Türk Spor Ajansı

ÇAKRALAR

A+
A-
02.01.2022
234
ABONE OL

“Kalbinizle yaptığınız her şey size geri dönecektir.

MEVLANA

Yoga felsefesine göre, insanın görünen fiziksel bedeninin içinde bir enerji bedeni bulunur. Çakra Sanskrit dilinde “tekerlek, daire” anlamına gelir. Bedenimizin içindeki enerji merkezleridir. Vücudumuzda birçok enerji merkezinin bulunduğuna, bunların yedi ana merkezde birleştiği ve omurga boyunca sıralandığına, yaşam enerjimizin bu kanaldan aktığına inanılır. Lotus çiçeğinin farklı yapraklarıyla sembolize edilir. Her bir çakranın bir rengi vardır. Kanın bedenimizde özgürce aktığı gibi, enerjinin de bu merkezlerde çark gibi uyumlu dönerek akışkan olması beklenir. Uyumlu dönmediğinde enerjide sıkışıklık olur.Yaşadığımız olumlu ve olumsuz olaylar bu enerjileri etkiler. Çakralar gözle görülmezler. Fiziksel bedenimizde hormon salgılayan iç salgı bezleri bu çakralara karşılık gelir. Çakraların titreşimi ile salgı bezlerinin faaliyeti tetiklenir ve hormon salgılamaya başlarlar.

1) KÖK ÇAKRA (MULADHARA ÇAKRA): Kuyruksokumundan, üreme organları ve makat arasında bulunur.

Ait olma duygumuzu temsil eder. Rengi kırmızıdır. Salgı bezi, böbreküstü bezleridir.

Temiz havada doğada yürümek, toprağa çıplak ayakla basmakla bu çakranın iyi çalışmasını sağlayabiliriz. Toprak elementidir.

2) SAKRAL ÇAKRA (SVADHISTANA ÇAKRA): Göbeğin alt kısmındadır. Cinselliği ve yaratıcılığı simgeler. Rengi turuncudur. Aile edinme, kabul görme, onaylanma ve değerli görülme duygularını besler. Su elementidir.

Duş almak, deniz ve göl kenarında olmak, yüzmek, bol su içmek ve dans etmek iyi çalışmasını sağlar.

Salgı bezleri, cinsel salgı bezleridir.

3) GÖBEK ÇAKRASI (MANIPURA ÇAKRA): Göbeğin iki parmak üstündedir, rengi sarıdır. Kişisel gücümüzün merkezidir. Kendimize duyduğumuz saygı ile ilgilidir. Neyin hayatımızda yeri olduğunu neyin hayatımızdan çıkması gerektiği konusunda karar vermemizi sağlar. Hislerimizin gücünü gösterir.

Dengeli çalışmasını sağlamak için, bedeninizi sıcak tutmak, güneş enerjisinden faydalanmak, klasik müzik dinlemek, hislerinizi ifade etmek gerekir. Elementi ateştir. Salgı bezi pankreastır.

4) KALP ÇAKRASI (ANAHATA ÇAKRA): Göğüsün ortasında kalp civarındadır. Etkileyen salgı bezi timüs salgı bezidir. Rengi yeşildir. Koşulsuz sevgi, şefkat, birlik duygusunu ve uyumu simgeler. Affetme gücümüz ve kabulleniciliğimiz buradadır. Elementi havadır.

Doğanın güzellikleriyle iç içe yaşamak, ormanda yürümek, kendine iyi davranmak, başkalarına sarılmak ve yardımda bulunmak bu çakrayı harekete geçirir.

5) BOĞAZ ÇAKRASI (VISHUDDHA ÇAKRA): Rengi mavidir, etkilediği salgı bezi tiroit ve paratiroit bezleridir. Elementi eter (boşluk)tur. Kendimizi cesurca ifade etmek; en azından yazıya dökmek (günlük tutmak), yeni bir dil öğrenmek düzgün çalışmasını sağlar.

6) ÜÇÜNCÜ GÖZ (AJNA ÇAKRA): İki kaşın arasındadır. Rengi mordur. Etkilediği salgı bezi hipofiz bezidir. İç duygu, sezgi ve dürtülerin merkezidir. Yaratıcı insanlar için yaratım burada başlar. Duygularla algılanamayan bilgilerin size aktarım merkezidir.

Hayal dünyamızı zenginleştirmek, rüyalarını yazmak, masal okumak, meditasyon yapmak bu çakrayı güçlendirir. Elementi yoktur.

7) TAÇ ÇAKRASI (SAHASRARA ÇAKRA): Kafatasının en üst noktasındadır. Etkilediği salgı bezi epifiz bezidir. Zihnin ve bedenin her bölümünü bir bütün olarak kontrol eder. En önemli enerji kanalıdır. Bu çakra ile mutluluğa ulaşırız. Rengi lila ve beyazdır. Elementi yoktur.

Gevşemek, meditasyon yapmak, doğada sessizce vakit geçirmek, doğanın sesini dinlemek çakramızı aktive eder.

 Sağlıkla kalın.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
1 Mayıs 2022
1 Nisan 2022
1 Mart 2022
31 Ocak 2022
1 Aralık 2021
31 Ekim 2021
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.