Türk Spor Ajansı

VÜCUDUNUZ HAYIR DİYORSA

A+
A-
01.11.2022
121
ABONE OL

“Zihni bedenden ayıramazsınız”  Sokrates

Vücudumuz Hayır Diyorsa” kitabının yazarı Gabor Mate, 1944 yılında Macaristan’da dünyaya gelmiştir. 1956 yılında ailesi ile birlikte Kanada’ya göç etmiştir. Yerel bir lisede tarih öğretmeni olarak çalışırken, aniden tıp eğitimi almaya karar verir.

Gabor Mate doktorluk hayatı boyunca uyuşturucu bağımlıları, ALS hastaları, kanser hastaları ve MS hastaları ile çalışmıştır. Kitapları en çok satanlar listesine girmiş, birçok dile çevrilmiş ve birçok ödüller almıştır. Ben bugün sizlere “Vücudunuz Hayır Diyorsa” (Duygusal Stresin Bedelleri) kitabından bahsedeceğim.

Mate, kitabında stresin özelliklede çocukluk yıllarımızdan gelen ve özbenliğimizin bir parçası zannedilebilecek kadar derin ve ustaca yerleştirilmiş şartlanmalar sonucunda, bilinçsizce yarattığımız gizli stresin, sağlığımız üzerindeki olumsuz etkilerinin nasıl hastalık olarak ortaya çıktığını, zihin ile bedenin aslında nasıl bir bütün oluşturduğunu bilimsel veriler ışığında, hastalarının yaşam öyküleri aracılığıyla açıklıyor. Hastalarıyla yaptığı görüşmelerde bu kişilerin hayatlarında hayır deme konusunda çok başarılı olmadıklarını ve onların yerine vücutlarının hastalık yoluyla hayır dediğini anlatıyor. Ayrıca bastırdığımız duyguların bir gün hastalık olarak ortaya çıkabileceğinden bahsediyor.

Tıp dünyasında genel sağlık anlayışında sadece hastalığı iyileştirmeye odaklanıldığını, oysaki zihin ve bedenin bütünselliğinden, beyin-bağırsak sistemi arasındaki yakın ilişkiden ve bu sistemi artık kabul eden psikonöroimmünoloji biliminden bahsediyor.

Peki stres hastalığa nasıl dönüşebiliyor?

Stres güçlü duygusal uyarıcılara verilen karmaşık bir dizi fiziksel ve biokimyasal yanıttır. Fizyolojik açıdan; duygular, insanın sinir sistemindeki elektriksel, kimyasal ve hormonal yükleri boşaltır. Duygular, ana organlarımızın işlevini, bağışıklık savunmalarımızın bütünlüğünü ve vücudumuzun fiziksel durumunun yönetilmesine yardımcı olan dolaşımdaki birçok biolojik maddenin çalışmasını etkiler, aynı zamanda bunlardan etkilenir. Duygular bastırıldığında vücudun hastalığa karşı savunması azalır. Bastırma -duyguları farkındalıktan koparma ve bilinçaltına itmede fizyolojik savunmamızın düzenini bozup, bazı insanlarda sağlığı korumak yerine zarar verir hale gelir.

Nedir bu bizi hasta eden bilinçaltı düşünce kalıpları?

1) Güçlü olmam lazım

2) Benim sinirlenmeye hakkım yok.

3) Kimse beni sevmiyor, ben sevilmez biriyim.

4) Bir şey yapmadan var olamam.

5) Sinirli olursam kimse beni sevmez.

6) Ben herşeyin altından kalkabilirim.

Gabor Mate kitabın sonunda iyileşmenin yedi anahtarını da sunuyor ve her bir maddeyi açıklıyor. Ben kısaca maddeleri sıralayacağım.

1) Kabul

2) Farkındalık

3) Öfke

4) Özerklik

5) Bağlılık

6) Kendini ortaya koymak

7) Olumlama

Daha fazla bilgi edinmek isteyenler ve okumaya vakti olmayanlar; Gabor Mate’nin “Travmanın Bilgeliği” belgeselini internetten izleyebilirler.

Nameste….

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.