Türk Spor Ajansı

ÇAKIŞMA ÇIKMAZINDA KALMAK!

A+
A-
03.12.2021
248
ABONE OL

(A) Milli Basketbol takımımız, uğurlamaya hazırlandığımız 2021 yılının sonlarında, FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri (B) grubundaki ilk iki maçını geride bıraktı. Milli Takımımız, grubundaki ilk karşılaşmasında deplasmanda Belarus a 84-70’lik skorla yenilirken, İstanbul’daki ikinci maçında Büyük Britanya’yı 84-67′ lik skorla mağlup etti.

Milli Takımın bu inişli-çıkışlı grafiğinin altında yatan en büyük etken, hiç kuşkusuz uluslararası arenada çakışan maç trafiği nedeniyle oyuncu bazında yaşadığı eksikliklerdi.

Belarus maçı öncesinde aday kadro için düşünülen devşirme oyuncularımızdan Scottie Wilbekin, bir diğer devşirmemiz Shane Larkin Milli Takımda ise ben yokum diye restini çekti. NBA’de forma giyen oyuncularımızın kulüplerinden aldığımız, “bizim de maçlarımız devam ediyor, oyuncu istemeyin bizden, buz gibi soğuruz sizden” misali bu konuda teklifi bile düşünmeyiniz mesajı karşısında Barcelona’nın kapısını çaldık, Sertaç Şanlı’yı istedik. Euroleague lideri de, bizim de maçlarımız var, “Sertaç’ı size göndermeyiz” cevabını alınca çevirdik yüzümüzü kulüplerimize…O da ne? Euroleague arenasındaki iki temsilcimiz Anadolu Efes ile Fenerbahçe Beko’nun aralarında oynayacakları maçta Belarus karşılaşması ile çakışmıyor mu? İşte o zaman bir kez daha düştük ÇAKIŞMA ÇIKMAZINA… Anadolu Efes Shane Larkin’i, Fenerbahçe Beko da Melih Mahmutoğlu’nu bırakmayınca işi götürmek de fazla tecrübesi olmayan, elit oyuncu olmak için takımlarında fazla süreler almak durumunda olan gençlerimize kaldı. Sonuç ne mi oldu? FIBA Dünya sıralamasında bırakın Türkiye’nin çok altında yer almayı, ülke kadın basketbolunun bile çok çok gerisindeki Belarus erkek takımı karşısında yokları oynayıp, 14 sayı fark yedik. Ardından Shane Larkin ve Melih Mahmutoğlu’nun da yer aldığı kadromuzla çıktığımız, dünya sıralamasında çok gerilerde kalan Büyük Britanya karşısında uzun süre  bocalasak da özellikle bu iki as oyucumuzun büyük gayretiyle maçın sonunda 17 sayılık farka koştuk.

Milli Takımımız, 2023 Dünya Kupası Elemelerine 2022’nin Şubat ayında grubumuzun iddialı ekiplerinden Yunanistan ile önce dışarda sonra içerde olmak üzere iki maç daha oynadıktan sonra, karşılaşmalarına 2022’nin Haziran ayından itibaren devam edecek. Hedefimiz; 4 takımlı (B) grubunda ilk 3 sırada yer alarak, topladığımız puanlarla ikinci tura çıkmak ve ardından da (A) grubundan gelecek 3 takımla birlikte oluşacak bu yeni grupta da kendimize ilk 3’de yer bularak 11 takım ile birlikte (toplam 12 takım) adımızı 2023 yılında Filipinler, Japonya ve Endonezya’nın ortaklaşa düzenleyecekleri Dünya Kupası finallerine yazdırabilmek.

İlginçtir ki bu uzun maratonda şimdiden rakiplerimizi değil, çakışan maç trafiğinin azizliği nedeniyle karşılaşmalarımızı yine as oyuncularımızdan yoksun mu oynayacağız diye düşünmeye başladık. Oysaki, Avrupa’nın basketbolda önde gelen Milli Takımları hiç de böyle düşünmüyor. Bu ekipler, NBA’de oynayan ve özellikle Euroleague’de forma giyen as oyuncularından yoksun çıktıkları Dünya Kupası Elemlerindeki maçlarında çok zorlanmadılar bile. Bunun da temelinde çok sayıda elit oyuncuya sahip olmaları yatıyor. O halde yine konu dönüp dolaşıp Milli Takım seviyesinde bir-iki değil, çok sayıda elit oyuncu yetiştirmeye geliyor. Delegelerden güven tazeleyerek görevine kaldığı yerden devam den TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu ve kulüp koçlarımız kolları ne zaman sıvayacaklar, NE ZAMAN HAREKETE GEÇECEKLER diye düşünmeden de edemiyorum.

BU NOKTADA, ESKİ GÜNLERİ YANİ 2001 AVRUPA ŞAMPİYONASI VE 2010 DÜNYA ŞAMPİYONASI FİNALLERİNDE BİZLERİ HEYECANDAN HEYACAN SÜRÜKLEYEN “12 DEV ADAM”I MI ÖZLEDİK ACABA? NE DERSİNİZ?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.