Türk Spor Ajansı

GİTMEK Mİ, KALMAK MI ZOR?

A+
A-
28.07.2021
154
ABONE OL

Geçen sezon Euroleague’de çeyrek finalden dönen ve Süper Lig şampiyonluğunu Anadolu Efes’e kaptıran Fenerbahçe Beko’da, Sırp Koç İgor Stefan Kokoskov’ un NBA takımlarından Dallas Mavericks’in yolunu tutmasıyla büyük şok yaşanıyor.

Usta Sırp koç Zeljko Obradovic’in yerini doldurup doldurmadığı çok tartışılmasına rağmen Fenerbahçe Kulübü yönetiminin ve taraftarın desteğiyle yeni sezon için Kokoskov ile devam etme kararının ardından yapılan yeni transferler ile rotasını şampiyonluklara çeviren Sarı Lacivertlilerin bu şok ayrılığın üzerine yaptığı resmi açıklamaya kısaca bir göz atalım:

“Yönetim Kurulumuz, Takımımızın yeni sezona dair tüm kadro çalışmalarını kulübümüzle sözleşmesi 2022-2023 sezonunun sonuna dek devam eden antrenörümüz Igor Kokoskov ile uyumlu şekilde, kendisinin tercihlerine göre yürütmüş; kamp programı ve hazırlık maçları dahil olmak üzere tüm yeni sezon hazırlıkları da Takımımızın ihtiyaçları doğrultusunda yine koçumuzun isteklerine göre şekillendirmiştir. Kamuoyunda da yer aldığı şekilde Kulübümüze kısa bir süre önce, koçumuzun NBA takımlarından Dallas Mavericks’in teknik ekibine katılması yönündeki talep iletilmiştir. Koçumuzla yapılan görüşmelerde kendisi, ailevi nedenler ve NBA’ e dönme görüşü doğrultusunda bu teklife sıcak baktığını; Amerika’da çalışma isteğini şube yönetimimize iletmiştir. Kulübümüz, bu noktada Igor Kokoskov ’un ayrılma isteğine saygı göstermiştir.”

İşte bu açıklama doğrultusunda taraflar açısından konuyu irdeleyelim:

Fenerbahçe Beko cephesinde hiç kuşkusuz gönülsüz bir ayrılık gerçekleşmiştir. Fenerbahçe Kulübü, yönetimin ve taraftarın güvenini kazanmış ve yola devam etme kararı alınmış Sırp koçun bu davranışını takımı yarı yolda bırakmak olarak değerlendirmesine rağmen bu karara istememeye istemeye saygı gösterdiğini buruk bir şekilde ifade ederek büyük kulüp olma özelliğini ortaya koymuştur. (Neyse ki bu ayrılık sezon içinde değil, sezon başında gerçekleşmiştir.)

İgor Kokoskov cephesinde ise bir büyük bir kulüpten NBA gibi dünya devi bir kulübe gitme isteği ağır basmıştır. Kokoskov bu teklif karşısında, “Böyle bir şans Avrupalı bir koça her zaman kolay kolay nasip olmaz “ mantığı ile hareket etmiş ve ailevi sebepleri ileri sürerek ayrılışına bir mazeret bulmaya çalışmıştır.

Kısaca, bu ayrılığın üzüleni Fenerbahçe, mutlusu ise Kokoskov olmuştur. Ancak şunu unutmamak gerekir ki her koçun ve her oyuncunun rüyasını NBA süsler. Bugün, Türk basketbolunun son yıllarda yetiştirdiği en büyük yeteneklerden biri olan Alperen Şengün NBA “draft”ında (oyuncu seçimi) çok sayıda takımın antrenmanında varını yoğunu ortaya koyarak, kendisini ispatlamaya çalışmaktadır. Ve yine bugün Eurolegue Şampiyonu Anadolu Efes’ in koçu Ergin Ataman’ a bile hangi lig’ de görev almak isterseniz? diye sorsanız, anında cevabı; NBA olacaktır. O halde Kokoskov’a NBA’de başarılar dileyelim ve Fenerbahçe Beko ile sözlerimizi noktalayalım.

Fenerbahçe büyük bir kulüptür ve yine istediği koçu takımın başına getirebilecek özelliğe ve güce sahiptir. Kokoskov bavulunu toplarken, Fenerbahçe Beko’nun yeni koçu olarak çok sayıda yerli ve yabancı isimlerin şimdiden sıraya girdiklerini adeta görür gibiyim. Bu noktada Fenerbahçe Beko’ nun başına kim getirilmeli? diye soracak olursanız, (lütfen yerli koçlarımız alınmasınlar) tek kelime ile cevabım; Sırp koçlardan yana olacaktır. Şunu da unutmayalım ki Fenerbahçe Beko’nun çekirdek kadrosu ve oyun sitemi Sırp (Eski Yugoslavya) ekolü ile yoğrulmuş durumdadır. Bu ekolü sürdürecek koçlar ile şampiyonluklar da Fenerbahçe Beko’ya çok daha yakın olacaktır.

Bekleyelim ve görelim mi, ne dersininiz?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.