Türk Spor Ajansı

TOKYO’NUN ALTIN ÇOCUĞU METE GAZOZ

A+
A-
31.07.2021
208
ABONE OL

Olimpiyat Oyunları tarihimizde okçuluk dalında ilk altın madalyamıza Tokyo’da Mete Gazoz ile ulaştık.

Uğur Erdener ve Macide Erdener ile Okçuluk dalında büyük bir atılım yaptığımız dönemlerin ardından yetişen birbirinden başarılı elit sporcularımızın, bu dalda son yıllarda Dünya ve Avrupa şampiyonalarındaki başarılarını genç sporcumuz Mete Gazoz Olimpiyat Şampiyonluğu ile taçlandırdı.

Peki, okçuluktaki başarı basamaklarını birer birer aşan komple sporcumuz Mete Gazoz’ u biraz daha yakından tanıyalım:

8 Haziran 1999 yılında İstanbul’da doğan genç yeteneğimiz, okçuluk antrenörü olan babasının da etkisiyle küçük yaşlarda okçuluk eğitimi aldı. Özellikle omuzlarını geliştirmek amacıyla 8 yaşına kadar yüzme eğitimine gitti. Okçulukta koordinasyonu sağlamak için basketbol oynadı. Görme ve dikkat yeteneğini geliştirmek amacıyla 1 sene de resim eğitimi gördü. Göz ve el koordinasyonuna katkı sağlaması için 2 yıl piyano çalan Gazoz, sanatın ve sporun çeşitli dallarında eğitim alarak kendisini geliştirdi. Kariyerini İstanbul Okçuluk Gençlik ve Spor Kulübü’nde devam ettiren 19 yaşındaki Mete Gazoz, ilk kez Bakü’de düzenlenen Avrupa Oyunları’nda ülkemizi temsil etti. 2016 yılında Nottingham’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda bireysel olarak gümüş madalyanın sahibi oldu. 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye’nin bu dalda ayak seslerini tüm dünyaya duyuran Altın çocuk Mete, Arjantin’deki Dünya Gençler Okçuluk Şampiyonası’nda karışık takım klasik yay kategorisinde Yasemin Ecem Anagöz ile birlikte üçüncülük kürsüsünde yer aldı. 2018’de İspanya’da düzenlenen Akdeniz Oyunları’n da altın madalya kazanan Mete Gazoz, artık hedefini Tokyo’daki Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazanmak olarak belirledi ve sonunda da hem hayallerini en üst noktaya taşıdı hem de ülkemize büyük gurur yaşattı.

İşte, genç bir sporcumuzun Olimpiyat Oyunları’nda altın madalyaya kadar uzanışının kısa hikayesi… Mete Gazoz, 19 yılık yaşamına sayısız başarılar yükleyerek genç sporcularımıza da güzel bir örnek oldu.

Bireysel sporlar her zaman takım sporlarından daha zordur. Çünkü hem kendinizle hem de rakiplerinizle mücadele etmek zorunda kalırsınız. Kısaca ferdi sporcular her zaman yalnızdır ama yürekleri güzelliklerle dopdoludur. Mete Gazoz’ da bu güzellikler içinden ülkemizin üzerine adeta bir güneş gibi doğmuştur.

Nişantaşı Üniversitesi Spor Yönetimi Bölümü’nde öğrencim olan Mete Gazoz’a ülkemize bu mutluluğu ve gururu yaşattığı için en derin tebriklerimizi iletiyor, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda mücadele eden diğer sporcularımıza da sonsuz başarılar diliyoruz.

TÜRKİYE SENİNLE GURUR DUYUYOR DEĞERLİ ÖĞRENCİM ALTIN ÇOCUK METE GAZOZ…

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.