Türk Spor Ajansı

BEDEN EĞİTİMİ DERSLERİNİN ÖNEMİ

A+
A-
07.11.2021
252
ABONE OL

Sporcuların birçoğu spor yaşamına öğrencilik yıllarında okullarda başlar. Ben de Atletizm ile ilgili spor yaşamına Muğla Teknik Lisesinde öğrenciyken başlamıştım.
Muğla’da Ortaca Ortaokulu’ndan mezun olduktan sonra Bin dokuz yetmişli yılların ikinci yarısında Muğla Teknik Lisesi’ne kaydoldum. Burada Beden Eğitimi derslerine, branşı Beden Eğitimi Öğretmeni olan hocalarımız geliyordu. Ortaokulda ise ilkokuldan gelen öğretmenlerle Beden Eğitimi derslerini yapıyorduk. Böylece sportif faaliyetleri de daha yakından gördük.  
Ben Muğla Teknik Lisesi’nde Türk sporunda verimliliğin gelişmesinde okullarımızda Beden Eğitimi derslerinin önemli bir rolü olduğunu anladım. Beden Eğitimi öğretmenimiz İhsan Narin de sporun verimliliği konusunda mesleğini çok iyi yerine getiriyordu. Ben Atletizm sporuna Beden Eğitimi Öğretmenimiz İhsan Narin hocamızın spor bilgisindeki verimliliği sayesine başladım. Kendisinden spor konusunda okul dönemlerinde öğretilen vakit geçirici bilgilerle değil, sporun ana teması üzerine verimli spor kültürünü de öğrendim.
Eğer önem verilirse Beden Eğitimi dersleri gerçekten Türk sporunun kalkınma hamlelerini verimli spor bilgileri üzerinden öğrencilere spor kültürünü öğreterek Türk sporunun kalkınmasına destek oluyor. Çoğu zaman Beden Eğitimi dersleri önemsenmez. Beden Eğitimi öğretmeni okullarımızda sporun önemini biliyorsa Beden Eğitimi derslerine de öğrenciler gerekli önemi verirler. 
Bizim Beden Eğitimi Öğretmenimiz İhsan Narin bizlere sporun kültürel yönünü de öğreterek Türk sporunun yapısını genel spor kültürüyle bütünleştiriyordu. Kendisi Kars’ın Kağızman ilçesindendi. Bundan dolayı Kayak sporu yapmış ve kayak konusunda iyi bilgisi vardı. Bir gün Beden Eğitimi dersinde Türkiye’de sporun halka yayılmasını anlatıyor ve bu konuda Kayak sporundan örnek vererek ‘arkadaşlar, Türkiye’de Kayak Milli Takımı en fazla yirmi, otuz kişi arasından seçiliyor. Ama Avusturya’da en aşağı On beş bin kişi arasından seçiliyor. İşte Avusturya’da bu kadar insan Kayak sporuyla ilgileniyor’ dediğini hiç unutmuyorum.
Bazen Beden Eğitimi derslerini sınıfta işler ve burada Türk sporunda idari yapıyı anlatırdı.
Ben ilk defa Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü’nün (bugünkü ismiyle Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü) devletin spor ile ilgili resmi kamu kurumu olduğunu o zaman öğrenmiştim. Derste bizlere spor federasyonlarının işlevini ve kitle sporu eğitimini anlatıyordu. Beden Eğitimi derslerinde bu derece verimli spor ortamlarının yaratılması için çaba gösteriyordu.
İhsan hocamız ile ilgili bir anıyı hiç unutmuyorum. Fethiye’nin Yanıklar köyünden güler yüzlü Bayram Alkaya arkadaşımız vardı. Bayram Alkaya’nın diğer dersleri çok iyi ama Beden Eğitimi dersi zayıftı. İhsan Narin hoca da ilk yarının sonuna doğru bizlere BedenEğitimi dersinden kasa minder hareketleri yaptırarak not veriyordu. Bayram’a sıra geldiğizaman Bayram, İhsanhocaya’hocam benim diğer derslerim çok iyi, bir tek Beden Eğitimidersi zayıf, eğer siz beş verirseniz ben takdirname alacağım’ demişti. Bunun üzerine İhsan hoca, ‘sen diğer derslere önem verip çalışıyorsun ama Beden Eğitimi dersiniönemsemiyorsun bundan dolayı da başarmak istemiyorsun, sana dört veriyorum’ dedi.
Bu derece Beden Eğitimi dersini önemserdi. Kendisi Atletizm’e de önem verir, her yıl 27 Aralık Atatürk koşularına okulun kros takımını çok iyi hazırlardı. Beden Eğitimi dersleri sporumuzun başarısı için önemli uğraşların başında gelir. Bunun için okullarımızda Beden Eğitimi derslerine önem vermek gerekiyor.

e-mail: eroldolu1919@hotmail.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.