilişkisine yoğunlaşarak, yaratıcılığın özellikle adalet, eşitlik, empati gibi soyut içerikli kavramların öğretilmesi esnasında devreye girmesi gerektiğine, çocukların fair play anlayışı kazanmalarında materyal kullanmaya dayanan yeni yöntemlere gereksinim duyulduğuna, derslerde materyal kullanımının, çoklu öğrenme ortamı sağlaması, öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarına cevap vermesi, dikkat çekici olması, hatırlamayı kolaylaştırması, soyut olanı somutlaştırması, zamandan tasarruf sağlaması ve güvenli gözlem yapma imkânı vermesi bakımından önemli olduğuna, sporda fair play eğitiminde kullanılacak materyallerin tasarlanmasında öğrencilerin empati kurmalarını sağlayacak örnek olaylardan yararlanılabileceğine dikkat çekti. Dumlupınar Üniversitesi SBF Öğetim Üyesi Doç. Dr. Tolga Şinoforoğlu ise, “Erken Cumhuriyet Döneminde Bir Uzaktan Eğitim Uygulaması: Radyodan Beden Eğitimi” konulu konuşmasında, beden eğitiminin toplumun tüm kesimlerine yaygınlaştırılması amacıyla, dönemin modern teknolojisi olan radyo üzerinden, Aralık 1934’ten itibaren Selim Sırrı Tarcan ve Azade Tarcan tarafından verilen jimnastik derslerinin Cumhuriyet’in öjenik politikalarıyla uyumlu bir biçimde halk sağlığının sürdürülmesi ve neslin ıslahı kapsamında değerlendirilebileceğini ve uygulamanın Erken Cumhuriyet’te uzaktan eğitimin en önemli ve özgün örneklerinden birini oluşturduğunu vurguladı.

KÜRESEL SPOR ENDÜSTRİSİ

21. Kongrede spor yönetimi alanına ilişkin düzenlenen sempozyumun teması Küresel Spor Endüstrisi idi. Moderatörlüğünü Fırat Üniversitesi SBF Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sebahattin Devecioğlu’nun yürüttüğü sempozyumda İzmir Bakırçay Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Talimciler, “Endüstriyel Futboldan Finansal Futbola Doğru Yaşanan Dönüşüm: Sahalardan Toplumsal Hayata Yansıyanlar” başlıklı konuşmasında, endüstriyel futbolda giderek artan ticarileşmeyle futbolun hedef kitlesinde toplumsal bir değişim olduğunu vurguladı. Talimciler, konuşmasında işçi sınıfının sporu olmaktan çıkan futbolun finansal yönde geçirdiği evrimi açıkladı. “Her Tüketicinin Gönlünde Bir ‘FoMO’ Yatar (Mı)? Fomsumerizm Teorisine Bakış” başlıklı konuşmasında ESTÜ SBF Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Argan, son dönemde “Fear of Missing Out” olarak tanımlanan tüketim davranışı trendinin spor sektöründeki etki ve biçimlerini açıkladı. Fenerbahçe Üniversitesi SBF Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Esra Erturan Öğüt ise, “Otoriter Neoliberalizmin Bir Aracı Olarak Passolig E-Bilet Sistemi” başlıklı sempozyum konuşmasında 6222 sayılı yasa ve Passolig bilet sisteminin futbolda ticarileşmeye, taraftarların müşterileşmesine, stadyumların gözetim ve kontrolüyle futbol kültürünün baskılanmasına yol açan neoliberal bir araç olduğunu açıkladı. İBB Spor Akademisi Müdürü Dr. Osman Kalyoncu da, “Spor İstanbul Modeli” başlıklı konuşmasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakli bir şirket olan Spor İstanbul’un başarıyla işlettiği çeşitli programlarından bahsetti.

TÜRKİYE’DE ANTRENÖRLÜK EĞİTİMİ SİSTEMİ TARTIŞILDI

Kongre kapsamında düzenlenen ve ağırlıklı olarak Haziran 2020’de yürürlüğe giren Antrenör Eğitim Yönetmeliğinin Spor Bilimleri Fakülteleri Antrenörlük Eğitimi Bölümlerinde Uzmanlık dersi alan mezunların belge edinmelerine yönelik getirdiği yeni uygulamanın ele alındığı, “Türkiye’de Antrenörlük Eğitimi: Programlar, Yeterlikler ve Sertifikasyon Sorunları” paneli kongrenin ilk günü gerçekleştirildi. Oturum Başkanlığını Gazi Üniversitesi SBF Dekan Yardımcısı, Devlet Sporcusu Milli Hentbolcü Doç. Dr. Serdar Eler’in yaptığı ve Spor Bilimleri Fakülteleri Dekanlar Konseyi (SPORDEK) Başkanı ve ÇOMÜ SBF Dekanı Prof. Dr. Hürmüz Koç, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Eğitimi ve Araştırmaları Daire Başkanı Şükrü Yılmaz, Spor Bilimleri Derneği YK üyesi, TVF Eğitim Kurulu Başkanı ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Selda Bereket Yücel ile Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Basketbol Federasyonu Eski Eğitim Kurulu Başkanı Dr. Seyfi Savaş’ın panelist olarak katıldığı oturumda, fakültelerde verilen uzmanlık derslerinin içerik, tesis ve eğitici yeterlilikleri göz önünde bulundurulduğunda çoğunun eşdeğer olmadığı, ancak akredite olmuş ve bahsi geçen yeterliliğe sahip fakültelerde uzmanlık dersi alan mezunların direkt 3’üncü kademe belge edinmelerine imkan tanıyacak şartların gözden geçirilmesinin, antrenörlük eğitimi mezunlarının 3’üncü kademe kurslarına katılmakla beraber, bunun yanında 2’inci kademe belgelerini (D) direkt edinmelerine yönelik şartların da olgunlaştırılmasının ve mevcut Antrenör Eğitim Yönetmeliği’nde ödül alan Milli sporcuların direk antrenör belgesi edinmelerine yönelik şartların özellikle takım sporlarında yarışan milli sporcular için gözden geçirilerek esnetilmesi hususunun yönetmelik revize çalışmaları esnasında göz önünde bulundurulması için Gençlik ve Spor Bakanlığına önerilmesi benimsenmiştir.

SPOR BİLİMLERİNDE AKREDİTASYON ÇALIŞTAYI VE PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kongre kapsamında, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde spor eğitimi veren yükseköğretim kurumları eğitim programlarının akreditasyonu konusunda Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından yetkilendirilmiş bulunan Spor Bilimleri Derneği çatısında örgütlenen Spor Bilimleri Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Kurulu (SPORAK) etkinliği olarak “Spor Bilimlerinde Program Değerlendirme: Rubrik Hazırlama Çalıştayı II”, 10-11 Kasım 2023 tarihlerinde gerçekleştirildi. Çalıştay bitiminde düzenlenen, oturum başkanlığını SBD-SPORAK kurucularından Doğu Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mitat Koz’un üstlendiği “Spor Bilimleri Eğitim Programlarında Akreditasyon” panelinde, SPORAK Başkanı ve Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Belli “SBD-SPORAK Program Akreditasyonu ve Değerlendirme Sürecine Genel Bakış”, SPORAK Akademik Üyesi ve Edirne Kırkpınar SBF Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Toksöz, “Spor Bilimleri Açısından Yükseköğretim Kalite Yönetim Sistemi Ölçütü: Rubrik Değerlendirme Esasları”, SBD-SPORAK Eğitimi Komitesi Başkanı ve SUBU Öğretim Üyesi Prof. Dr. A. Dilşad Mirzeoğlu, “SBD-SPORAK Program Değerlendirme ve Akreditasyon Sürecinde Komisyonların Görev ve Sorumlulukları”  ve SBD Yönetim Kurulu ve Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Funda KOÇAK, “SBD-SPORAK Değerlendiricileri: Görev, Yetki ve Sorumluluklar” başlıklı konuşmalarıyla kurumsal akreditasyon süreçleri konusunda katılımcıları bilgilendirdiler.

16.ULUSAL SPOR BİLİMLERİ ÖĞRENCİ KONGRESİNİ DÜZENLEME YETKİSİ ZONGULDAK BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU’NA VERİLDİ

Spor Bilimleri Derneğinin her yıl bir üniversite işbirliğiyle düzenlediği Ulusal Spor Bilimleri Öğrenci Kongresinin 16’ncısı, Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Tevfik Cem Akalın tarafından kongre esnasında Spor Bilimleri Derneği Yönetim Kurulu’na yapılan detaylı tanıtım ve bilgilendirme sunumunun değerlendirilmesi sonucunda Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na verildi. Kararda, bir kongre koordinasyon merkezi de bulunan Üniversitenin sahip olduğu kongre mekânları, katılımcılar için barınma imkanları, Zonguldak kentinin çevre üniversitelere olan yakınlığı ve yönetimin güçlü isteği belirleyici oldu.

EN İYİ BİLDİRİ ÖDÜLLERİ VERİLDİ

21. Spor Uluslararası Spor Bilimleri Kongresinde, Spor Bilimleri Derneğinin Spor Bilimleri En İyi Bildiri Ödülleri ile Spor Bilimleri alanında deneysel araştırmalara dayanan çalışmalarıyla kongreye katılan 3 genç araştırmacıya verilen ELSA Genç Araştırmacı Ödülleri dağıtıldı. Spor Bilimleri En İyi Bildiri Ödüllerini, Sporda Psikososyal Alanlarda, Ege Üniversitesi SBF’den Selçuk Açıkgöz’ün sunduğu “Roman çocuklar mahallelerini nasıl görüyor? Serbest zaman mekanlarında fiziksel ve duygusal güvenliğin fotoses yöntemi ile incelenmesi”, Hareket ve Antrenman Bilimleri alanında Trabzon Üniversitesi SBF’den Erkan Tortu’nun sunduğu, “Tekrarlı sprint testlerinde enerji sistemi katkıları: Bisiklet ve koşu karşılaştırması”, Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi alanında, Ege Üniversitesi SBF’den Berkcan Boz’un sunduğu, “Üstün yetenekli öğrenciler için tasarlanmış fiziksel aktivite entegrasyonuna yönelik öğretmen eğitimi programı: ADD-IE modeli temelinde karma desen bir araştırma” ve Spor Sağlık Bilimleri alanında, Hacettepe Üniversitesi SBF’den Aysu Akın’ın sunduğu, “Akut aerobik egzersizin farklı plazma östrojen ve progesteron seviyelerinde elden-ayağa ve ayaktan-ayağa biyoelektrik impedans metoduyla belirlenen vücut kompozisyonu üzerine etkisi” başlıklı bildiriler layık görüldü.

ELSA Genç Araştırmacı Ödülleri’nde 1.liği Ege Üniversitesi SBF’den Arda Peker’in sunduğu “Şiddetli egzersiz alanının üst sınırı” ile “baskın aerobik enerji katkısı” arasında bir ilişki olabilir; 2.liği, Ege Üniversitesi SBF’den Hakan As’ın sunduğu “Respirasyon eşiği yönteminin güvenilirliği ve geçerliliği” ve 3.lüğü, sunumunu Hacettepe Üniversitesi SBF’den Caner Mavili’nin yaptığı “Eğrisel ve doğrusal sprintler arasındaki ilişkinin kuvvet-zaman perspektifinden incelenmesi” başlıklı bildiriler kazandı.

Kongre, kapanış töreniyle sona erdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.