Türk Spor Ajansı

GEÇMİŞLE GELECEĞİ BULUŞTURMAK

A+
A-
23.01.2023
154
ABONE OL

Bu yıl Cumhuriyetimizin 100. Yılı’nı kutluyoruz. 2023 aynı zamanda, kuruluşu resmi olarak 1922 yılı kabul edilen Atletizm Federasyonumuz ’un da 101. yaşını kutladığı yıl.

Armasında taşıdığı 1922 tarihinde kuruluşu, Kurtuluş Savaşı’nın tam ortasında Türkiye İdman Cemiyeti İttifakı (TİCİ) ile başlatılan federasyonumuzun yöneticilerine ve emeği geçen sporcu, idareci, hakem ve antrenörü ile tüm mensuplarına nice 100 yıllar diliyorum.

Devletler gibi kurum ve kuruluşların da 100. Yılı çok önemlidir. Federasyonumuz, geçtiğimiz yıl kutlamamız gereken 100. Yılı, kim bilir belki ülkemizin 2023 kutlamalarıyla birleştirmek, belki de bir ülke federasyonunun başına gelebilecek en kötü cezalardan biri ile karşılaştığı için bu yıla erteledi. Umarım 2023 hem ülkemiz hem de federasyonumuz tarafından 100. Yıla yakışır bir coşku ile kutlanır.

Bu tip anma ve kutlamaların önemli bir işlevi de o kurumun tarihine sahip çıkmak, yaşayanları ve gelecek nesilleri kurucuları ile tanıştırmak, saygı ile anmalarını sağlamak olmalıdır.

Bizim federasyonlarımız doğrusunu söylemek gerekirse geçmişi sahiplenme konusunda ne yazık ki, pek de iyi bir sicile sahip değiller. Geçmişi sahiplenmek bir yana, gelecekte arşiv çalışmalarını yürütecek araştırmacılara kaynak teşkil edecek bilgi üretiminde de yeterli olduklarını söylemek yanlış olur.

Bugün federasyonumuzun web sitesinde geçmişine ilişkin çok kısıtlı ve her yerde görebileceğiniz bilgilere ulaşırsınız. Yarışma sonuçları, büyük olasılıkla bilgisayar ortamına geçilen 2007 yılından itibaren başlar. Türkiye Şampiyonaları’nın, önemli organizasyonların dereceleri yoktur.

Cumhuriyetimiz henüz 1 yaşındayken, Türkiye’nin adı tüm dünyada duyulsun diye, o yıllar için çok büyük özveriyle kaynak yaratılarak 1924 Londra Yaz Olimpiyatları’na gönderilen 4 atletimiz ile bilgi bulamazsınız.

Oysa orada ülkemizi temsil eden Rauf Hasağası da, Şekip Engineri de, Muhammed Burhan da, Ömer Besim Koşalay da bu tarihin, üstelik çok önemli birer parçasıdır.

Sadece rekortmenler değil, ilk düzenlendiği yıldan bugüne, o yılın Türkiye Şampiyonları bu tarihin parçasıdır ve Federasyonun erişimi en kolay resmi yayın organı web sitesinde yer almalıdır.

Geçmişte, nur içinde yatsın rahmetli Neriman Tekil ve Özcan Kutlu’nun özverili çabalarıyla o yılın tüm önemli yarış ve dereceleri yayınladıkları Almanak’lar aracılığı ile meraklıları ile buluşurdu. Ancak günümüzde arşiv ile ilgilenen özverili arkadaşlarımızın sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.

Kişisel olarak Federasyonumuzdan, içinde bulunduğumuz önemli yıl anısına arşiv çalışmalarını kurumsal olarak ele almasını rica ediyorum.

TMOK arşivleri, bireysel arşivler, eski gazeteler, İl Spor Müdürlükleri ve elbette Federasyonumuzun arşivindeki eski belgelerin taranması, bilgisayar ortamına geçirilmesi, web sitesinde yayınlanması ve her bir mensubunun özveriyle, ter dökerek parçası olmaktan şeref duyduğu camiamızın geçmişini, geleceğe taşıyıp buluşturmak inanıyorum ki bu yıl için en anlamlı kutlama olacaktır.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
21 Kasım 2022
8 Ekim 2022
5 Ağustos 2022
19 Temmuz 2022
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.