Türk Spor Ajansı

VAGUS SİNİRİ

A+
A-
01.07.2022
135
ABONE OL

Vagus siniri “vücudun orkestra şefi” olarak da adlandırılır. Sinir sistemimizin en önemli ve en uzun siniri vagus, latince “gezgin” manasına gelir. Beyin-kalp ve bağırsak arasında bir otoyol gibidir. Daha çok ikinci beyin olarak adlandırılan bağırsak ve beyin arasındaki iletişimi sağlar. Mutsuz olduğumuzda yada birşeyler yolunda gitmediğinde vücutta kortizol hormonunun salınımını sağlar. Kortizol, stres hormonu olarak da bilinir. Vagus siniri ruh halimizden, motivasyona, sindirim sisteminden, korkularımızı kontrol etmeye kadar beynimize birçok uyarılar gönderir. Daha huzurlu ve sağlıklı bir hayat için vagus sinirini aktive etmenin çeşitli yolları vardır:

1)Nefes egzersizi

2)Gargara yapmak

3)Yüzü soğuk suyla yıkamak

4)Meditasyon ve yoga yapmak

5)Sağ yanımıza dönük yatmak

6)Şarkı söylemek

7)Dans etmek

8)Sosyalleşmek

9)Gülmek (kahkaha atmak)

10)Beden ve ayak masajı

11)Probiyotiklerden  ve omega 3 den zengin beslenmek

Daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler için Stanley Rosenberg’in “Vagus Sinirinin Şifa Gücünü Keşfetmek” kitabını önerebilirim.

Ayrıca sizlere sabah uyandığınızda yatağınızdan kalmadan uygulayabileceğiniz küçük bir pratik önereceğim. Sırt üstü uzanalım ayak tabanlarımız yatağın üzerinde ,ellerimizi başımızın tam arkasında kenetleyelim (yastık kullanmayalım, eller boynumuzda değil). Dirseklerimizin rahat olduğundan emin olalım. Başımız ortada biraz tavana bakalım, sonra başımızı hiç oynatmadan sadece gözlerimizle en sağ uç noktaya bakalım 30-60 sn. kadar sonra tekrar başımızı oynatmadan gözlerimizi ortaya alalım, yine bir süre tavana bakalım, sonra tekrar başımız ortada, gözlerimizi en sol uç noktaya çevirelim, yine 30-60 sn. tekrar ortaya alıp bir süre daha tekrar tavana bakalım. (bu hareketi yaparken esneme, iç çekme, yutkunma hisleri gelebilir) Ardından rahat bir oturuşa gelerek nasıl hissettiğinize gözlemleyin.

Sağlıkla kalın. Namaste…

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
1 Ekim 2022
1 Ağustos 2022
1 Haziran 2022
1 Mayıs 2022
1 Nisan 2022
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.