Türk Spor Ajansı

CÜNEYT ÇAKIR; “DEVAM EDİYOR”

A+
A-
01.07.2021
331
ABONE OL

EURO 2020 Yarın ve Cumartesi günü oynanacak çeyrek final maçlarıyla Wembley’e gün sayıyor artık.

Doğrusu güzel karşılaşmalar izledik. Hollanda, Portekiz, Fransa ve Almanya’nın elenmesi sanırım şaşırtıcıydı. Ama özellikle geçtiğimiz Pazartesi oynanan iki karşılaşmanın son dakikalarına İspanya ve Fransa’nın galibiyeti çağrıştıran 3-1’lik skorlarla girip 3-3’e yakalanmaları ama bunun müthiş bir mücadele ile kazanılması futbola doyurdu. İspanya uzatmalarda paçayı kurtardı ama Fransa o kadar şanslı değildi. Şimdi onları eleyen Teknik Direktör Petkoviç’i Fenerbahçe’ye getirmeye çalışıyor medyamız!

Yarın akşam İsviçre-İspanya ve Belçika-İtalya karşılaşırken ertesi gün Çekya-Danimarka ve Ukrayna-İngiltere yarı final için çabalayacaklar. Majör takımlardan daha çok “sürpriz” ekiplerin bu noktaya gelmeleri ilginç şüphesiz. Ama Fransa ve Almanya’nın elenmeleri de bir o kadar üzerine çok konuşulması gereken sonuçlardan!

Peki oynanan maçların ardından ortaya “genelleme” yapacak ne gibi futbol verileri çıktı sorusunun radikal izleri yok gibi. Ya da daha genel ifade edilecek fotoğraflar var. Örneğin kimse “büyük” değil. O maça iyi hazırlanan, rakibi iyi analiz eden ülkeler tırmandılar. Yoksa grup üçüncülüğünden averajla çıkan İsviçre, Ukrayna ve Çekya’yı nasıl değerlendireceğiz?  VAR en fazla dillendirilen konu! Çabuk, uzatmadan verilen kararlar dikkat çekti. Bir kere beklendi ama o kadar olur. Hakemler genellikle iyi hazırlanmış göründüler. Hatalar oldu elbette ama batmadı, rahatsız etmedi. Sert müsabakalar oldu doğrusu ama altından iyi kalktılar denebilir.

Kadrolarda büyük futbolcular vardı ancak maçlara “dağılmış” dikkat çekici performanslar dışında “yıldız” ortaya çıkmadı, ben mi göremedim acaba?

Bu turnuvaya damga vuran ise ne favorilerin kaybetmesi ne Ronaldo’nun kariyer rekorları ne de İngiltere’nin “o gün geldi” neşesi! Avrupa Şampiyonalarında maç yönetme rekoru kıran Cüneyt Çakır, ekibi, Tarık Ongun ve Bahattin Duran Euro 2020’nin yıldızları oldular. Türk hakemliği uzun yıllar böyle bir çizgiyi tutturmuş hakem çıkaramayacak. Çakır ve ekibi futbol tarihimize isimlerini altın harflerle yazdırdılar. Ne kadar övünsek azdır. Futbol Federasyonu onlara döndüklerinde özel bir ödül vermeli. Futbolu çok sevdiğini bildiğimiz ve her fırsatta başarıyı ödüllendirdiğine tanıklık ettiğimiz Cumhurbaşkanımız da çağırarak onore edebilir. Büyük gurur bizim için. 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
9 Mayıs 2022
28 Mart 2022
3 Mart 2022
30 Ocak 2022
29 Aralık 2021
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.