Türk Spor Ajansı

KALELERE YERLİ GENÇLİK AŞISI

A+
A-
01.05.2021
555
ABONE OL

Futbolda en önemli mevkilerden biri de hiç kuşkusuz kaleci pozisyonlarıdır. Yine futbolda önemli bir söz vardır. “Kalecin kadar konuş” denir. Bir takımı kurtaran da kaybettiren de yine kalecilerdir. Takımınızı 90 dakika muhteşem kurtarışlara imza atarak ayakta tutabilirsiniz ama maçın uzatma anlarında öyle bir gol yersiniz ki, bütün ihale bir anda size kesilir. Bu nedenle önceki yıllarda süper lig kulüplerimiz özellikle kaleci tercihlerini tecrübeli yabancılardan yana kullanıyorlardı. Ancak son yıllarda ibre genç ve yerli kalecilerden yana döndü. Bu konuda başı çeken büyük kulüplerimiz; Trabzonspor, Fenerbahçe ve Beşiktaş oldu. Risk alarak kalelerini genç ve yerli kalecilerine emanet eden Trabzonspor’da Uğurcan Çakır, Fenerbahçe’de Altay Bayındır ve Beşiktaş’ta Ersin Destanoğlu kendilerine güvenen teknik direktörlerini yanıltmadılar ve başarılarıyla adlarından söz ettirmeye başladılar. Bu durumu gören diğer kulüplerimiz de aynı yolu izleyince ortaya yepyeni, hızlı ve umut vaat eden bir dönüşüm çıktı. Kısaca, kalelerimize uygulanan bu yerli gençlik aşısı dertlere de derman oldu. Bu sezon futbolcuları bir kenara bırakıp, Fenerbahçe’de Altay Bayındır ve Harun Tekin, Beşiktaş’ta Ersin Destanoğlu ve Utku Yuvakuran (ZB Türkiye Kupası maçları) Galatasaray’da Fernando Muslera’nın sakatlığı nedeniyle forma giyemediği dönemde Fatih Öztürk ve Okan Kocuk, Trabzonspor’da Uğurcan Çakır ve Arda Akbulut, Çaykur Rizespor’da Gökhan Akkan, Sivasspor’da Ali Şaşal Vural, Göztepe’de İrfan Can Eğribayat ve Arda Özçimen, Hatayspor’da Akın Alkan ve Kayserispor’da Doğan Alemdar’ın başarılarını ve kalelerini gole kapatmalarını konuşur olduk. Sadece bizler mi konuşur olduk? Tabii ki hayır. Avrupa’nın güçlü kulüpleri de genç yeteneklerimizi konuşur ve onları radarlarına alır oldu. Bu arada Avrupa Liglerinde ve diğer turnuvalarda ileri seviyede veri toplama merkezi olan OPTA’nın araştırmalarında genç kalecilerimiz ön plandaydı. OPTA’nın Türkiye Süper Ligi ve Avrupa’nın 5 büyük liginde yaptığı bir araştırmaya göre, kurtarış yüzdesi en yüksek genç kaleciler arasında Uğurcan Çakır (24 yaş, kurtarış: %76,0), Doğan Alemdar (18 yaş, kurtarış: %73,4), Altay Bayındır (22 yaş, kurtarış: %73,3) ve İrfan Can Eğribayat (22 yaş, kurtarış: %70,6) Avrupalı meslektaşlarının önünde yer almayı başardılar.

Genç ve yerli kalecilerimizin bu büyük başarına en çok sevinenlerin başında yine hiç kuşkusuz (A) Milli Futbol Takımımızın Teknik Direktörü Şenol Güneş geliyor. Yıllarca Milli Takımımızın ve Trabzonspor’un kalelerini başarıyla koruyan Şenol Güneş’in (kendisinin de bu eski bölgesinde) eli çok rahatlamış durumda. Önceki yıllarda Milli Takımımızın kalesi için ikinci bir alternatifi bile bulamazken bugün bu önemli pozisyon için 4-5 hatta daha fazla aday arasından zorlukla seçim yapabiliyoruz. Şenol Güneş de hemen hemen her konuşmasında bu konudaki memnuniyetini dile getiriyor ve ekliyor; “KALEMİZ EMİN ELLERDE…”

Risk almadan başarının da gelemeyeceğini iyice anlamamız gerekiyor. Her şeyin başında gençlerimize güvenmemiz ve onlara inanmamız geliyor. İşte görüyoruz ki onlar da bu güveni boşa çıkarmıyor

O halde ne diyelim; AŞI TUTTU, KALELER ARTIK EMİN ELLERDE…

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.