Türk Spor Ajansı

Sporcuları İlkokul’dan araştıralım

A+
A-
04.05.2021
409
ABONE OL

Bazı uğraşlar vardır ki, bu doğuştan kazanılan yetenekler olarak ortaya çıkar. İnsanların ilgi alanlarında bu yetenekleri ile başarılı olurlar. Yıllar önceye dayanan ve müzik yaşamında çok başarılı olan bazı sanatçılarımızın bir çoğu yeteneklerinden dolayı başarılı olmuşlardır. Örneğin Türkiye’nin Halk Müziğinde 6 yaşından bu yana saz çalan ve ismi uluslar arası alanda bilinen ARİF SAĞ gibi doğuştan yeteneğe sahip bir sanatçısı vardır ki, Arif Sağ, Türkiye’de bir çok Türk Halk Müziği sanatçısının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Ayrıca araştırmalarımıza göre Alman Flormani Orkestrasına da bağlama çalan bir büyük sanatçımızdır.

Sporda da doğuştan kazanılan yeteneklere sahip olan sporcularımızın bir çoğu başarılı olmuş olup, bunların küçük yaşlarda yeteneklerinin tespit edilmesi halinde gelecekte Türk sporunda başarılı olacaklarını yöneticilerimizin de birçoğu bilirler. Spora kendi yeteneklerine göre küçük yaşlarda başlayan sporcuların bulunması gerekiyor. Sporda başarılı olan ülkelerde yetenekli sporcular küçük yaşlardan itibaren araştırılarak bulunuyor.

Türkiye’de 1978 yılında dönemin Gençlik ve Spor Bakanı YÜKSEL ÇAKMUR zamanında spora ilkokul yıllarından başlanılması için bir program yapılmıştır. Bu konu o yılların ulusal basınında da oldukça yer aldı. Sporda yöneticilerimizin o yıllarda büyük gayretleri oldu. Yetenekli olan sporcularımızı ilkokul yıllarında tespit ederek ülke genelinde araştırmalar yapıldı. Spor Genel Müdürlüğü (o yıllarda ismi BEDEN TERBİYESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ idi) yurt çapında çeşitli araştırmalar yaptılar. Ama bu konuda çalışmalar daha sonraki yıllarda yapılmaz oldu.

Türkiye’de de sporda başarılı olmak istiyorsak özellikle köylerimizde araştırmalar yapıp yetenekli olan sporcularımızı ortaya çıkarmalıyız. Sporda başarılı olmak istiyorsak 5 yıl sonrasının spor ortamlarını şimdiden hazırlamalıyız. 

Gençlik ve Spor Bakanlığımız, 81 ilde bulunan Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri aracılığı ile sporda geleceğin isimsiz kahramanlarını tespit etmek için çalışmalar yapmalıdır. 

Bu konu Türkiye’de sporumuzun geleceği açısından da çok önemlidir. Yetenekli sporcularımıza küçük yaşlardan ilgi göstermemiz Türkiye’nin gelecek olimpiyat oyunlarında öne geçmesi demektir.

e-mail: eroldolu1919@hotmail.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.