Türk Spor Ajansı

FUTBOLUN DİLİ DE RUHU DA DEĞİŞİYOR!

TSA Yayın Danışmanı
Mail: r.yilmaz50@gmail.com
1961 Bartın doğumlu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde okudu. Gazetecilik Mesleğine 1983 yılında Günaydın Gazetesi’nde başladı. TSA, Dünya Gazetesi, Akşam Gazetesi, Aydınlık Gazetesi, 24 TV ve TRT Spor’da çalıştı. TGC, TSYD ve TMOK Üyesi, Avrupa Fair Play Birliği (EFPM) Denetleme Kurulu Üyesi, TMOK Fair Play Komisyonu Başkan Yardımcısı Türk Spor Ajansı ve Hotel Gazetesi Yayın Danışmanı Değer Otizm Derneği gönüllüsü.
A+
A-
30.01.2022
251
ABONE OL

Futbol, tüm spor dalları arasında en acımasız, tamamen sonuç odaklı değerlendirilen ve bunu yaparken de futbolun kendi hoyratlığına paralel bir dilin kullanıldığı bir spor dalı.

Birçok teknik direktör ve kulüp yöneticisi maçtan sonra mikrofonlara konuşurken, kullandığı dilden ses tonuna, alınan sonuca göre değişkenlik arz ederken, bu değişkenliğin alt ve üst sınırı arasında da oldukça büyük bir fark olabiliyor.

Örneğin bir teknik direktör kaybettiği bir maçtan sonra yayıncı kuruluşun mikrofonlarına konuşurken, bir önceki hafta kazandığı maçtan sonraki üslubunu unutup, sokak jargonuna dönebiliyor.. Halbuki, o sırada kendisini milyonlarla ifade edebileceğimiz sayıda insan izliyor.

Ali Koç’un Fenerbahçe başkanlığına seçilmesinin ardından onun tavırlarıyla bu konuda bir değişim olabileceğine dair umutlanmıştık. Ancak, ne futbol dünyası ne de yaşananlar buna fırsat verdi. Ali Koç, takımının saha sonuçlarından sonraki ilk yenilgisini bu konuda tatmış oldu.

Son dönemlerde bu konuda bizi umutlandıran bir isim daha çıktı ortaya. Beşiktaş Teknik Direktörlüğüne getirilen Önder Karaveli…

Sergen Yalçın’ın görevden ayrılmasının ardından geçici olarak takımın başına getirilen Önder Karaveli, ilk demeçlerinde bunun sinyalini vermişti. Bu yaklaşımı nedeniyle Onun Beşiktaş teknik direktörlüğüne vekaleten değil asaleten getirilmesini bekledim. Birkaç hafta kalıp yerine başka biri geçerse, unutulup gidecekti çünkü. Bu yüzden hep başarılı olmasını istedim ve Beşiktaş maçlarını başka bir gözle izlemeye başladım, sahada sanki asıl tuttuğum takım varmış gibi gönülden destekledim. Çünkü Beşiktaş, başarılı olursa, onun görev süresi uzayacak, Önder Karaveli Türk futbolunda oynattığı futbol veya saha sonuçlarıyla olmasa bile dürüstlüğü, netliği ve bunu yansıtan konuşma tarzıyla örnek olabilecekti.

Nitekim öyle de oldu. Önder Karaveli Beşiktaş’ın en azından sezon sonuna kadar teknik direktörü oldu.

Takımın başında ilk çıktığı maçtan itibaren kazansa da kaybetse de tavrı, mimikleri, dili hiç değişmedi. Tamamen saha içine ve tekniğe yönelik bilgileriyle, çabası hep soruya yanıt vermek, anlaşılmasını sağlamak üzere oldu. Bunu yaparken de bildiği ve inandığı bir şeyi savunduğunu hissettirdi.

Bugünlerde internette Önder Karaveli’nin genç takımı çalıştırırken, bir maçtan sonra takımın soyunma odasında yaptığı konuşma ve bir futbolcusunu, rakibine yaptığı bir faul nedeniyle sorgulamasının videosu dolaşıyor. O videoyu da izledikten sonra artık Öner Karaveli’nin samimiyetinden oldukça eminim.

Bizler yıllardır, hakemin lehine verdiği hatalı kararla da olsa kazandığı maçtan sonra teknik ve taktiksel başarısıyla övünen ama kaybettiği maçtan sonra hakemi eleştiren teknik adamlar ve onların kullandığı dil yüzünden çok şey kaybettik. Onlar yüzünden futbolun, dolayısıyla sporun ruhu zarar gördü ve bugünlere geldik.

Önder Karaveli ve onun gibi yeni nesil teknik direktörler sayesinde bazı şeyleri düzelebilmesi söz konusu. Şimdi birileri çıkıp 47 yaşındaki bir teknik direktör için ‘yeni nesil’ ifadesi kullanmamı eleştirecek. Ben, yaşı itibariyle değil, tarzı itibarıyla yeni nesil diyorum. Bu nesil, altyapı takımının başındayken, rakibi sahada eksik kaldı diye, eşit şartlarda mücadele etmek için sahadan oyuncusunu çeken, rakibine çok acımasız faul yaptı diye futbolcunun sözleşmesini fesheden, maç bitiminde takımının galibiyet sevincine katılmak yerine kaybeden rakibinin teknik direktörünü teselli eden ve daha birçok içimizde olsa da dışarı vuramadığımız güzellikleri sergileyen bir nesil.

İnanıyorum ki bu nesil futbolun dilini değiştirecek, sporun özlenen ruhunu geri getirecek…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.