Türk Spor Ajansı

LİDERLERLE GELEN ŞAMPİYONLUKLAR

A+
A-
01.06.2021
381
ABONE OL

Siyaset başta olmak üzere her iş kolunda da olduğu gibi futbolda da yönetici ve teknik direktör olabilirsiniz ama lider olamazsınız. Liderlik, yöneticilikten çok daha farklı ve önemli özellikleri bünyesinde barındırır.

Peki lider kime denir? Tarifine bir göz atalım…

Lider; İnsanları ortak hedeflere yönelten, hedefleri benimseten, bireylerarası köprüyü oluşturan, dağınık güç ve bilgiyi bir arada toplayan, astları ile oluşturduğu doğal bağ ile kitleleri peşinden koşturan ve kriz dönemlerinde çözüm üreten kişi demektir.

Bu sezon hiç kuşkusuz liderlik özellikleri ile ön plana çıkan Teknik Direktörler Sergen Yalçın ve Mustafa Denizli oldu.

Beşiktaş’ın efsane futbolcusu Sergen Yalçın ve Altay’ın efsanesi ve Büyük Mustafa’sı Mustafa Denizli, teknik direktör olarak başına geçtikleri takımlarını mutlu sona ulaştırma başarısını gösterdiler.

Süper Lig’de sezon öncesinde kendisine dar rotasyonlu yetersiz bir kadro teslim edilen Sergen Yalçın, son haftalara doğru sakatlıkları nedeniyle forma giyemeyen 6 as oyuncusundan mahrum kalma gibi çeşitli olumsuzluklarla boğuşmasına rağmen takımda birlik, bütünlük ve paylaşımı sağlamasının yanı sıra kriz dönemlerindeki sakin duruşu ve problemlere anında çare bulma özellikleriyle hem doğup büyüdüğü Beşiktaş’ı şampiyonluğa taşıdı hem de taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazandı. Sergen, oyuncuları ile yeri geldi arkadaş, yeri geldi ağabey, yeri geldi onların ailesi oldu ama en sonunda da herkes mutlu oldu.

Öte yandan 18 yıldır Süper Lig’e hasret kalan Altay Kulübü yönetimi de “o sene, bu senedir” dedi ve Büyük Mustafa lâkaplı ağabeyleri Mustafa Denizli’yi göreve davet etti. “Bu daveti geri çevirme gibi durumum asla söz konusu olamaz. Doğup büyüdüğüm ve beni bu günlere getiren kulübüme canım feda ” diyerek, tam 38 yıl aradan sonra bu kez teknik direktör olarak görevine başlayan 71 yaşındaki koca çınar Mustafa Denizli, takımının başına geçtiğinde Altay, TFF 1.Lig şampiyonluğunun uzağındaydı. Denizli, Yalçın gibi liderlik özellikleri ile takımını önce play- off’ a odakladı ve ardından da ekibini play- off şampiyonluğuna kilitledi. Oyuncularına kazanma azminin yanı sıra, arkadaşlık, paylaşma, inanç, hırs, ve rakiplerine saygı gibi temel özellikleri aşılayan Mustafa Denizli yönetimindeki Büyük Altay hedeflerine ulaşmakta gecikmedi ve Süper Lig’de artık “ben de varım” dedi.

İşte size birbirine çok benzeyen iki SİYAH – BEYAZ örnek. Bu iki örnekte de liderlerin tarihi yeniden yazdıklarını görüyoruz.

Bizlere ne mutlu ki artık çok tartışılan, “lider doğulur mu, yoksa olunur mu?” sorusuna artık; “LİDERLER, YAŞANAN EFSANELERDEN DOĞAR.” şeklinde de cevap bulabiliyoruz.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.