Türk Spor Ajansı

Dünya Şampiyonu Ampute Milli Takımımız…

A+
A-
02.11.2022
65
ABONE OL

HAYALLER VE GERÇEKLER…

Ülkemizin katıldığı tüm uluslararası spor karşılaşmalarında hepimizin hayali, isteği, sporcularımızın kazanması, bayrağımızın göndere çekilmesi, istiklal marşımızın okunmasıdır. Ama günümüzde, futbolda hem hayallerimizi, hem de gerçekleri görmekteyiz. Kurulduğu günden itibaren devamlı başarılı bir grafik çizen, iki Avrupa şampiyonluğu bulunan Ampute Futbol Milli Takımımız, 09.Ekim.2022 Pazar günü İstanbul’da düzenlenen Şampiyonada, 2022 Dünya Kupası finalinde Angola’yı 4-1 yenerek dünya şampiyonluğunu kazandı ve kısa futbol  tarihinde ilk kez Dünya Kupası’nın sahibi oldu. Angola’yı 4-1 yenerek kazandıkları Dünya Şampiyonluğu hayallerimizi gerçekleştirdi. Evet, engelli değil, engel tanımayan şampiyonlarımız kah tek ayak üzerinde, kah tek elle havaya kaldırdıkları şampiyonluk kupasına tek ayakla değil, adete kanatlarıyla uçarak ulaştılar. Çok değil şampiyonadan iki hafta önce 2022 yılı Eylül ayının son haftasında sağlıklı (!) A Milli Futbol Takımımız, mutlak galibiyet beklediğimiz iki karşılaşmada, İstanbul’da kendi evimizde 685 bin nüfuslu Lüksemburg ile 3-3 berabere kalmış, akabinde deplasmanda 48.685 nüfuslu Faroe Adalarına  2-1 mağlup olmuştu. Hiç beklemediğimiz ve hepimizi üzen bu neticelerle hayallerimiz yıkıldı gerçeklerle karşılaştık. Çoğu yurt dışında doğan süper zengin gençlerimizden kurulu A Milli Futbol Takımımızdan beklediğimiz başarıları, şampiyonluğu maalesef göremedik. Buna karşılık, 40 x 60 metrelik  alanda tek ayak ve koltuk değnekleri ile koşan, bir elle kalesini savunan koca yürekli 7 kişilik Ampute Futbol Milli takımımız, beklentilerimizi, hayallerimizi gerçekleştirdi. Türkiye Futbol Federasyonunun “Türkiye Futbol Oynuyor” projesi kapsamında destek verdiği Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu bünyesindeki  Ampute Futbol Milli Takımımız  İstanbul Nef Stadyumunda yaklaşık 15 bin futbolseverin tribünden izlediği 2022 Dünya Kupası’nın finalinde, 2018 yılında  Meksika’nın ev sahipliğini yaptığı Dünya Kupası finallerinde şampiyonluk maçına çıktığı  ancak penaltı atışları sonunda 5-4 yenildiği rakibi Angola’yı  4-1 yenerek dünya şampiyonu oldu, bizlere, Ülkemize Dünya Şampiyonluğunu  armağan etti. Başarı planlı, öz verili, sabırlı  ve azimli çalışmalar ile mutlaka gelir. Engel tanımayan gençlerimizin Ülke ve forma aşkları, hırsları, azimleri , son zamanlarda başarılı olamayan, her türlü imkana sahip,  sağlıklı (!) A Milli Futbol Takımımıza örnek olsun.        

Görüleceği üzere, kendi öz evlatlarımız olan gençlerimizle, Teknik Direktörümüzle Dünya Şampiyonu olabiliyoruz. Forma aşkı ile mücadele eden Ampute  Milli Futbol Takımımızı,  emeği geçenleri , uzun yıllar  sporumuza hizmet eden üst düzey bir yönetici, spor adamı olarak, engel tanımayan cesur yürekli gençlerimizi, hayallerimizi gerçekleştirdikleri için içtenlikle  kutluyor ve çok teşekkür ediyorum. Çok mutluyum, zira Ampute  Milli Futbol Takımımızın bu olağanüstü başarısı, Dünya Şampiyonu olmaları , benim uzun yıllar ısrarla mücadele ettiğim ama başaramadığım, fazla sayıda yabancı futbolcu, sporcu ve teknik direktörlere  “ HAYIR “ , öncelik “ kendi gençlerimizindir ” diyen önerimde çok haklı olduğumun kanıtıdır. Gençlerimize değer ve imkan verildiğinde sporda ve her alanda  başaramayacakları bir durumun olmadığı görülmektedir. Dileğim tüm gençlerimizin başarılarına devam etmeleridir. Ampute Futbol Milli Takımımızın başarılarında, Türkiye Futbol Federasyonu eski Başkan Vekillerinden, Fenerbahçeli eski yönetici, TÜRFAD – Türkiye Futbol Adamları Derneği Genel Merkez eski Başkan Vekili, Yönetim Kurulu Üyesi,  63 yaşında aramızdan ayrılan, ampute olan rahmetli,  Hadi Neşet Türkmen Beyi de unutmamak lazım.  Rahmetli Hadi Bey, rahatsızlığı sırasında Gata Askeri Hastanede uzun süren ve devam eden yatılı tedavileri  sırasında , futboldan gelen biri olarak, Gatada  tedavi gören , gazilerimize, gençlerimize destek olmuş, onları futbola yönlendirmiş, devamlı ilgilenmiş  ve takıma kazandırılmalarında çok emeği geçmiş saygın bir spor adamı idi. Hizmetleri unutulmayacaktır. Ruhu şad olsun.

AMPUTE FUTBOLUN TARİHİ

Ampute – Engelli futbolu, dünya genelinde oynanan ve devamlı artarak ilgi duyulan bir spor branşıdır. Farklı engel seviyelerine sahip bireylere hitap eden bu oyunun çeşitli biçimleri vardır . Amerika Birleşik Devletlerinin Seattle kentinde Don Bennett isimli bir spor sever  tarafından 1980 yılında başlatılmıştır. İlk defa 1984 yılında Seattle, ABD ‘ de şampiyona düzenlendi. Daha sonra  1990 yılında Moskova’da düzenlenen bir toplantıda Uluslararası Ampute Futbol Federasyonu kuruldu. George Albert Lushkararsky isimli bir spor adamının Başkanlığındaki ilk yönetim kurulu tarafından, kurallar ve yasalar oluşturuldu. Adı Dünya Ampute Futbol Federasyonu olarak değiştirildi. Ampute Futbol Dünya Kupası veya Ampute Futbol Dünya Şampiyonası dört yılda bir Dünya Ampute Futbol Federasyonu (WAFF) tarafından organize edilmektedir.

Ülkemizde, Ampute Futbol  çalışmaları 2003 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Rehabilitasyon Merkezi Engelliler Spor Kulübü bünyesinde başladı. Başlangıçta futbol takımı sadece gazilerden oluşmakta idi. İlk olarak 2004 yılında Bedensel Engelliler Spor Federasyonu tarafından düzenlenen Gaziler Turnuvasına katıldı. Devamında kurulan Ampute  Futbol Milli  Takımımız, 2004 yılında ilk yurt dışı turnuvasına katılmak üzere Kiev Ukranya’ya gitti ardından 2005 yılında İngiltere Londra’ya özel bir karşılaşmaya, daha sonra aynı yıl Brezilyada düzenlenen Dünya Şampiyonasına katıldı. 2007 yılında Bedensel Engelliler Federasyonu tarafından Ülkemizde, Antalyada  ilk Türk ampute futbol şampiyonası ve Dünya ampute futbol şampiyonası düzenlenmiş ve Takımımız üçüncü olmuştur. Ayrıca, 2008 yılında Bedensel Engelliler Spor Federasyonu tarafından yine  Antalyada Avrupa ampute futbol şampiyonası düzenlenmiştir. Bu şampiyonada Ampute Milli Futbol Takımımız  ikinci oldu. Meksikada düzenlenen Dünya ampute futbol şampiyonalarında 2014 yılında  üçüncü,  2018 yılında ikinci oldu. Kazanılan başarılarla birlikte  ampute futbola, Ülkemizde her geçen gün ilgi ve destek artarak devam  devam etmektedir. Ekim 2017 de İstanbul’da Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ve Türk Futbol Federasyonu ile işbirliği içinde Avrupa  Şampiyona Organizasyonu  gerçekleştirmiş  Ampute Futbol Milli Takımımız birinci olmuştur. Devamında Eylül 2021 de Polonya’da düzenlenen Avrupa ampute futbol şampiyonasında Takımımız yine birinci olmuştur.

İlk zamanlarda Ampute Futbol Milli Takımımız sadece Türk Silahlı Kuvvetleri gençlerimizden kuruluyordu. Zaman içinde bu branşa ilgi artınca diğer spor kulüplerinden de katılanlar oldu. Günümüzde Ampute Futbol Milli takımımızda, TSK Rehabilitasyon Merkezi Engelliler Kulübü, ODTÜ Spor Kulübü, Denizli Engelliler Spor Kulübü, İzmir Büyükşehir Belediyespor, Pendik Engelliler Spor Kulübü, Malatya Büyükşehir Belediyespor, Şahinbey Belediyesi Gençlikspor, Etimesgut Belediyespor kulüpleri sporcularından Milli Takıma seçilen sporcular da var.

Ampute ne demek ?  Ampute kelimesi genellikle tıp biliminde insan gövdesinden “ bir organı kesip çıkarmak” olarak bilinir. Bu kelime özünde tıbbi bir terimdir. Nitekim bazı sebepler neticesinde kaza geçirmiş ve bir takım uzuvları kaybolan kişiler için kullanılır.       

Ampute Futbol nedir? Ampute futbol, yedişer kişilik takımlarla oynanan ve ampute oyuncuların mücadele ettiği futbol türüdür. Oyuncuların tek bir bacağı ampute edilmişken, kalecilerin üst kısmında amputasyon bulunmaktadır. Oyuncular, maç sırasında koltuk değneği kullanmaktadır.

Ampute Futbol Kuralları ;   1)  Her bir takım , 1 kaleci, 6 oyuncudan oluşur. Kaleciler ise tek kolludur.  2) Karşılaşmalar , yirmi beşer dakikalık 2 devreden ve 10 dakikalık devre arasından oluşur.  3)  Taç atışı ayakla yapılır.  4)  Ofsayt kuralı yoktur.   5)  Oyuncular diğer bir oyuncuya değnekleriyle topu atamaz. 6)  Maç kadrosundaki tüm oyuncular sınırsız değiştirilebilir. 7)  Kaleciler ceza sahasını oyun oynanırken terk edemezler.  8)  Kalecinin kullanacağı duran top organizasyonları topun rakip sahaya geçmesi için kendi    sahasında değip geçmesi gerekir, aksi halde rakip orta sahadan endirekt vuruş kullanarak oyunu başlatır.  9)  Her 2 devrede de tarafların birer dakika mola hakları vardır. 

 Kurulduğu günden , günümüze kadar geçen kısa zamanda kazanılan başarılar…  

Yıl         Organizasyon                      Tarih                            Yapıldığı yer                               Sıra

2005      Dünya Şampiyonası          11-  21 Ağustos                Rio De Janerio –  Brezilya                5

2007      Dünya Şampiyonası          11 – 21 Kasım                    Antalya – Türkiye                             3

2010      12. Dünya Kupası              16 – 24 Ekim                     Crespo,Enttre Arjantin                   3

2012      13. Dünya Kupası                7 – 14 Ekim                      Kaliningrad  – Rusya                          3

2014      14. Dünya Kupası               30 Kasım – 08 Aralık        Culiacan –  Meksika                         3

2016      16. Dünya Kupası               27 Ekim – 04.Kasım         San Juan de los Lago Meksika       2

2022      17. Dünya Kupası               30 Eylül –  09.Ekim          İstanbul – Türkiye                           1

2004      Avrupa Şampiyonası          27 Mayıs – 02 Haziran     Kiev – Ukrayna                                 2

2008     Avrupa Şampiyonası          01 –  06 Aralık                   Antalya – Türkiye                             2   

2017     Avrupa Şampiyonası         04 – 09 Ekim                      İstanbul – Türkiye                           1

2021     Avrupa Şampiyonası         12 – 19 Eylül                     Krakow – Polonya                           1

Dikkat edildiğinde 2003 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Rehabilitasyon Merkezi Engelliler Spor Kulübü bünyesinde başlayan Ampute Futbol  çalışmaları, devamında kurulan Ampute Futbol Milli Takımımızın katıldığı tüm resmi Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında, bir dünya , iki Avrupa Şampiyonluğu yanında, iki Avrupa ikinciliği, bir dünya beşinciliği, dört dünya üçüncülüğü ve bir dünya ikinciliği vardır. Çok kısa bir zaman içinde kazanılan bu başarılar, imkan verildiğinde  kendi gençlerimizin, teknik heyetimizin planlı, ciddi, disiplinli, öz verili, sabırlı , azimli , gayretli çalışmalarının ve içlerinde olan forma aşkı ve Ülke sevgisinin göstergesidir.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.