Türk Spor Ajansı

BASKETBOLUMUZ YENİ PATRONUNU BEKLİYOR

A+
A-
12.10.2021
59
ABONE OL

Basketbol Federasyonu Başkanlığı için artık geri sayım hızla sürüyor. Başkanlığa adaylıklarını açıklayan Hidayet Türkoğlu, Harun Erdenay ve Erman Kunter arasında bugünlerde yoğun bir seçim telaşı yaşanıyor. Üç başkan adayı da harıl- harıl kurullarını oluşturma telaşı içindeler

Özellikle görevdeki başkan Hidayet Türkoğlu ve 201 ve 2016’da başkanlık koltuğunda oturan Harun Erdenay her fırsatta proje ve hedefleri hakkında basını bilgilendirirken, bir diğer sürpriz başkan adayı Erman Kunter ise sessizliğini koruyarak, derinden yol alıyor.

Üç başkan adayının önünde yani masada çok önemli sorunlar var. Bu sorunların başında; Basketbolumuzda son 5 yılda özellikle erkekler, kadınlar ve alt yapılarda yaşanan büyük düşüş geliyor. FIBA sıralamasında erkeklerde 8. sıradan 16. sıraya, kadınlarda ise 6. sıradan 10. sıraya gerileyen Milli Takımlarımızın durumu ortada. Bir zamanlar övünç kaynağımız olan alt yapılarda yaprak kımıldamıyor, bir-iki isim dışında elit oyuncular yetiştiremiyoruz. Ayrıca yine son yıllarda çok sık tartışma konusu olan yabancı oyuncu kuralına bir çözüm bulabilmiş değiliz. Ülkemizde Futboldan sonra en fazla ilgi gören Basketbolumuzun marka değerini oluşturmak için yapılacak çalışmalar, basketbolun televizyondan yayının ilgi çekecek şekilde oluşturulması için belirlenecek yayın ihalesi ve çok sayıda oyuncunun yetişmesine ve para kazanmasına olanak sağlayan Bölgesel Lig’in yeniden oluşturulmasının yanı sıra Gençler Ligi’nin Milli Takımlara oyuncu taşıyacak bir fabrikaya dönüştürülmesi gibi başlıklar çözüm bekleyen diğer konular arasında.

Üç başkan adayımız da basketbolumuzun Milli Takımlar seviyesinden bugünlere gelmişlerdir. Mutlaka basketbolumuzun sorunlarını çok yakından biliyorlardır. Bundan hiç kimsenin kuşkusu yoktur. Ancak önemli olan o koltukta oturmak değildir. Önemli olan o koltukta üst üste icraatlar ve yenilikler yapmaktır. Başkanlar ve Yönetim Kurullarından beklenen de budur.

Başkan adaylarımıza en büyük tavsiyem; 81 ilimizden en az birer takımın liglerimizde boy göstermesi için gayret göstermeleridir. Ancak bu şekilde basketbolumuzun daha çok sevilmesi ve yayılmasına olanak sağlanabileceği gerçeği göz ardı edilmemelidir.

Adeta ömrümü basketbola adamış bir kişi olarak şunu da açık yüreklilikle ifade etmem ki gerekir ki rahmetli Osman Solakoğlu ağabeyimizden sonra basketbolumuzun patronluğuna soyunan başkanlarımız ne yazıktır ki “Basketbol Ailesi” kavramını yeniden oluşturmak için hiç bir gayret içinde bulunmadılar. “Benden olanlar- benden olmayanlar, beni sevenler-beni sevmeyenler” geleneğinin yanı sıra tüm camiayı kucaklayacaklarına küslük modasını sürdürdüler. Umarım yeni seçilecek başkan bir güzellik yaparak artık bu saçma açmaza bir son verecektir.

HODRİ MEYDAN, ARTIK SEÇİM ZAMANIDIR ARKADAŞLAR. “İYİ OLAN KAZANSIN” DİYE BİR SÖZ VARDIR AMA GELİN BUNU “KÜSLERİ BARIŞTIRACAK, BASKETBOL AİLESİNİ YENİDEN İNŞA EDECEK VE BOL İCRAATLAR YAPARAK ESKİ GÜZEL GÜNLERE DÖNMEMİZİ SAĞLAYACAK KAZANSIN” DİYE DEĞİİŞTİRELİM Mİ, NE DERSİNZİ?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.