Türk Spor Ajansı

24 Temmuz / 8 Ağustos 2021 Tarihlerinde Yapılacak TOKYO Olimpiyatları

A+
A-
04.07.2021
329
ABONE OL

Olimpiyat oyunları Dünya’nın en büyük spor organizasyonudur. Dünya şampiyonalarından da önemlidir. İlk olimpiyat oyunlarının ortaya çıkışı MÖ yıllara dayanır. O yıllarda Dünya üzerinde yapılan savaşların sona ermesi için Antik Olimpiyat oyunlarının ilki MÖ. 776 yılında bugün Yunanistan’ın başkenti olan Atina’da düzenlenmiş ve o yıllarda yapılan savaşların birçoğu sona ermiştir. Onun için Olimpiyat oyunlarının Dünya barışına da hizmet etmesi spor adına önemli bir gelişmedir. Her 4 yılda bir yapılan Olimpiyat oyunları, Dünya ülkelerini de bir araya getiriyor.

2020 yılında Japonya’da yapılması gereken 2020 TOKYO Olimpiyat oyunları tüm Dünya’yı etkileyen Pandemi dolayısıyla bu yıla ertelendi. Bundan dolayı 2020 Tokyo Olimpiyatları bu yıl 23 Temmuz / 8 Ağustos 2021 tarihleri arasında Japonya’nın Başkenti TOKYO’da yapılacak. Türkiye’den de Tokyo Olimpiyatlarına katılacak sporcularımız kesinleşti ve Türkiye’yi en iyi şekilde Tokyo’da temsil etmek için hazırlıklarına devam ediyorlar.

Bir sporcu için en büyük gurur, müsabakalarda önce kendi bölgesini, ardından ülkesini ve daha sonra da OLİMPYAT oyunlarına katılmasının heyecanını yaşamasıdır. Olimpiyat oyunlarına katılmak ve bir de iyi dereceler yaparak ilk üçe girip ödül almak, hele bir de Olimpiyat şampiyonu olması spor yaşamının en büyük heyecanıdır. Olimpiyat oyunlarını televizyonlarda seyretmek bile insanı duygulandırıyor. Hele o ilk gün Olimpiyat oyunlarının açılış töreninde Ay yıldızlı Türk Bayrağı ile geçit töreninin görünümü hepimiz için gurur kaynağı oluyor. Pandemiden dolayı bir yıl ertelenen TOKYO OLİMPİYATLARINA sayılı günler kaldı. 23 Temmuz 2021 tarihini heyecan ile bekliyoruz. Türkiye’yi temsil edecek sporcularımızın alın terlerine de güveniyoruz.

Türkiye, Cumhuriyet döneminden sonra en çok Güreş dalında Olimpiyatlardan, Olimpiyat şampiyonlukları ve ilk üç dereceyi alarak dönüyordu. 1948 Londra Olimpiyatlarında Güreşten sonra ilk madalyamızı ATLETİZM’de Üç adım atlamada RUHİ SARIALP üçüncü gelerek elde etmişti. Ama 1988 Seul Olimpiyatlarından sonra Halterde Naim Süleymanoğlu başta olmak üzere diğer Halterci sporcularımızla başarılı olup Olimpiyat şampiyonu sporcularımızı çıkarmaya başladık. Şimdi 23 Temmuz 2021 tarihini bekliyoruz. Türkiye’yi Tokyo Olimpiyatlarında temsil edecek sporcularımıza başarılar dileriz.

 e-mail: eroldolu1919@hotmail.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.