Türk Spor Ajansı

NEDEN YOGA?

A+
A-
15.08.2021
96
ABONE OL

Sevgili okurlar,

Bugünden itibaren Yoga’yı anlatan yazılarımla sizlerle birlikte olacağım. Ülkemizde gün geçtikçe önemi ve dolayısıyla farkındalığı artan yoga, diğer spor dallarında olduğu gibi hem beden hem de ruh sağlığına iyi gelen bir aktivitedir.

Türkiye’de Herkes İçin Spor Federasyonu’na (HİS) bağlı olarak faaliyetleri sürdürülen bu dalla ilgili bana bu sütunları açan Türk Spor Ajansı’nın başta Genel Yayın Yönetmeni, duayen gazeteci Erdoğan Arıpınar ve diğer yöneticilerine teşekkür ederim.

Öncelikle, yazıma yoganın yararlarından söz ederek başlamak istedim. İlerleyen dönemlerde bu konudaki gelişmelerden, Yoga’nın tarihçesinden, felsefesinden söz edeceğim. Umarım faydalı olur. 

Yoga’nın sözlük anlamı “birleşmek” veya “bütünleşmek”tir. Fiziksel beden, zihinsel beden ve duygusal bedenin birleşmesi ile farkındalığın artmasını amaçlar ve üç bedeni dengeler. Yoga sadece asanalardan (yoga hareketleri) oluşmaz, nefes çalışmaları ve meditasyonla bir bütündür.

1) Yapılan bedensel hareketler sayesinde tüm kaslar esner ve güçlenir.

2) Terleriz ve bu sayede toksinler deriden atılır.

3) Nefes egzersizleri aracılığı ile göğüs kafesini çevreleyen kaslar güçlenir, akciğer kullanım kapasitesi artar.

4) Nefes yoluyla akciğerdeki toksinler atılır. Kan akışı hızlanır, bu sayede oksijen alımı artar, kan basıncı normalleşir.

5) Yoga da ağırlıklı olarak omurgayı çevreleyen kaslar üzerinde çalışılır. Böylece omurga esner ve güçlenir. Omurgaya yönelik asanalar aracılığıyla duruş bozuklukları giderilir.

6) Kasların esnemesi ve güçlenmesi sonucunda ağrı ve yorgunluğa neden olan birikmiş laktik asit atılır.

7) Kronik ağrılar iyileşebilir.

8) Asanalar ve asanalar arası geçişlerde yoga iç organlara da masaj etkisi yaparak salgı bezlerini çalıştırır ve hormonlar dengelenir.

9) Kilo dengesi korunur.

10) Uyku kalitesi artar.

11) Yapılan nefes ve asanalar sayesinde sinir sistemi regüle (düzenlenir) olur. Daha sakin daha pozitif bir insan oluruz.

Yoga her yaşta yapılabilir. Popüler kültürde her ne kadar genç ve fit bedenler en zor asanaları sosyal medya postlarında paylaşarak zor ve gençlere yönelikmiş gibi bir algı oluştursa da her yaşa her bedene uygun asanalar da mevcuttur.

Her insanın yaşamında en az bir defa kendilerine uygun tarzı deneyimlemelerini tavsiye ederim.

Sevgiyle kalın…. Namaste….

                                                                                       Yıldız Yılmaz

                                                                                       Mindfulness temelli Yin 

                                                                                       Yoga Eğitmeni

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
1 Aralık 2021
31 Ekim 2021
1 Ekim 2021
1 Eylül 2021
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.