Türk Spor Ajansı

KULÜP YÖNETMEK TECRÜBE İSTER, ÇALIŞTIRMAK DA!

TSA Yayın Danışmanı
Mail: r.yilmaz50@gmail.com
1961 Bartın doğumlu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde okudu. Gazetecilik Mesleğine 1983 yılında Günaydın Gazetesi’nde başladı. TSA, Dünya Gazetesi, Akşam Gazetesi, Aydınlık Gazetesi, 24 TV ve TRT Spor’da çalıştı. TGC, TSYD ve TMOK Üyesi, Avrupa Fair Play Birliği (EFPM) Denetleme Kurulu Üyesi, TMOK Fair Play Komisyonu Başkan Yardımcısı Türk Spor Ajansı ve Hotel Gazetesi Yayın Danışmanı Değer Otizm Derneği gönüllüsü.
A+
A-
02.06.2021
454
ABONE OL

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, düzenlediği basın toplantısıyla, gelecek sezona ilişkin planları hakkında ipuçları verdi. Planlarını açıkladı diyemiyorum, çünkü somut olarak dile getirilen herhangi bir şey yok. Örneğin gönderilecek futbolcular olduğunu öğreniyoruz ama kimler olduğu açıklanmadı. Teknik direktörün yabancı olacağını biliyoruz ama henüz kim olduğu belli değil.

Bu yazıyı yazmamdaki asıl amacım Ali Koç’u eleştirmek değil, bir konuya dikkat çekmek. 

Dost meclislerinde (ki artık bu meclisler görüntülü telefon konuşmaları ve online grup sohbetleri şeklinde oluyor) konuşurken, Aziz Yıldırım’ın ilk dönemlerinde olduğu gibi, Ali Koç’un da ilk üç yılının başkanlığı öğrenme dönemi olarak geçtiğini savunuyor ve örnekler veriyorum.

Bu üç yıl içinde yeteri kadar tecrübe kazandığını düşünerek de Fenerbahçe’nin gelecek sezonundan, hala yapılan hatalara rağmen ümitliyim..

Dikkat çekmek istediğim konu şu: TGRT EU’daki Ekstra Futbol Programı, Emre Belözoğlu’nun Erol Bulut’un yerine göreve getirilişinin ardından benden konuyla ilgili görüş istemişti. Ben de görüşümü özetle şu şekilde belirtmiştim: “Ali Koç, göreve Emre Belözoğlu’nu getirerek hem kendi başkanlığını hem de Emre Belözoğlu’nun teknik direktörlük kariyerini riske attı. Eğer Fenerbahçe şampiyon olamazsa, 7. Yıldır şampiyon olamayarak tarihindeki 6 yıllık şampiyon olamama rekorunu kırmış olacak. Ayrıca Emre Belözoğlu da teknik direktörlük kariyerine başarısız bir sezon ile başlamış olacak” demiştim.

Sayın Ali Koç, basın toplantısında “Yabancı hoca için karar kıldık” diyerek

Emre Belözoğlu ile devam etmeyeceğini resmen açıkladı. “Türk veya yabancı olabilir, sportif direktör atayacağız” diyerek de Emre Belözoğlu’nun Sportif direktörlüğünün de bittiğini açıklamış oldu.

Hoş Emre Belözoğlu göreve gelirken ‘Sonunu düşünen kahraman olamaz” sözü ile bu riski göze aldığını göstermişti. Ayrıca, başka bir Fenerbahçe izleterek futbolculuğunda olduğu gibi teknik direktörlüğünde de başarılı olabileceğini hissettirmişti. Zaten Ali Koç da “Emre Belözoğlu. 5 veya 10 sene içerisinde çok başarılı olacak” sözüyle ondan ümitli olduğunu vurgulamış. Ancak o zaman neden onunla yola devam etmediğini açıklamamış.

Sonuç olarak Fenerbahçe Ali Koç ile 7 yıl şampiyon olamayarak rekor kırdı, Emre Belözoğlu da kariyerine başarısız bir sezonla başlamış oldu.

Bu da yıllardır, futbol dahil sporun her dalında yazıp çizerek geçen tecrübemin sonucu dile getirdiğim öngörümde haklı çıktığımı gösterir.

O zaman tecrübe, önemlidir. Başkan Ali Koç 5-6 yıl sonra, başkanlığının ilk üç yılında yaptığı hataları yapmayacaktır.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.