Türk Spor Ajansı

ALİSHER USMANOV’A FAİR PLAY ÖDÜLÜ

ALİSHER USMANOV’A FAİR PLAY ÖDÜLÜ
A+
A-
08.06.2021
330
ABONE OL

BUDAPEŞTE (TSA)-Dünya Fair Play Komitesi Başkanı Jenö Kamuti, üye ülkelere gönderdiği yazı ile Usmanova özel bir ödül vermeyi teklif etti. 

Özbek asıllı Usmanov, 2020 Şubat ayında, koleksiyonunda bulunan Modern Olimpiyatların kurucusu Baron Pierre de Coubertin’in el yazması Olimpiyat manifestosunu Lozan’daki Olimpik Müze’ye bağışlamıştı. 

DÜNYANIN EN ZENGİN İSİMLERİ ARASINDA

Alisher Usmanov ve IOC Başkanı Thomas Bach, Coubertin’in Olimpiyat manifestosunu teslim töreninde

Pierre de Coubertin tarafından yazılan ve modern olimpiyatların statüsünü özetleyen orijinal el yazması 14 sayfalık esere, 8,8 milyon dolar değer biçiliyor. Düzenlenen törende Olimpiyatların manifestosunu IOC Başkanı Thomas Bach’a teslim eden Özbek iş adamı, bu özel hediyenin şahsı tarafından değil, Rusya ve Rus sporcuları tarafından hediye edildiğini açıklamıştı. Dünyanın en zengin insanları listesinde üst sıralarda bulunan Alisher Usmanov, aynı zamanda bir spor adamı. Dünya Eskrim Federasyonu Başkanı olan Uzmanov’un törende ‘Sovyet’ ifadesini kullanması da dikkat çekmişti.  

RUSYA’NIN AFFINA VURGU YAPMIŞTI

Alisher törendeki konuşmasında, “Yeni liderler, yeni spor bakanı, spordan sorumlu yeni bakan ile Rus sporunda değişiklikler oluyor. Bu değişikliklerle geçmişi geride bırakıp yeni bir sayfa açılıyor. Bu değişim, tüm sporculara Olimpiyat oyunlarına ve diğer dünya şampiyonalarına eşit katılım koşullarını sağlamak için her şeyi yapacak” diyerek, Olimpiyatlara ve Dünya Şampiyonalarına kendi bayrakları ile katılmaları yasak olan Rus sporcuları eşit şartlarda yarışabilmelerine olanak sağlanması talebinde bulunmuştu. 

BAŞKAN KAMUTİ ADAY GÖSTERDİ

KAMUTI JENŐ - Gentleman

Dünya Fair Play komitesi Başkanı Dr. Jenö Kamuti, Fair Play ödül statüsünün Alisher Usmanov’a ödül verilmesine olanak tanıdığını ve 16 Haziran’daki toplantıda konuyu karara bağlayacaklarını belirtti. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.