Türk Spor Ajansı

KATİL KALE DİREKLERİ

fatih.kuscu@h2der.org
A+
A-
29.01.2023
107
ABONE OL

Bir meslektaşımız Elif Key, ta ABD’den son derece değerli bir konuya dikkat çekiyor. Aydın olmak sorumluluktur. Aydınlık, borçtur. Sizi var eden toplumun her unsuruna duyarlı olursunuz. Ama çocuklar, masumiyetin simgesidirler ve daha bir ayrı titreriz üzerlerine.

Sokak arasında, halı sahada ya da alt yapı antrenmanında, kale direği başına düştüğü için ölen çocuklardan söz ediyor Elif Key. Hem de dünya genelinde her yıl ortalama  üç çocuk ölüyor diyor bu yüzden.

Yanlış okumadınız, kale direği üzerine düşüğü için ölen çocuklardan söz ediyoruz.

Ne yazık ki, 2010’dan bu yana yaşanan kayıplara rağmen, her yıl yeni isimler ekleniyor.

Her yıl yeni acılar yaşanıyor ama biz, kale direklerinden başka sorumlular gösteremiyoruz.

*2010, İzmir Alsancak’ta, Nevvar Salih İşgören Lisesi 1. Sınıf Öğrencisi Atakan Güçlüoğulları 15 yaşındaydı. Futbol oynamak için arkadaşlarıyla gittiği Karşıyaka Lisesi halı sahasında üzerine kale direkleri düşer.

*2011, Üsküdar’da arkadaşlarıyla toprak sahada (Esatpaşa Gençlerbirliği Spor Kulübü) top oynamaya hazırlanan 11 yaşındaki İbrahim Kurga‘nın üzerine kale direği düşer.

Aynı yıl içinde 10 tane çocuğun başına yine direkler iner, BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ başlıkları atılır.

*2011 Trabzon Akçaabat’a bağlı Alsancak Köyü’nde babaannesi Melahat Altıntaş’ın cenazesinde üzerine kale direğinin devrilmesi sonucu 11 yaşındaki ilköğretim öğrencisi Metehan Altıntaş hayatını kaybeder. Köy meydanı dar olduğundan, futbol sahası cenaze törenleri için de kullanılmaktadır.

*2014, Adapazarı’nın İkizce Osmaniye Mahallesi‘nde bulunan oyun parkının yanındaki sahada oynayan 8 yaşındaki Emirhan Aşık, üzerine kale direğinin düşmesi sonucu vefat eder.

*Yine 2014, Maltepe Mahallesi Ressam Ahmet Yakupoğlu Parkı’ndaki halı sahada 17 yaşındaki Ahmet Özçadır gol atınca, zıplar. Kale direğine tutunmasıyla 35 kiloluk kale direği üzerine devrilir.

*2014, Tokat’ın Erbaa ilçesinde, arkadaşlarıyla birlikte oyun oynamak için Erbaa Sağlık Meslek Lisesi’ne giden 15 yaşındaki Engin Erdoğan’ın üzerine elleriyle asıldığı kale direği düşer. 

*2018, Manisa’da bir spor kulübünde futbol oynayan 7 yaşındaki Muharrem Ege Öztürk antrenman yaptığı sırada üzerine kale direği düşmesi sonucu hayatını kaybeder. 

*2021, Tekirdağ’da Aydoğdu Mahallesi’nde bir okulun bahçesinde üzerine kale direği düşen 6 yaşındaki Tarık Demiran hayatını kaybeder. 

*2022, Denizli’nin Merkezefendi ilçesindeki bir halı sahada, üzerine kale direği düşen 14 yaşındaki Eren Işık hayatını yitirir. 

… …

8 ile 17 yaş arasında kayıplarımız… Ortak noktaları, kale direkleri düşerken altında bulunmaları. Sebep ne olursa olsun, bu ölümlerin müsebbibi de ortaktır. Katil, kale direkleri değildir. Çocuklarımızın katili sorumsuzluktur. Sorumlular saptanıp açıklanmadıkça, düşecek kale direkleri, havada durmadıkça, bu kayıplar devam edecektir. Sistem, bu yapıyı kontrol etmelidir. TFF, bu konuda bilirkişi/düzenleyen olabilir. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, bu alanda da işbirliğine gidebilir. Sorumluları olmalıdır. Bu kadar çok örnek gereksiz, tek bir can bile düzeni yıkmaya yeterlidir.

*Analiz Gazetesi- Dönüşüm köşesinden alınmıştır. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.