Türk Spor Ajansı

ERGİN ATAMAN VE KADİRŞİNASLIK

fatih.kuscu@h2der.org
A+
A-
23.01.2023
150
ABONE OL

Basketbolda olağanüstü değerli bir koçumuz var; Ergin Ataman.

Adı basketbol tarihine çoktan geçti.

45 yıllık kariyerinde, 4 ayrı takımla Avrupa şampiyonlukları, lig ve kupa zaferleri var.

Efes Pilsen, 1996’da Koraç Kupası’nı kazanarak Türk spor tarihinin kulüpler düzeyindeki ilk şampiyonluğuna ulaşırken, Aydın Örs’ün yardımcısıydı.

Çok çalıştı, gelişti, hep çalıştı; kazandı, konuştu, kızdırdı, çalıştı; öğrendi, eleştirildi, çalıştı, transfer oldu, çalıştı, kupalar kazandı… Süreçte değişmeyen tek şey, basketbol vizyonu ve çalışkanlığı oldu.

Son haftalarda Anadolu Efes’in istikrarsız sonuçları, “istifa etsin” sertliğinde eleştiriler getirdi. Değerli meslektaşımız Gökhan German, batıdan birkaç örnekle tahammülsüzlüğe tepki vermiş:

1-Zeljko Obradoviç: Panathinaikos efsanesi…13 yıl boyunca Atina’da kaldı. Tam 8 Final-Four’u, 5 şampiyonluğu var. 5 sezon çeyrek final bile yapamadı. Tam 5 sezon, Final-Four kapısına bile dayanamadı. Arka arkaya hiç şampiyonluğu yok. Kimse, artık gitsin, demedi.

2- Pablo Laso: Real Madrid efsanesi. 10 senede 7 kez Final-Four oynadı. Sadece 2 Euroleague kazandı. 3 sezon Final-Four yapamadı… Kalp krizi geçirmese belki hala devam ediyordu…

3- Ergin Ataman: Anadou Efes efsanesi. Son 4 yılda Euroleague’i domine etti. Üst üste 3 Final-Four, 3 final oynadı, 2 şampiyonluk kazandı. İptal edilen sezonda 28 maçta 24 galibiyeti vardı. Yüzde 90 Final-Four oynayacaktı…

Bu örneği, sadece basketbolda yaşamıyoruz. Tamamen başarıya endeksli spor anlayışında, o başarının kriteri de yok. Yani, başarının tanımı yok. Dolayısı ile hemen başarısız denebiliyor.

Başka hesapları olanlar için de hayat kolaylaşıyor.

Fransa ’98 şampiyonu evsahibi ülke olduğunda, Zidane ve Henry herkesin aklına ilk gelen isimlerdir. Bir de Stephane Guivarc’h vardı. Finale ilk 11 başlayan santrafor. Fransa Ligi’nde ara sıra parlayan Auxerre’den gelmişti. Onu milli takıma yükselten Guy Roux, çok özel bir teknik direktördü.

1961’de bir kasaba takımı olarak anılan Auxerre’de başa geçmiş, tam 44 yıl çalıştırdığı takımı Şampiyonlar Ligi seviyesine yükseltmişti. Lig 1’de hiç şampiyon olmadı. İlki 1994’te, yani görevdeki 33. yılında olmak üzere, 4 Fransa Kupası kazandı. Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final, UEFA Kupası’nda yarı final, Inter-Toto şampiyonluğu yaşadı. 2005’te ayrıldı.

“Sir” unvanlı Alex Ferguson, tam 27 yıl Manchester United’ın başında kaldı. Geldiği sezon, 1987’yi 11. sırada bitirdi. Sonra 2., üçüncü yılında 11. oldu. Kovulacak beklentileri arasında dördüncü yılında FA Cup kazanıldı ve Manchester Utd. efsanesi oluştu. İlk şampiyonluğu beşinci yılındaydı. 92’de kurulan Premier Lig’de 13 şampiyonluk kazandı. 5 kez FA Cup, 8 kez Community Shield, 2 Şampiyonlar Ligi, 1 Kupa Galipleri Kupası, 2 Kıtalararası Kupa, 1 UEFA Süper Kupa kazandı.

Futbol, basketbol ve voleybol en öndeki takım sporları. İstikrar, çok zorlu bir süreç ama genelde mutlu son getiriyor. Klopp da, Guardiola da, Ancelotti de, zor süreçleri aşıp kazandılar. Fatih Terim, 4 yıllık şampiyonluğun ilk yılında, kaç kez gönderilmekle burun buruna geldi. Sabır, başarının en önemli yapıtaşıydı. Bir de değer bilmek, diye bir kavram var.

Sabrın, başarının, ödülün ve tabii ki cezanın da üzerindedir yeri. Guy Roux, Klopp, ya da Ferguson… Büyük figürler, günlük sonuçlardan bağımsız değerlendirilir.

Ergin Ataman, bu bakışı en çok hak eden spor adamıdır…

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.